<< powrót na stronę główną dziś jest: 29.04.2024 r.  
 


01.06.2012 - Znamy zwycięzców VIII Edycji Konkursu Historycznego „Armia Krajowa w powiecie dębickim”
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

O żołnierzach wyklętych w MiPBP
11-05-2011

Z kolejnym wykładem historycznym przyjechała do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy Katarzyna Kyc z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Tym razem jej prelekcja była poświęcona losom żołnierzy wyklętych na przykładzie Józefa Zadzierskiego.

Temat był na tyle interesujący, że przysłuchiwali mu się Mariusz Trojan, zastępca burmistrza Dębicy, Adam Marucha i Tadeusz Ciecieręga, radni z komisji kultury Rady Miejskiej w Dębicy oraz liczna grupa młodzieży, uczniów III klasy Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy.

Kpt. Józef Zadzierski ps. Wołyniak jest klasycznym przykładem żołnierza wyklętego. Przypomnijmy tylko, że tym terminem określa się od niedawna żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających w latach 1944-1963 opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Ostatni „żołnierz wyklęty” Józef Franczak ps. „Lalek” zginął w obławie w województwie lubelskim prawie dwadzieścia lat po wojnie w październiku 1963 roku. Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego: żołnierzy wyklętych.

Pochodzący z bardzo patriotycznej rodziny Józef Zadzierski urodził się w 1923 roku w miejscowości Kostopol na Wołyniu. Był jednym z najodważniejszych żołnierzy polskiego podziemia. Jest do dzisiaj legendą południowej Lubelszczyzny mimo starannego i wieloletniego oczerniania go przez komunistycznych tzw. historyków. Dzięki swojemu bohaterstwu zdołał dwukrotnie uwolnić się z niemieckiej niewoli, uciekł również z transportu NKWD wiozącego go na Sybir. Oddział, którym dowodził liczył w szczytowym okresie ponad 200 żołnierzy. Jednak po kolejnych akcjach UB i KBW spadła w końcu 1946 roku do kilkunastu. Józef Zadzierski został ranny w rękę w potyczce. Wdała się gangrena. Nie mogąc skorzystać z pomocy lekarza i w poczuciu beznadziei swojej sytuacji popełnił samobójstwo. Został anonimowo pochowany na cmentarzu we wsi Szegdy (pow. przeworski). Dopiero pół wieku po jego śmierci grób przestał był anonimowy i pojawił się napis godnie upamiętniający tego bohatera.

Katarzyna Kyc swój wykład ubarwiła filmem o Józefie Zadzierskim przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. (aj)


Fot. Andrzej Janiec



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej