<< powrót na stronę główną dziś jest: 24.07.2024 r.  
 


31.05.2009 - Uczestnicy Konwentu Europy Miast dla rodziny
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Odsłonięto pomnik św. Jadwigi
19-10-2009

Burmistrz Paweł Wolicki wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Borkiem i prałatem Ryszardem Piaseckim odsłonili pomnik św. Jadwigi – patronki miasta. Figurka św. Jadwigi, która stanęła przed Ratuszem mierzy 170 cm wysokości. Jest to odlew z brązu, patynowany. Cokół o wysokości 180 cm, żelbetonowy, okładzinowany granitem. Na cokole przytwierdzono tablice z inskrypcjami i herby – odlewy z brązu.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele św. Jadwigi. Prałat Ryszard Piasecki podczas homilii przypomniał życiorys św. Jadwigi, który był dowodem na to jak wiele może zmienić jeden człowiek w życiu całych społeczności.

-Święta Jadwiga Śląska urodziła się ok. 1179 roku w Andechs w Bawarii, jako córka znaczącego księcia Bertolda VI oraz Agnieszki z rodu Wettynów. W 1202 roku została żoną księcia Śląska, Krakowa i Wielkopolski, mocno wrastając w nowe środowisko. Ta rodowita Niemka nauczyła się języka polskiego, przejęła polską kulturę, potrafiła bronić polskiej racji stanu wobec racji niemieckiej. Czynienie dobra wobec biednych było dla niej największym szczęściem. Namówiła męża do założenia w Trzebnicy żeńskiego zakonu cystersek, założyła zakład wychowawczy dla biednych i osieroconych panien z różnych środowisk. Dla chorych i ubogich fundowała przytułki i szpitale.

Po uroczystościach w kościele, zaproszeni goście prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą i poczty sztandarowe przeszli ulicami miasta Dębicy pod Ratusz Miejski. Przed figurką patronki miasta Burmistrz Paweł Wolicki powitał zaproszonych gości: duchowieństwo dębickie, parlamentarzystów, radnych Sejmiku Województwa, samorządowców, burmistrzów i wójtów okolicznych gmin, dyrektorów szkół, młodzież i wszystkich zgromadzonych mieszkańców Dębicy. Przypomniał także skąd wziął się pomysł, aby św. Jadwiga Śląska stała się patronka Dębicy.

- Pomysł pojawił się w Rzymie, kiedy w kwietniu 2008 roku zostałem poproszony przez posła do Parlamentu Europejskiego o wygłoszenie wykładu na temat rodziny. To wtedy pojawił się pomysł, by św. Jadwiga Śląska, patronka rodziny, pojednania i współpracy międzynarodowej patronowała również naszemu miastu – Dębicy. Kandydaturę świętej patronki przedyskutowałem podczas spotkania z proboszczami dębickich parafii. Będąc już w pełni przekonani o słuszności wyboru św. Jadwigi na patronkę miasta, dębiccy radni, miesiąc po moim powrocie z Rzymu, przyjęli stosowną uchwałę 29 maja 2008 roku. Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przychyliła się do naszej wspólnej prośby i ustanowiła Świętą Jadwigę Śląską patronką Dębicy przed Bogiem. Przekazanie dekretu władzom miasta i uroczysta msza odbyła się 28 grudnia 2008 r. jako ukonorowanie dębickich obchodów 650 – lecia lokacji miasta i tym samym Dębica stała się pierwszym samorządem diecezji tarnowskiej, któremu za zgodą Stolicy Apostolskiej patronuje święty mówił burmistrz Wolicki. Po uroczystym odsłonięciu pomnika burmistrz Dębicy przekazał dekret Jackowi Dymitrowskiemu – dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Dębicy. 


Fot. Ewa Podolska 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej