<< powrót na stronę główną dziś jest: 26.05.2024 r.  
 


16.03.2008 - Jubileusz liceum plastycznego w galerii
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

W centrum miasta Klub Seniora
21-10-2009

W grudniu tego roku rozpocznie swoja działalność Klub Seniora. Będzie się on mieścił w pomieszczeniach budynku przy ulicy Rzeszowskiej 15. Otwarcie tego klubu zapowiadał burmistrz Paweł Wolicki. Jego zdaniem bowiem starsi ludzie w Dębicy nie mają się gdzie spotkać ze swoimi rówieśnikami. Inicjatywa burmistrza idzie w parze z działaniami społecznymi w tym zakresie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Klub Seniora miał rozpocząć swoją pracę jeszcze we wrześniu, ale obfite opady deszczu w czerwcu spowodowały wystąpienie w brzegów pobliskiego potoku i zalanie jego nisko położonych pomieszczeń. Rozpoczęty wcześniej remont trzeba było przerwać i najpierw osuszyć lokal. To skutecznie opóźniło prace budowlane związane z adaptacją pomieszczeń w piwnicy budynku przy ulicy Rzeszowskiej 15 na Klub Seniora.

Ideą powołania Klubu Seniora jest chęć włączenia starszych ludzi w Dębicy w życie. Jest, co prawda Dom Dziennego Pobytu przy ulicy Mościckiego prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ale jego oddalenie od centrum miasta sprawia, iż nie każdy może skorzystać z jego bogatej oferty. – Starsi ludzie mają wiele do powiedzenia, mają swoich znajomych, chętnie by się spotkali ze swoimi rówieśnikami. Naszym zadaniem jest umożliwienie im tego – mówił w czasie jednego ze swoich wystąpień na temat Klubu Seniora burmistrz Paweł Wolicki.

W pomieszczenia Klubu Seniora przewidziano świetlicę, sale do terapii, aneks kuchenny, toalety w tym dla osób niepełnosprawnych, szatnię itp. W świetlicy będzie duży telewizor i sprzęt DVD. – Nasi podopieczni będą mogli sobie nie tylko popatrzeć razem w telewizor, ale również pokazać swoim znajomym filmy w rodzinnych uroczystości, wycieczek. W domach mogą nie mieć takiej możliwości. W Klubie Seniora będą mieli doskonałe warunki – wyjaśnia Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – A poza tym cały czas opieka i możliwość terapii zajęciowej, choć nikogo do niej nie mamy zamiaru zmuszać. Nie będzie to również warunek przychodzenia do Klub Seniora. Kto będzie chciał, ten będzie mógł do niego zajść.

Renata Plizga, kierownik działu usług opiekuńczych wspomina pierwsze spotkania opłatkowe organizowane przez MOPS. – Już w listopadzie nasi podopieczni zaczynali nimi żyć. Przygotowywali stroje, fryzury, rozmawiali o spotkaniu. Widać, że są im one potrzebne. Po to by wyjść z domu, spotkać się ze swoimi dawnymi znajomymi. Powspominać stare czasy i opowiedzieć sobie o życiu – mówi. – Dlatego od godziny 10 do 15.30 w budynku przy ulicy Rzeszowskiej działać będzie filia Domu Dziennego Pobytu. Nasze opiekunki będą mogły pomóc większej liczbie ludzi.

Potem w tych samych pomieszczeniach działać będzie Klub Seniora prowadzony przez Miejski Ośrodek Kultury. - Jednak podział między te dwie instytucje należy traktować bardzo płynnie – zapowiada Małgorzata Kędzior. – Naszą intencją jest przyciągnięcie do Klubu Seniora, jak największej liczby starszych ludzi. Mogą przychodzić rano, w południe i wieczorem. Do klubu będzie mógł przyjść każdy emeryt, rencista, każdy chętny. Każdy, kto będzie chciał spędzić swój wolny czas w miłej atmosferze. Będzie to jak najbardziej można otwarta placówka: bez rejestracji czy jakiejkolwiek identyfikacji. (aj)


Fot. Andrzej Janiec


Remont w pomieszczeniach budynku przy ulicy Rzeszowskiej 15, gdzie mieścił się będzie dębicki Klub Seniora, pierwsza tego typu placówka w mieście 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej