<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.07.2024 r.  
 


26.11.2013 - Z wizytą u stulatki
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Obchody Święta 3 Maja
06-05-2013

Uroczyste obchody Święta 3 – go Maja na Rynku rozpoczęła koncertem pieśni majowych Miejska Orkiestra Dęta. Od czasu przyjęcia Konstytucji w 1791 roku Polacy mierzyli się z ogromnymi tragediami i wyzwaniami, a ich wytrwałość dawała nadzieję i inspirację ludziom na całym świecie. Wartości zawarte w niej - wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu - stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Następnie wszyscy zgromadzeni przemaszerowali  z pocztami sztandarowymi z Rynku na Plac Solidarności. Tam odbyły się: program słowno – muzyczny oraz msza święta, którą odprawili dębiccy proboszczowie. Następnie delegacje złożyły wiązanki na Placu Gryfitów pod pomnikiem Matki Bożej.

Po mszy delegacje kombatantów, parlamentarzystów, samorządowców, licznych instytucji i organizacji społecznych  złożyły wiązanki przed pomnikiem Matki Boskiej na placu Gryfitów.

W imieniu władz miasta Dębicy wiązanki złożyli Zastępca Burmistrza Miasta Jerzy Gągała, Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Leski oraz Sekretarz Miasta Zdzisław Pupa.

Jak co roku z okazji Święta Narodowego 3 Maja odbyła  się premiera nowej opery w wykonaniu dębickich amatorów. Tym razem był to "Napój miłosny", dzieło Gaetano Donizettiego z librettem Felice Romaniego. Opera wystawiona zostanie na deskach Domu Kultury "Mors" również w dniach  18 i 19 maja o godz.18.00.

Wśród wykonawców znaleźli się soliści - Alicja Płonka, Karolina Pawula, Katarzyna Plewniak, Piotr Koprowski, Leopold Stawarz, Maciej Kucera, Jan Maślanka, towarzyszyć im będą orkiestra, chór i balet.
Kierownictwo muzyczne: Paweł Adamek
Reżyseria: Jakub Bulzak
Scenografia: Wacław Jałowiec
Choreografia: Elżbieta Bodziany, Zuzanna Blezień
Scenografia: Wacław Jałowiec
Światło: Zdzisław Worek
Kostiumy: Irena Lewicka
 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej