<< powrót na stronę główną dziś jest: 29.04.2024 r.  
 


13.09.2011 - „Igloopolanie” uświetniali dożynki
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Inscenizacja ataku Morawian
15-05-2010

Inscenizacja Historyczna „VI Atak Morawian na Wiślan” odbędzie 16 maja br. w Brzezinach koło Wielopola Skrzyńskiego. Podczas imprezy będzie można obejrzeć widowiskowe walki wojów i turnieje, prezentacje stoisk historycznych, uczestniczyć w konkursach i innych atrakcjach. Inscenizacja odbywa się w ramach projektu „Wytyczenie, znakowanie i promocja rowerowego Słowiańskiego Szlaku Doliny Wisłoki”, w którym miasto uczestniczy dzięki współpracy z Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną, Fundacją „Educare et Servire”, gminami: Dębica, Wielopole Skrzyńskie, Jasło i Przecław, Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki, a także Magurskim Parkiem Narodowym i Miejską Komunikacją Samochodową w Dębicy.

Początek pikniku historycznego o godz. 10.00, zaś inscenizacja bitwy odbędzie się o godz.14.00. Odwiedzający będą mogli poznać kulturę i historię regionu, spróbować tradycyjnych potraw, zobaczyć pracę kowala czy wziąć udział w warsztatach tkactwa lub czerpania papieru i choć na chwilę wyobrazić sobie jak żyli nasi przodkowie  ponad tysiąc lat wstecz. Głównym organizatorem tej cyklicznej imprezy jest Gmina Wielopole Skrzyńskie oraz Książe Ziemowit (Piotr Kamiński z Dębicy). Koordynatorem Inscenizacji jest Barbara Święch z Referatu Rozwoju Gminy Wielopole Skrzyńskie. Wydarzenie odbywa się przy  dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Region Doliny Wisłoki obejmuje trzy powiaty: jasielski, dębicki i mielecki, posiadające duży potencjał turystyczny, na który składają się takie elementy jak: malowniczość nienaruszonego krajobrazu Beskidu Niskiego i Pogórza, bogata wielokulturowa tradycja lokalna i oryginalna spuścizna historyczna, niski stopień industrializacji oraz bliskość do większych ośrodków miejskich jak np. Kraków. W Dolinie Wisłoki znajdują się m.in. zabytki słowiańskie sprzed tysiąca lat (Grodzisko Okop - Głodomanek, Legendarna Góra Maga, Grodzisko Zamczysko, Grodzisko w Przeczycy, Goleszu i Trzcinicy k/Jasła, oraz grody w okolicy Krempnej), zabytkowe kościoły i sanktuaria, pałace i dwory szlacheckie, obiekty związane z I i II wojną światową, muzea, park narodowy oraz rezerwaty. Wszystko to daje szansę na wypromowanie markowych produktów turystycznych, takich jak Szlak Słowiański, oparty na pozostałościach pogranicza państwa Wiślan z Rusią, będącego atrakcją nie tylko dla krajowego, ale również zagranicznego turysty.

Wytyczenie i oznakowanie szlaku rowerowego oraz jego popularyzacja jest pierwszym krokiem do poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej tego regionu. Szlak o długości ok. 180 km będzie łączył miejsca związane z historią Słowian, a także z kulturą miejscowej ludności takie jak: Żyraków, Głodomank, Zamczysko, Głobikowa, Brzeziny, Przeczyca, Liwocz,  Golesz, Zamkowa Góra, Walik, Żmigród oraz miejsca rekonstrukcji grodów: Trzcinica i Stobierna. Obecnie w trakcie realizacji jest również rekonstrukcja grodu słowiańskiego w Stobiernej oraz muzeum i skansenu w Trzcinicy - zwanego Karpacką Troją. Grody, leżące na trasie szlaku, będą stanowić miejsca „żywych lekcji historii” oraz cyklicznych „spektakli słowiańskich” z całoroczną obsługą grup zorganizowanych. W oparciu o Szlak Słowiański planowane są również szkolenia z zakresu prowadzenia gospodarstw agroturystycznych oraz zawodów turystyki kulturowej m.in. garncarstwa, kowalstwa i kuchni staropolskiej, dające szansę miejscowej ludności na zdobycie nowych kwalifikacji i samozatrudnienia.  Dlatego też stworzenie sieciowego produktu turystycznego oraz jego promocja jest jednym z głównych celów powiatów, gmin, organizacji i stowarzyszeń leżących w Dolinie Wisłoki oraz Magurskiego Parku Narodowego, stanowiącego cenny element przyrodniczy szlaku.

 

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej