<< powrót na stronę główną dziś jest: 14.04.2024 r.  
 


05.06.2008 - Oskar i Pani Róża
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Dębiczanie bawili się podczas dni miasta
02-06-2010

Tysiące dębiczan codziennie korzystało z wszystkich propozycji, jakie na Dni Dębicy przygotowali dla nich organizatorzy. Znakomitą zabawę zapewniły gwiazdy tegorocznego miejskiego święta: Maciej Maleńczuk, Bayer Full, Chłopacy, Fun Fire i Andrzej Cierniewski.

Sporą widownię miały już pierwsze muzyczne propozycje: plenerowe koncerty, pokazy taneczne oraz prezentacje zespołów z zaprzyjaźnionych z Dębicą samorządów, w ramach odbywającego się równolegle II Festiwalu Kultur Miast Partnerskich. W piątek, 28 maja br. podczas imprezy zatytułowanej „Folkloriada” odbył się  XI Ogólnopolski Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych. Pierwsze miejsce w kategorii „zespół śpiewaczy z towarzyszeniem instrumentów muzycznych” zajął zespół „Haczowianie” z Haczowa. Drugie miejsce zajęli „Bobrzanie” z Bóbrki koło Krosna, zaś trzecie „Pyszniczanie” z Pysznicy.

W kategorii „zespół śpiewaczy bez towarzyszenia instrumentów muzycznych” pierwsze miejsce zajął zespół „Pogórzanki” z Jastrzębi, drugie „Rogowice” z Miejsca Piastowego, trzecie „Senior” z Dębicy. W kategorii „soliści” zwyciężył Tadeusz Chudy z Brzostku. W kategorii „kapela ludowa” najlepiej jury oceniło zespół „Pogórzanie” z Jastrzębi, drugie miejsce zajęli „Pogórzanie” z Miejsca Piastowego, zaś trzecie „Lesianie” z Kupna. Wyróżniono „Brzostowian” z Brzostku i „Zalosowioków” z Zalasowej. Jurorami w przeglądzie byli Andrzej Radzik (przewodniczący), Edward Wodzień i Stanisław Świerk.  

W Domu Kultury "Mors" odbył się Koncert Galowy, w którym wystąpiły: Miejski Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie" (reprezentacja i byli tancerze), „Mali Igloopolanie", „Połoniny”, „Gryfici” oraz goście z miast partnerskich, chór z Puurs, zespół taneczny z Carei (Rumunia).

Prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży odbyły się podczas dnia przebiegającego pod hasłem „Dębica – Gościom” 29 maja br.  W bloku muzycznym zaprezentowały się także zespoły i soliści z Dębicy: Anna Prucnal, Aleksandra Ożóg, duet A'Vista, czyli Natalia i Żaneta Susz, Maria Socha, Jagoda Mateja, Dagmara Waisler, Zuzanna Mateja, Anna Mika, Katarzyna Żabicka, Klaudia Majdosz, Sylwester Duda oraz chór Miejskiego Gimnazjum nr 1 i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, a także wykonawcy z miast partnerskich. Młodzież zaprezentowała się w tańcach i pieśniach ludowych, w tańcu nowoczesnym, w solowych występach wokalnych oraz duecie perkusyjnym. Po ich występach na scenie zaprezentowała się  grupa „Fun Fire”, tworząca pop, rock i funky. W zespole wokalistką jest  dębiczanka, Monika Pilarczyk. Grupa bardzo szybko przekonała publiczność do wspólnej zabawy. Po występie tego zespołu Dni Dębicy i Festiwalu Kultur wspólnie otworzyli Mariusz Szewczyk, pełniący funkcję burmistrza oraz Jan Borek, przewodniczący Rady Miejskiej. Burmistrz przywitał także delegacje zagranicznych samorządów, którzy uczestniczyli w odbywającym się równolegle Konwencie Europy Miast.  Uroczystemu otwarciu Dni Dębicy i Festiwalu Kultur Europy Miast towarzyszyła pieśń „Oda do Radości” w wykonaniu młodzieży z Miejskiego Gimnazjum nr 1 oraz występy solistów w bloku programowym „piosenki dla mojego miasta” wystąpili: Gosia Niwa (Sp nr 9), Kasia Żabicka (MG nr 1), Klaudia Majdosz (I LO) i Sylwester Duda (MGP Dobrków). Następnie na Rynku odbyły się pokazy ratownicze strażaków z Puurs i Dębicy. Po występach  tanecznych dziecięcych i młodzieżowych grup folklorystycznych z Podkarpacia i Miast Partnerskich sceną i publicznością zawładnął znany, charyzmatyczny polski wokalista, gitarzysta rockowy i poeta Maciej Maleńczuk wraz z zespołem, promujący płytę „Psychodancing”. Podczas koncertu nie zabrakło także największych przebojów artysty.

Wśród atrakcji w  dniu, zatytułowanym „Dębica się bawi” znalazło się „Yorkowe Show”, impreza z przymrużeniem oka dla miłośników czworonogów. Około 50 psów tej rasy uczestniczyło w prezentacjach i konkursach. Główną nagrodę zdobył Leonardo. Na scenie zaprezentowały się najlepsze dębickie grupy taneczne: „Mini winda”, „Szane”, „El – Bo”, Szkoły Tańca i Ruchu „Soul Dance”, „Ara”, „Karisma”, „Złota Para”,  oraz goście z miast partnerskich. W godzinach popołudniowych na estradzie w Rynku pojawiła się gwiazda muzyki disco polo - zespół „Bayer Full”. Ten koncert zgromadził największą publiczność podczas całego święta Dębicy. Zabawowy klimat podtrzymała wschodząca gwiazda polskiej estrady, zespół „Chłopacy”, w której czołowym muzykiem jest dębiczanin – Wojciech Gulis. Muzyka pop – rockowa w ich wykonaniu bardzo podobała się także gościom z miast partnerskich. Zwieńczeniem głównych imprez Dni Dębicy był koncert Andrzeja Cierniewskiego z zespołem. Muzyk nostalgicznymi balladami oraz rockowymi przebojami trafił zarówno do młodzieży, jak i publiczności w dojrzałym wieku.

Przegląd wokalny „Dębica Open Festiwal” zorganizowano od 31 maja do 1 czerwca br. w Domu Kultury „Mors”. W pierwszym dniu festiwalu odbyły przesłuchania konkursowe i występy grup z miast partnerskich,  Chór Gospel Miejskiego Ośrodka Kultury oraz  rockowy zespół „Mr.Pollack”. W drugim dniu festiwalu w Koncercie Galowym  wystąpili laureaci festiwalu oraz zespół „MUFFIN”.

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej