<< powrót na stronę główną dziś jest: 24.07.2024 r.  
 


10.06.2007 - Turniej zapaśniczy
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Uroczyste obchody 93. rocznicy odzyskania Niepodległości
17-11-2011

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały niezwykle radosny charakter. Oficjalnej ceremonii towarzyszyła historyczna inscenizacja i koncert pieśni niepodległościowych, śpiewanych wspólnie z przybyłymi na dębicki Rynek mieszkańcami miasta, pocztami sztandarowymi, delegacjami władz samorządowych, służbami mundurowymi i zaproszonymi gośćmi.

Uczestników obchodów wiązanką okolicznościowych melodii przywitała Miejska Orkiestra Dęta pod dyr. Stanisława Świerka. Uroczystości zainaugurował ceremoniał wojskowy, prowadzony przez komendanta drużyny harcerzy Mateusza Cebulę. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Paweł Wolicki, który w swoim przemówieniu podkreślił  historyczną rolę niepodległościowych dążeń Polaków. Zachęcał również do czynnego udziału w uroczystości poprzez zaangażowanie się we wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych i patriotycznych.

Inscenizacja historyczna zatytułowana „Droga do Niepodległej”, pokazująca  wyzwoleńcze zrywy naszych przodków, zachwyciła wielu uczestników obchodów, którzy podkreślali jej optymistyczny charakter i, z kotylionami w narodowych barwach, radośnie dołączali do wspólnego śpiewania. Inscenizację przygotowali uczniowie dębickich szkół, Drużyna Strzelców z I Liceum Ogólnokształcącego, pod dowództwem Jarosława Urbańskiego oraz chór MOK, który przygotował Mateusz Pieniądz. Akompaniowali Stanisław Wiktor i Zenon Piękoś. Śpiewniki z pieśniami patriotycznymi przygotował i rozdał Miejski Ośrodek Kultury.

Po zakończeniu uroczystości na Rynku delegacje i poczty sztandarowe, przy towarzyszeniu Miejskiej Orkiestry Dętej, wymaszerowały w kierunku dębickich miejsc pamięci. Kwiaty złożono na Placu Mikołajkowów, miejscu upamiętniającym zamordowanych w Katyniu dębiczan, a także na Placu Solidarności pod pomnikiem Jana Pawła II i Krzyżem Solidarności. Następnie odbyła się msza św. w kościele Św. Jadwigi, po której uczestnicy uroczystości udali się na Plac Gryfitów, gdzie delegacje złożyły wieńce przed figurą Matki Boskiej Niepokalanej. Delagacja włądz miasta złozyła również kwiaty na grobach legionistów na cmentarzu wojskowym.

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej