Dębickie obchody 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 11 na Rynku. Oficjalnej ceremonii towarzyszyła historyczna inscenizacja pt. "Tu jest moje miejsce" przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury. Wieczorem w Domu Kultury "Mors" odbyła się gala, podczas której wręczono nagrody „Zasłużony dla Miasta Dębicy”, w okolicznościowym koncercie wystąpiła Dorota Miśkiewicz.
Uroczystości zainaugurował ceremoniał wojskowy, prowadzony przez komendanta drużyny harcerzy Mateusza Cebulę. Zebranych dębiczan, poczty sztandarowe, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych i środowisk kombatanckich przywitał przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Leski. Burmistrz Paweł Wolicki w przemówieniu przypomniał niepodległościowy trud Polaków na przestrzeni wieków i zachęcał do pełnego refleksji, ale radosnego obchodzenia Święta.
W programie artystycznym towarzyszącym uroczystości wystąpili ZPiT „Mali Igloopolanie” oraz grupa „Feniks”, która zaangażowała przybyłych mieszkańców do wspólnego śpiewania. Miejska Orkiestra Dęta zagrała wiązankę okolicznościowych melodii.
Po zakończeniu uroczystości na Rynku delegacje i poczty sztandarowe przemaszerowały w kierunku dębickich miejsc pamięci. Kwiaty złożono na Placu Solidarności pod pomnikiem Jana Pawła II i Krzyżem Solidarności. W kościele p.w. Św. Jadwigi odprawiona została niepodległościowa msza święta, po której uczestnicy uroczystości udali się na Plac Gryfitów, gdzie delegacje złożyły wieńce przed figurą Matki Boskiej Niepokalanej.
Druga część obchodów Święta Niepodległości 11 listopada odbyła się w Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Sportowej. Spotkanie otworzyła grupa wokalno-teatralna „Feniks” piosenką „Mamo wyjdę przed dom”.
Ponieważ Narodowe Święto Niepodległości jest doskonałą okazją, aby przypominać rodzimą twórczość w pierwszej kolejności zaprezentowały się na scenie uczestniczki konkursu wokalnego „Tylko polska piosenka – To były piękne dni – lata 60’ i 70’”, który odbył się w czerwcu br. z udziałem Haliny Kunickiej. Swoje umiejętności pokazały: Natalia i Żaneta Susz, Marysia Socha, Aleksandra Ożóg, Patrycja Węgrzyn i Ewa Pacanowska. Wszyscy uczestnicy tego konkursu otrzymali podziękowania za udział w nim oraz płyty przygotowane przez Studio Nagrań MOK, prowadzone przez Mateusza Pieniądza. Specjalne podziękowania za pomoc przy organizacji konkursu otrzymali włodarze miasta i powiatu oraz sponsorzy: m.in. Paweł Wolicki, burmistrz miasta, jego zastępcy Mariusz Trojan i Jerzy Gągała oraz Stanisław Leski.
Stało się już dobrą tradycją, że w czasie uroczystego koncertu z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości wręczane są odznaczenia Zasłużony dla Miasta Dębicy przyznawane przez Radę Miejską osobom i instytucjom, które swoją pracą przyczyniają się do rozwoju i promocji Dębicy. Trudno byłoby znaleźć lepszą ku temu okazję – powiedziała Elżbieta Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, która prowadziła uroczystość w DK „Mors”. – W tym roku tytułem uhonorowano:
- Domowe Hospicjum im. Jana Pawła II,
- Zbigniewa Drzymałę,
- Romana Gotfryda
- Ryszarda Kucaba.
Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II działa od 2006 roku. Prowadzi posługę w duchu działalności charytatywno-opiekuńczej Kościoła Katolickiego, opartą na bezinteresownej pracy swoich członków i wolontariuszy. Działają w nim zarówno osoby z przygotowaniem medycznym (psycholog, pielęgniarki, farmaceutka), jak i niemedycznym (kapłan, księgowa, oraz inne osoby różnych zawodów i w różnym wieku). Łączy ich jedno: pragnienie uczynienia godnym ostatniego okresu życia osób znajdujących się w terminalnym stadium choroby nowotworowej oraz pragnienie służenia wsparciem ich rodzinom, także w okresie żałoby. W imieniu nagrodzonej instytucji tytuł Zasłużonego dla Miasta Dębicy odebrała Krystyna Wolska.
Zbigniew Drzymała urodził się w 1955 r. w Dębicy, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1983 r. związany z „Jedynką” jako nauczyciel, wychowawca i dyrektor szkoły. Od 1990 do 1999 r.- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 , a od 1999 r. dyrektor Miejskiego Gimnazjum Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Dębicy. Był radnym Rady Miejskiej. Jest inicjatorem, organizatorem i współorganizatorem wielu uroczystości, imprez i spotkań integrujących różne środowiska, szczególnie należy tu wymienić organizację corocznych, począwszy od 2002 roku, Międzypokoleniowych Spotkań Dębickich Emerytowanych Nauczycieli. Zbigniew Drzymała jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m. in. Nagrody Kuratora Oświaty, Nagród Burmistrza Miasta Dębicy, Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnej Odznaki za zasługi dla ZHP.
Roman Gotfryd urodzony w 1951 r. we Wrocławiu, były znakomity bokser. Był zawodnikiem klubów: Legia Warszawa, Stal Stalowa Wola, Wisłoka Dębica i Igloopol Dębica. Największymi sukcesami w jego karierze były: wicemistrzostwo Europy w 1977 r. w Halle i brązowy medal mistrzostw świata w 1978 r. w Belgradzie. Brał udział w Mistrzostwach Europy w 1971, 1973 i 1975 roku. Czterokrotnie zdobywał Mistrzostwo Polski w 1973, 1977, 1978 oraz 1981r., a także dwukrotnie srebrny medal w 1974 i 1979r. i trzykrotnie brązowy medal Mistrzostw Polski w 1972, 1975 i 1976 roku. Wystąpił w około 60 meczach kadry Polski. Stoczył ponad 330 walk bokserskich, z tego 300 wygranych. Po zakończeniu czynnej kariery zawodniczej był trenerem I Ligowego Zespołu Igloopol Dębica, który dwukrotnie zdobył drużynowe Mistrzostwo Polski w boksie, jeden raz wicemistrzostwo i dwukrotnie trzecie miejsce. Przez wiele lat był wychowawcą młodzieży i aktywnym działaczem bokserskim. Wieloletnie osiągnięcia sportowe Romana Gotfryda rozsławiały Dębicę na całym świecie.
Ryszard Kucab artysta plastyk, kierownik Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. W 1986 roku stworzył Galerię Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy i od 27 lat prowadzi ją do chwili obecnej. Organizator setek wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczył wielu aukcjach charytatywnych. Dzięki Ryszardowi Kucabowi Galeria Sztuki MOK utrzymuje kontakty z artystami i galeriami w kraju i za granicą. Organizuje także plenery malarskie z udziałem artystów zagranicznych. Sam tworzy i tworzy bardzo cenione przez koneserów sztuki obrazy. Działalność Ryszarda Kucaba dobrze służy promocji miasta, powiatu i regionu.
Tytuły Zasłużony dla Miasta Dębicy wręczali burmistrz miasta Paweł Wolicki wraz
z przewodniczącym Rady Miejskiej Stanisławem Leskim. Gratulacje wszystkim laureatom tytułu Zasłużony dla Miasta Dębicy złożyła Elżbieta Kęsik a uczestniczki konkursu wokalnego „Tylko polska piosenka” wykonały dla nich piosenki z dedykacją.
Ostatnim punktem programu był występ Doroty Miśkiewicz, znakomitej wokalistki jazzowej i popowej, córki znanego jazzmana Henryka Miśkiewicza. Jej koncert z towarzyszącymi jej muzykami był prawdziwą ozdobą obchodów Święta Niepodległości w Dębicy. Wokalistka zaśpiewała swoje starsze przeboje i nowe utwory z płyty „Ale”. Publiczność dębicka przyjęła jej występ z ogromnym aplauzem, doceniając jej zaangażowanie, kunszt, humor oraz wielką kulturę muzyczną i umiejętności wokalne.