<< powrót na stronę główną dziś jest: 2.05.2024 r.  
 


04.06.2007 - "Kopernik" kuźnią wiedzy
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Pierwsze święto służby więziennej
20-02-2011

Funkcjonariusze i pracownicy Zakładu Karnego w Dębicy po raz pierwszy obchodzili święto służby więziennej. Zgodnie z nową ustawą z 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej, dzień 8 lutego ustanowiony został jako święto pracowników tej służby. Został on wybrany na pamiątkę dekretu Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego z 1919 roku normalizującego funkcjonowanie służb państwowych, w tym służby więziennej. Za wyborem tego dnia opowiedzieli się również pracownicy służby więziennej w specjalnej ankiecie przeprowadzonej 4 lata temu.

O tym, że jednym z zadań nowoczesnego państwa demokratycznego jest z jednej strony zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa w duchu poszanowania porządku prawnego i ochrona przed sprawcami przestępstw, z drugiej zaś strony egzekwowanie odpowiedzialności karnej i wykonywanie kar i środków karnych w poszanowaniu zasad praworządności, humanizmu, równości wobec prawa i sprawiedliwości, mówił w swoim wystąpieniu dyrektor Zakładu Karnego w Dębicy ppłk Bogdan Witkoś. Mówił również o tym, że jest to bardzo niewdzięczny zawód. Praca funkcjonariuszy służby więziennej nie może się bowiem ograniczać do egzekwowania kary pozbawienia wolności. Po jej odbyciu – prędzej czy później - człowiek wychodzi na wolność. W więzieniu zatem powinien odbyć resocjalizację, a przynajmniej powinno się z nim takie działania podejmować. Temu służy nie tylko praca wychowawców, ale również księdza kapelana Wojciecha Prusa, z parafii w Pustyni. Efekty tej pracy są aż nadto widoczne: kilku skazanych przystąpi niebawem do I komunii świętej inni do bierzmowania.

W dębickim Zakładzie Karnym przebywa około 560 skazanych. Ważnym elementem ich resocjalizacji jest praca, w każdym charakterze: ta odpłatna i ta wykonywana charytatywnie i bezpłatnie. Wielką pomocą więźniowie wykazali się w czasie ostatnich powodzi i usuwania potem jej skutków. – W pierwszej chwili nie wszyscy przyjmowali naszych skazanych. Rozumiem ich obawy – mówił Bogdan Witkoś. – Szybko jednak przekonali się, że więźniowie nie są dla nich zagrożeniem, lecz że mogą im bardzo pomóc.

W podzięce za pracę skazanych przy usuwaniu skutków mieszkańcy powiatu dębickiego napisali list do ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. W uroczystości w zakładzie Karnym w Dębicy wzięło udział wielu gości z dyrektorem okręgowym służby więziennej płk. Jackiem Kitlińskim, wicewojewodą podkarpackim Andrzejem Regułą, starostą dębickim Władysławem Bielawą, burmistrzem miasta Pawłem Wolickim, dyrektorem ZOZ Przemysławem Wojtysem, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzatą Kędzior, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy Marcinem Nowakiem, zastępcą wójta gminy Dębica Jacek m Drobotem. Byli m.in.: Andrzej Świder, komendant powiatowy policji, Wojciech Buszek, komendant powiatowy PSP, poprzednicy Bogdana Witkosia na stanowisku szefów ZK w Dębicy: Mieczysław Rybczyk, Leszek Muller, Ryszard Wiśniewski. Nie zabrakło duchowieństwa z księdzem prałatem Ryszardem Piaseckim, proboszczem parafii w Pustyni Kazimierzem Gołasem i kapelanem ZK Wojciechem Prusem. Byli przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości: prezes sądu rejonowego Dariusz Różański, prokurator rejonowy Jacek Żak, Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy dziękując Zakładowi Karnemu za współpracę z samorządem przypomniał jeszcze raz pomoc skazanych w czasie ostatnich powodzi i potem usuwaniu jej skutków.

Wyróżniający się w pracy funkcjonariusze otrzymali odznaczenia resortowe oraz awanse na wyższe stopnie służbowe, które wręczyli im Jacek Kietliński i Andrzej Reguła. (aj)


Fot. Andrzej Janiec

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej