<< powrót na stronę główną dziś jest: 24.07.2024 r.  
 


15.09.2010 - Pomagają organizacjom pozarządowym
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Iran wygrał w Mundialito
02-06-2007

W Dębicy Iran pokonał w piłkę nożną reprezentację Grecji. Obie drużyny zmierzyły się w finale , podczas Mini Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej MUNDIALITO-2007. Iran, który zwyciężył turniej to reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 3 w Dębicy, podopieczni Damiana Cudeckiego.

Złote medale, Puchar Burmistrza Dębicy i Puchar Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej zdobyli: Filip Wojtys, Michał Wołowiec, Norbert Podlasek, Tomasz Obara, Radosław Stachowicz, Maciej Tokarz, Ernest Smaś, Dariusz Bieszczad, Damian Wrona, Kamil Dziura, Patryk Fus i Sebastian Tabor. W finale Irańczycy pokonali 2:0 reprezentację Grecji, podopiecznych Ireneusza Dzienia, uczniów Szkoły Podstawowej w Nagoszynie w składzie: Dominik Koczot, Damian Ciecieręga, Daniel Wilk, Michał Kędzior, Kamil Morawiec, Piotr Łanucha, Mirosław Kędzior, Rafał Łączak, Damian Sak, Paweł Cyran, Radosław Lis i Konrad Skrzypek.

Na pocieszenie Grekom z Nagoszyna przypadło zwycięstwo w kategorii: Prezentacja na żywo. W meczu o brązowe medale mistrzostw Wybrzeże Kości Słoniowej (SP-5 Dębica) pokonało Czechy (SP-2 Kolbuszowa) 2:1. W pozostałych kategoriach zwyciężyli: Kategoria najlepsze zdjęcie narodowych reprezentacji:
1. POLSKA – SP Kamienica Górna
2. PORTUGALIA – SP Gumniska
3. CZECHY – SP-2 Kobuszowa
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały:
HOLANDIA – SP Tuszyma, FRANCJA – SP Stobierna, KAMERUN – SP2 Dębica, Niemcy – SP Zawada, UKRAINA – SP Dobrków, SZWECJA – SP Nagawczyna, JAPONIA – SP Machowa

Kategoria „prezentacja na żywo”:
1. GRECJA – SP Nagoszyn
2. FRANCJA – SP Stobierna
3. NIEMCY – SP Zawada
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały:
URUGWAJ – SP Wiewiórka, PORTUGALIA – SP Gumniska, HOLANDIA – SP Tuszyma, USA – Pustków Osiedle, JAPONIA – SP Machowa, WYBRZEZE KOŚCI SŁONIOWEJ – SP5 Dębica, SZWAJCARIA – SP Dobrynin, DANIA – SP-5 Ropczyce, KAMERUN – SP2 Dębica,
Tytuł najlepszego trenera MUNDIALITO-2007 przyznano Marioli Dzień (URUGWAJ – SP Wiewiórka): Najlepszy zawodnik turnieju Paweł Bochniewicz zdoby wa gola w meczu z Rosją
Najlepszym piłkarzem zawodów wybrany został Paweł Bochniewicz (KAMERUN) a najlepszym bramkarzem Dominik Ciecieręga (GRECJA)
Były to najważniejsze rozstrzygnięcia tych dwudniowych zawodów, które rozegrane zostały w dniach 31 maja - 1 czerwca na Stadionie Miejskim w Dębicy.
Mini Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej MINDIALITO-2007, w których wystartowały 32 zespoły (500 uczestników) znowu zadziwiły swoim rozmachem i liczbą nagrodzonych uczestników, bo oprócz wymienionych już nagród głównych, przyznano szereg nagród dodatkowych.
Nagrody dla najmłodszych uczestników zawodów, które ufundował Polski Związek Piłki Nożnej, otrzymali Argentyńczycy z Berdechowa, chłopcy uczęszczający do zaledwie pierwszej klasy szkoły podstawowej: Tymoteusz Birówka, Kamil Kurowski, Mikołaj Jerzyk, Przemysław Gąsior. Na Argentyńczyków z Berdechowa spadł zresztą prawdziwy deszcz nagród. Otrzymali oni dodatkowo: ufundowane przez McDonalds nagrody dla najmłodszej ekipy turnieju oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Igloopol. Zestaw piłek do siatkówki, piłki ręcznej i nożnej wręczył im członek komisji sportu w radzie miejskiej: Ryszard Kaczor.
Nagrodą specjalną dla zwycięzcy finału o 31 miejsce, którą fundował McDonald`s, uhonorowani zostali także Japończycy ze Szkoły Podstawowej w Machowej.
Mimo, że zawody rozegrane zostały w dniach 31 maja - 1 czerwca, to rywalizacja w MUNDIALITO trwała już od 22 maja. Wtedy to na portalu internetowym www.debica.org.pl rozpoczęło się ostre współzawodnictwo w kategorii najlepsze zdjęcie. W plebiscycie tym udział wzięło 10 nominowanych przez organizatorów ekip: Francja (SP Zawada), Szwecja (SP Nagawczyna), Japonia (SP Machowa), Portugalia (SP Gumniska), Czechy (SP Kolbuszowa), Holandia (SP Tuszyma), Niemcy (SP Zawada), Ukraina (SP Dobrków), Kamerun (SP 2 Dębica), Polska (SP Kamienica Górna). Na portalu www.debica.org.pl od samego początku zażarta walka toczyła się między ekipami: Holandii, Czech, Portugalii, Polski, Francji i Kamerunu. Już w drugim dniu głosowania na czoło stawki wysunęła się Polska. Mimo, iż na dzień przed końcem głosowania wydawało się, że wyprzedzi ich Portugalia, to jednak Polacy zostali laureatami jednej z trzech głównych kategorii MUNDIALITO, kategorii: ”ZDJĘCIE”. Z pośród 2030 głosujących internautów aż 739 głosów (36%) zebrali podopieczni SŁAWOMIRA RAMSA - uczniowie Szkoły Podstawowej w Kamienicy Górnej, czyli reprezentacja Polski.
Pełne wyniki na najlepiej prezentującą się na zdjęciu drużynę
Równie pasjonująca była rywalizacja w kategorii: ”Prezentacja na żywo”. Tutaj niekwestionowanymi faworytami do zwycięstwa były reprezentacje : Holandii, Niemiec, Francji i Grecji. O zwycięstwie Greków zadecydowała ich fantazja, czyli pomalowane w greckie barwy głowy.
Rywalizacja w wyżej wymienionych kategoriach toczyła się poza boiskiem. Główne rozstrzygnięcia Mini-Mistrzostw Świata MUNDIALITO-2007 zapadły jednak na głównej płycie Stadionu Miejskiego w Dębicy. Turniej piłkarski rozpoczął się od rywalizacji grupowej. W 8 grupach eliminacyjnych drużyny grały systemem każdy z każdym. Po meczach eliminacyjnych 1 i 2 miejsce w grupach zajęli: Grupa A – 1.Iran, 2. Brazylia. Grupa B – 1. Ekwador, 2. Rosja. Grupa C – 1. Hiszpania, 2. Urugwaj, Grupa D – 1. W. K. S., 2.Portugalia, Grupa E – 1. Czechy, 2. Holandia. Grupa F – 1.Ukraina, 2.Ghana. Grupa G – 1.Kamerun, 2. Grecja. Grupa H – 1.USA, 2.Polska.
Było więc jasne, że zespoły te rywalizować będą o miejsca 1-16. Pozostałe drużyny, które zajęły 3 i 4 miejsce w grupach walczyli o miejsca 17-32. O ile w meczach grupowych można było jeszcze kalkulować, gdyż przegrana w jednym meczu nie pozbawiała szans na awans, to od drugiej rundy, by można było myśleć o jak najwyższym miejscu w turnieju, nie można było pozwolić sobie na porażkę. Od drugiej rundy potrzebny był także uśmiech losu. Ten uśmiech losu pomógł w 2 rundzie reprezentacjom: Polski i Brazylii. W meczach o wejście do 8 najlepszych drużyn turnieju rzutami karnymi po bezbramkowych meczach pokonali odpowiednio: Kamerun i Ekwador. Szczęście ma jednak to do siebie, że nie jest dane raz na zawsze. Przekonała się o tym Brazylia. W kolejnym swoim meczu, której stawką był awans do strefy medalowej, Brazylijczycy „już witali się z gąską”. Prowadzili w meczu z Wybrzeżem Kości Słoniowej 2:0. Niestety zwycięstwa nie dowieźli do końca. W.K.S doprowadziło do remisu i ostatecznie w rzutach karnych pokonało Brazylijczyków. Polska nie sprostała w meczu o strefę medalową Czechom i było jasne, że Polacy zagrają o miejsca 5-8.
W kolejnej rundzie swoje zmienne oblicze „szczęście” pokazało także Wybrzeżu Kości Słoniowej. W meczu o finał podopieczni Stanisława Wałęgi musieli uznać wyższość Greków z Nagoszyna, przegrywając po jednym najpiękniejszych i najbardziej dramatycznych meczów turnieju 2:1. Losowanie przed rzutami karnymi w meczu Iran – Czechy. Jedyną drużyna której szczęście nie opuszczało przez cały turniej był zespół Iranu. W pojedynkach grupowych Irańczycy z SP-3 w Dębicy minimalnie ograli: Brazylię – 3:2, Danię – 1:0 i Francję 2:1. W drugiej rundzie pokonali Rosję 2:0. W 3 rundzie znowu jedną bramką pokonali 3:2 Hiszpanów z Czarnej. Gdy więc w pojedynku o wejście do finału na 2 minuty przed końcem meczu Irańczycy przegrywali z Czechami 2:1, wydawało się, że najprawdopodobniej limit szczęścia został wyczerpany. W ostatniej minucie Irańczycy doprowadzili jednak do remisu 2:2. Podłamani Czesi nie wytrzymali próby nerwów i ostatecznie przegrali mecz o finał w rzutach karnych 2:1. Iran został więc pierwszym finalistą. Drugim finalistą została Grecja. Grecy w fazie grupowej po zwycięstwach 1:0 nad Anglią i 4:0 nad Meksykiem, zremisowali 2:2 z Kamerunem i zajęli 2 miejsce w grupie. W 2 rundzie ograli 2:0 USA, a w trzeciej Holandię 3:1. Dzięki zwycięstwu po bardzo emocjonującym spotkaniu z W.K.S. 2:1, zapewnili sobie miejsce w finale.
Zanim doszło do meczu o Mistrzostwo Świata odbyły się mecze o dalsze miejsca.
O miejsce 31: Japonia – Argentyna 4:0
O miejsce 29: Meksyk – Niemcy 2:2 (karne 1:0)
O miejsce 27: Szwecja – Szkocja 3:0
O miejsce 25: Włochy – Chorwacja 1:0
O miejsce 23: Australia – Korea Południowa 3:1
O miejsce 21: Francja – Rumunia 4:0
O miejsce 19: Anglia – Szwajcaria 3:1
O miejsce 17: Dania – Paragwaj 2:1
O miejsce 15: Ukraina – Portugalia 2:2 (karne 2:1)
O miejsce 13: Ghana – Urugwaj 2:2 (karne 2:1)
O miejsce 11: Rosja – Ekwador 1:0
O miejsce 9: USA – Kamerun 2:2 (karne 2:0)
O miejsce 7: Polska – Brazylia 1:0
O miejsce 5: Hiszpania – Holandia 3:2
O miejsce 3: Wybrzeże kości Słoniowej – Czechy 2:1
I gdy prawie wszystko było już jasne przy niesamowitej wrzawie na trybunach, do ostatniego - 112 meczu turnieju, do pojedynku o pierwsze miejsce wyszły drużyny Iranu i Grecji. Finał Iran - Grecja
Mecz finałowy o Mini-Mistrzostwo Świata poprowadziła trójka sędziowska: Tomasz Bizoń, Paweł Wałęga i Paweł Ochał. Drużyny, mecz finałowy rozpoczęły bardzo stremowane. Stawka meczu była bardzo wysoka. Na dodatek przed tak licznie zgromadzoną widownią wśród której byli wszyscy burmistrzowie Dębicy, a także zastępca wójta Żyrakowa, żadna z drużyn jeszcze nie grała. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. Kluczowa dla losów spotkania była 4 minuta drugiej połowy. Po jednym z dośrodkowań Ernesta Stasia, piłka przypadkowo odbiła się od greckiego obrońcy i wpadła do siatki zaskoczonego Dominika Ciecieręgi. Na 2 minuty przed końcem spotkania kapitalnym strzałem z rzutu rożnego popisał się Robert Podlasek, podwyższając wynik meczu na 2:0.
-  Trzeci raz graliśmy w finale MUNDIALITO i w końcu udało się nam sięgnąć po tytuł – mówi Dominik Cudecki. - Jesteśmy z tego powodu niezmiernie szczęśliwi. Teraz mogę przyznać iż bardzo obawiałem się tego finału. Nasi rywale to bardzo dobry zespół i co równie ważne mający bardzo dobrego i doświadczonego trenera. My graliśmy bardzo szczęśliwie w tym turnieju. Ale jak 2 razy przegrywa się w finałach MUNDIALITO (2004 i 2005) to trzeba wierzyć, że limit pecha został wyczerpany.

Równie zadowolony ale z organizacji i przebiegu turnieju był główny organizator i mózg MUNDIALITO – Jerzy Świątek. -  Myślę że wykonaliśmy kawał dobrej roboty - mówi.-  To co zrobiliśmy przez te 2 dni na Stadionie Miejskim w Dębicy było godne „Mistrzostw Świata”. Było to gigantyczne przedsięwzięcie (w turnieju startowało 500 uczestników) które udało się nam perfekcyjnie przeprowadzić. Ogromna w tym zasługa współpracujących ze mną Tadka Miąsika i Waldka Puzio a także pozostałych pracowników MOSiR pracujących przy turnieju. Sukces turnieju to także zasługa sponsorów: Rafała Kidawy – właściciela firm Galicji i Ravi, Rafała Ziobronia – kierownika McDonalds, Marka Pijara – właściciela Trans-Południe araz Gminy Żyraków i władz Dębica które finansowo wsparło turniej. Podziękowania kieruję także dla pana Romana Rogowskiego za pomoc i zrozumienie a także prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Igloopol – Marka Grabowskiego za ufundowanie nagrody specjalnej dla jednej ze startujących drużyn.
Specjalne zaś podziękowania kieruję do mieszczącej się w Wielkiej Brytanii redakcji portalu debica.org.pl To co dla tego turnieju zrobił szef portalu Grzegorz Kopacz – było bezcenne. Dziękuję także panu Januszowi Grajcarowi z „Obserwatora Lokalnego”.
W turnieju rozegrano 112 meczy i strzelono 446 goli. W 12 meczach o końcowym wyniku decydowały rzuty karne.
Ostateczna kolejność:
1. Iran – SP-3 Dębica
2. Grecja – SP Nagoszyn
3. Wybrzeże Kości Słoniowej – SP-5 Dębica
4. Czechy – SP2 Kolbuszowa
5. Hiszpania – SP Czarna
6. Holandia – SP Tuszyma
7. Polska – SP Kamienica Górna
8. Brazylia – SP Pustków wieś
9. USA – SP Pustków Osiedle
10. Kamerun – SP2 Debica
11. Rosja – SP Żyraków
12. Ekwador – SP-9 Dębica
13. Ghana – SP-11 Dębica
14. Urugwaj – SP Wiewiórka
15. Ukraina – SP Dobrków
16. Portugalia – SP Gumniska
17. Dania – SP-5 Ropczyce
18. Paragwaj – SP Bobrowa
19. Anglia – SP Pilzno
20. Szwajcaria – SP Dobrynin
21. Francja – SP Stobierna
22. Rumunia – SP Pustynia
23. Australia – SP Korzeniew
24. Korea Płd – SP Mokre
25. Włochy – SP Podgrodzie
26. Chorwacja – SP Zasów
27. Szwecja – SP Nagawczyna
28. Szkocja – SP Staszówka
29. Meksyk – SP Ratoszyn
30. Niemcy – SP Zwada
31. Japonia – SP Machowa
32. Argentyna – SP Berdechów

 

Jerzy Świątek


Finałowy mecz


Radość po meczu


Smutek drużyny z Nagoszyna


Bożena Osocha, zastępca wójta gminy Żyraków gratuluje zawodnikom z Nagoszyna drugiego miejsca


Najbardziej fotogeniczną drużyną okazała się Polska z Kamienicy Górnej


Zmęczeni po turnieju byli wszyscy zawodnicy Mundialito


Fot. Tomasz Rowiński


Finał obejrzały władze samorządowe


Zmęczeni finałem reprezentanci Iranu


Drużyny barwnie się prezentowały


Podziękowania dla sędziów


Gratulacje odbierają zawodnicy Szkoły Podstawowej nr 9


Puchar dla najlepszych od burmistrza Pawła Wolickiego


Złoto dla Iranu


Gratulacje od innych drużyn Mundialito dla zwycięzców


Fotografia z władzami miasta

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej