<< powrót na stronę główną dziś jest: 27.04.2024 r.  
 


25.06.2007 - Grand Prix Polski w Pool Bilardzie
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Dębickie Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych
06-03-2012

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Dębicy zorganizował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej, Parafia pw. Św. Jadwigi w Dębicy, młodzież z Miejskiego Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza i II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. J. Twardowskiego w Dębicy Od ubiegłego roku 1. marca obchodzimy w Polsce Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto poświęcone tym, dla których wojna nie skończyła się na przełomie lat 1944/1945. Tym, dla których walka o Wielką Polskę była największym obowiązkiem. Żołnierzom AK, NSZ, NZW, WiN i wielu innych formacji stawiających opór sowietyzacji Polski.

Chęć kultywowania tych wspaniałych tradycji, oraz wierność niepodległościowym ideałom,  to powody, dla których środowiska kombatanckie, młodzież Dębicka, zorganizowały w Dębicy, w dniu 4 marca, uroczystości Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Spotkaliśmy się tu, by uczcić pamięć o Wyklętych. Kim oni byli, dlaczego walczyli? Jestem po wstrząsającej lekturze “Bestii” Tadeusza Marka Płużańskiego, syna jednego z żołnierzy wyklętych. Uderzające są morderstwa sądowe, w których sędziowie skazywali na śmierć ludzi o odmiennych poglądach politycznych. Ich ofiary często żyły na pograniczu nędzy, wyszydzani w prasie, w filmach i książkach. Oni walczyli o inną Polskę. Niektórzy z nich nie doczekali sie elementarnej sprawiedliwości w niby wolnej Polsce po 1989 roku. - podczas kazania mówił Ks. Prałat Ryszard Piasecki.

Pod kierunkiem Izabeli  Ceglarz i Macieja Małozięcia  uczniowie z Miejskiego Gimnazjum nr 1(Natalia i Żaneta Susz – śpiew, Marcin Guzik- Akompaniator, Karol Wielgus, Dominika jarosz, Gabriela Światowiec, Paulina Podżus, Sabina Kipa - Recytacja)  i II Liceum Ogólnokształcącego (Patrycja Zaborowska, Marta Miazga, Sylwester Duda - Recytacja,  Maria Markiewicz – skrzypce)  przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. „Pamięci Żołnierzy Wyklętych…” 

Młodzież odczytała listy z celi śmierci - prawie wszystkie pisane były na cieniutkich bibułkach papierosowych (jeden tylko na pudełku od zapałek). Ich ocalenie samo
w sobie jest okolicznością niezwykłą, którą przesłania jedynie sama treść listów.

W celi śmierci, spod ręki świadomego końca swego życia mężczyzny płyną ku najbliższym słowa gorącego umiłowania, przejmującej tęsknoty, niepokoju o ich los, ale i otuchy – wiary w słuszność działań, którym poświęciło się życie i nadziei na podjęcie tych ideałów przez syna.


„Kochaj Polskę i miej Jej dobro na uwadze zawsze. Ona musi zająć w świecie właściwe miejsce i uzyskać dobrobyt oraz szczęście wszystkich obywateli. […] Musisz kształcić swój umysł, zdobyć szerokie wiadomości. Ucz się pilnie.

 

Andrzejku wierzę w Ciebie. Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Ojciec.” - /styczeń 1951/

 

Na cmentarzu wojskowym przy symbolicznym grobie mjr Adama Lazarowicza
phm. Tomasz Czapla – nauczyciel historii  II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. J. Twardowskiego w Dębicy przypomniał również postacie Żołnierzy Wyklętych związanych z regionem miasta Dębicy.

W uroczystościach poza członkami Światowego Związku Żołnierzy AK w Dębicy, udział wzięły pozostałe organizacje kombatanckie, 
Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów, Związek Strzelecki "Strzelec" Organizacja Społeczno- Wychowawcza, 
przedstawiciele policji, straży miejskiej, parlamentarzyści, władze powiatu, gminy Dębica, 
przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a także uczniowie i nauczyciele dębickich szkół. 

Dębicki Samorząd reprezentowali: Zastępca Burmistrza Miasta Pan Mariusz Trojan, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pan Stanisław Leski oraz Radni Miejscy.

Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów.

 

 

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej