<< powrót na stronę główną dziś jest: 9.09.2024 r.  
 


11.05.2009 - Na smutki Grabowski
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Chcą przeciwdziałać szkodom wyrządzonym przez dzikie zwierzęta
21-02-2014

Szkody wyrządzane przez zwierzynę leśną na południowych terenach miasta i sposoby rozwiązania tego problemu były tematem spotkania do jakiego doszło 12 lutego w Urzędzie Miejskim w Dębicy. W spotkaniu, które zorganizowane zostało z inicjatywy radnego Stanisława Ciszka wzięli udział burmistrz miasta Paweł Wolicki, przedstawiciele Okręgowej Rady Łowieckiej w Tarnowie oraz mieszkańcy miasta.

„Dziki tratują nasze pola. W 2012 roku jeden z moich sąsiadów widział przebiegające przez jego pole duże stado dzików. Naliczył ich 22 sztuki. W 2013 roku było ich już ponad 30. Nie radzimy sobie z tym problemem. Tych zwierząt nie można przegonić, ciągle wracają i wyrządzają szkody” – powiedziała podczas spotkania jedna z mieszkanek. Oprócz dzików szkody wyrządzają również sarny, które niszczą m.in. buraki, fasolę, seler czy kapustę. Odszkodowania jakie są wypłacane za powstałe szkody są dla mieszkańców niesatysfakcjonujące. „W 2012 roku w moim sąsiedztwie dziki zniszczyły także ogrodzenie i zryły ulicę, uszkodziły asfalt i pobocza drogi. W ostatnim czasie zaczęły także podchodzić pod budynki mieszkalne” – powiedział jeden z mieszkańców.
Krzysztof Łazowski-przewodniczący zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego obecny podczas spotkania podkreślił, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła  liczba zwierzyny grubej tj. dzików, saren. „Zdarzają się miejsca, gdzie w ubiegłych sezonach łowieckich było do pozyskania 10 sztuk zwierzyny, a obecnie jest ponad 50 sztuk” – mówił Krzysztof Łazowski.
Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. łagodna  zima, która powoduje zmniejszenie liczby naturalnej śmiertelności wśród zwierzyny  oraz zwiększona powierzchnia odłogów i budowa autostrady A4, która przecina wędrówkę dzików.
Od 2013 roku szacowaniem szkód i wypłatą odszkodowań za straty wyrządzone przez dzikie zwierzęta zajmuje się Urząd Marszałkowski.  Szkody należy zgłaszać na piśmie i czekać na odpowiedź, która powinna nadejść w ciągu 7 dni.  Odszkodowanie powinno być wypłacone do 30 dni od ostatecznego oszacowania szkody.
W trakcie spotkania uzgodniono, że Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie będzie corocznie za pośrednictwem Burmistrza Miasta Dębicy informował mieszkańców o działaniach w celu zabezpieczenia gospodarstw rolnych i mieszkańców przed szkodami wyrządzanymi przez dzikie zwierzęta oraz o ograniczeniach populacji dzików i saren.

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej