<< powrót na stronę główną dziś jest: 26.02.2024 r.  
 


08.12.2010 - Przerwa w obradach
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Zjednoczyli się w sporcie i zabawie
11-05-2010

Walczyli o trofea olimpijskie, na scenie pokazali swoje niezwykłe talenty artystyczne, zwiedzali pilzneńskie muzeum lalek, obejrzeli operę w wykonaniu dębickich artystów, uczestniczyli w zajęciach terapeutycznych w Domu Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez pracowników Wydziału Promocji dla osób niepełnosprawnych z Łotwy, Belgii, Słowacji i Bułgarii.

Pieniądze na ten cel Wydział Promocji Urzędu Miejskiego pozyskał z Europejskiej Agencji ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego. W pierwszym dniu pobytu organizatorzy zaplanowali dla gości z zagranicy rywalizacje sportową. Dlatego wspólnie z nauczycielami Zespołu Szkół nr 1 zorganizowali olimpiadę „Nie musisz zwyciężać, walcz” . Dzięki funduszom z Unii Europejskiej przeprowadzona została z dużym rozmachem i dzięki zagranicznym uczestnikom zyskała rangę międzynarodowej. Gdy zapłonął znicz olimpijski, zawody otworzył pełniący funkcję burmistrza Mariusz Szewczyk. Wśród konkurencji indywidualnych rozegrany został rzut piłką lekarską dowolnym sposobem na odległość, rzut do celu, rzut piłeczką do tarczy z odległości 5 metrów, skok w dal z miejsca. W konkurencjach drużynowych, czteroosobowych rozegrany został „wyścig przebierańców, zwinnościowy bieg sztafetowy, rzut bliżej środka oraz bieg sprinterski. Medale uczestnikom wręczyli: pełniący funkcję burmistrza Mariusz Szewczyk, sekretarz miasta Małgorzata Dankowska oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 1  – Wiesław Broda.

Podczas drugiego dnia projektu „Razem w Europie” na scenie Domu Kultury Śnieżka osoby niepełnosprawne z pięciu krajów wzięły udział w Przeglądzie Artystycznym Niezwykłych Talentów Osób niepełnosprawnych „Uwierz w sukces”, który miał na celu popularyzację możliwości artystycznych osób z niepełnosprawnością. Były piosenki, popisy akrobatyczne, układy taneczne. Porywającą interpretacją Chopina zachwycił wszystkich Janis z Łotwy. W ten sam dzień odbyła się także debata „Tworzenie świadomości społecznej w zakresie wzajemnego zrozumienia osób zdrowych i niepełnosprawnych” Jej gościem honorowym była Ewa Błaszczyk – aktorka, piosenkarka i założycielka Fundacji „Akogo” która pomaga dzieciom po ciężkich urazach mózgu. W debacie wzięli udział także Małgorzata Kędzior – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,  Małgorzata Kula – psycholog w Stowarzyszeniu „Radość”, Renata Warzecha – oligofrenopedagog i mama niepełnosprawnej Kingi. Na zakonczenie debaty Ewa Błaszczyk – wystąpiła ze swym recitalem. W kolejnym dniu trwania projektu goście z zagranicy obejrzeli film podsumowujący ich pobyt w Dębicy, bawili się na grillu, uczyli się tańców narodowych swoich krajów. W ostatnim dniu pobytu wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Dom Dziennego Pobytu oraz Środowiskowy Dom Samopomocy MOPS-u przy ul. Mościckiego oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dębicy. Wieczorem wysłuchali koncertu Katarzyny Godzisz – Antonik i jej uczennic ze szkoły „Wokal – Studio”. - Dziękujemy wam za wszystko, nasi podopieczni mieli okazję pobyć ze sobą, poznać Wasze miasto i placówki, które zajmują się opieką nad niepełnosprawnymi - mówiła Inara z Łotwy

Grupa z Belgii zachwycona była całym pobytem i projektem, ale szczególnie ostatnim dniem, gdzie mogli zwiedzić placówki, które zajmują się terapią osób niepełnosprawnych, ich podopieczni mieli okazję zintegrować się z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej i mieszkańcami ŚDS oraz DDP.


Fot. Ewa Podolska 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej