<< powrót na stronę główną dziś jest: 1.04.2023 r.  
 


28.09.2010 - Promyki Nadziei mają 10 lat
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Reorganizacja straży miejskiej
28-02-2007

Straż Miejską w Dębicy czeka reorganizacja. Wkrótce w jej szeregi przyjętych zostanie czterech nowych pracowników. - Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo w mieście - mówi Jan Warzecha, sekretarz miasta. Straż ma mniej kojarzyć się z karaniem mandatami, choć to jest część obowiązków w ramach dbania o ład i porządek w mieście, a ma być bardziej widoczna w dębickich osiedlach.

Sekretarz Jan Warzecha wraz z Andrzejem Żabą, p.o. naczelnika Wydziału Organizacyjnego, Kadr i BHP oraz Sylwestrem Bieszczadem, p.o. komendanta straży, odwiedzili Komendy Straży Miejskich w Tarnowie i Jaśle, uznawane za najlepsze w regionie.
            W obu miastach działa bardzo dobrze system monitoringu kamerami. Według Kazimierza Żaby, zastępcy komendanta straży miejskiej w Tarnowie dzięki systemowi o ponad 50 procent spadła ilość drobnych przestępstw i wykroczeń. Monitoring skuteczny jest także w Jaśle, tutaj miasto podzielone jest na cztery rewiry, które są przypisane strażnikom, pełniącym rolę podobną do dzielnicowych. Swoje biura mają w pomieszczeniach Rad Osiedlowych. Strażnicy poruszają się po mieście skuterami. Mają także wspólne patrole z policją.
            - Taki system bardzo nam się spodobał, chcielibyśmy, by także w osiedlach Dębicy częściej pojawiały się patrole strażników – mówi Jan Warzecha. – W ubiegłej kadencji pojawił się pomysł likwidacji straży miejskiej. To zły pomysł. Straż miejska ma częściej czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem. Dlatego trzeba ją wzmocnić.
            W 38 – tysięcznym Jaśle jest 21 strażników. W Dębicy tylko 10. W dwa razy większym Tarnowie jest aż 65-ciu strażników.
            Sekretarz przyznaje, że spodobał się mu pomysł komendanta straży w Jaśle, Ryszarda Masteja, prefekta podkarpackich strażników. Zatrudnia on w straży osoby z uprawnieniami pedagogicznymi, które prowadzą w szkołach zajęcia profilaktyczne dla młodzieży.
- Liczę, że z czasem i nasi strażnicy będą obecni w szkołach, by prowadzić zajęcia edukacyjne z młodzieżą – mówi Warzecha. – Takie spotkania przynoszą efekty. W przyszłości trzeba także zainwestować pieniądze w nowy monitoring miasta i znaleźć większy lokal na komendę straży. Chcemy usprawnić działanie strażników w Dębicy, mamy na to pomysły. Liczę, że mieszkańcy wkrótce pozytywnie odczują te zmiany.


Tak wygląda monitoring w Tarnowie


Dyskusje w straży miejskiej w Jaśle

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej