<< powrót na stronę główną dziś jest: 24.07.2024 r.  
 


14.06.2007 - Ścieżka spacerowa na Wolicy otwarta
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Uroczyste zakończenie roku szkolnego
18-06-2009

W Domu Kultury „Mors” odbyło się 17 czerwca br. uroczyste zakończenie roku szkolnego dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Podczas uroczystości wyróżniono najlepszych uczniów i nauczycieli. Pięcioro uczniów odebrało także nagrody burmistrza Dębicy za wybitne wyniki w nauce – komputery typu laptop.

Imprezę poprowadzili nauczyciele: Alicja Stawarz, Mariusz Szyszka oraz Ireneusz Kozak, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty.

- Od rozpoczęcia roku szkolnego minęło 290 dni szkolnych klasówek, sprawdzianów, egzaminów i konkursów, sukcesów, a może czasem i niepowodzeń – mówi Ireneusz Kozak, dyrektor MZO. - Wraz z końcem roku szkolnego nadszedł czas na analizy, oceny i podsumowania. Tym ciekawsze i niezwykłe, bo dokonywane w jakże ważnym dla naszego miasta roku, Roku Rodziny. Myślę, że wiele dębickich rodzin może być szczęśliwych, może być dumnych z osiągnięć swoich dzieci, uczniów gimnazjów, szkół podstawowych i wychowanków przedszkoli.
W konkursach organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty, które w znacznej mierze decydują o poziomie dębickich szkół nie tylko w skali województwa, ale i kraju, w pierwszej siódemce najlepszych szkół podstawowych Podkarpacia są trzy z Dębicy: Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 11 i Szkoła Podstawowa nr 2. Szkoła nr 9 sklasyfikowana została ex eqwo  na pierwszym miejscu w województwie razem ze Szkołą nr 4 z Jasła.

W kategorii szkół podstawowych odbyły się cztery konkursy interdyscyplinarne: humanistyczny, matematyczno - przyrodniczy, języka angielskiego i języka niemieckiego, w których uczniowie z Dębicy zdobyli 20 tytułów laureata, co stanowi 10 procent wszystkich wyłonionych laureatów, natomiast dębiccy finaliści konkursów wojewódzkich, a jest ich 26 stanowią 11 procenty wszystkich tegorocznych finalistów.

 W poszczególnych szkołach zdobyto następujące tytuły:

 

Szkoła Podstawowa nr 2   – 4 laureatów   -  4  finalistów      

Szkoła Podstawowa nr 3   – 2 laureatów   -  4 finalistów       

Szkoła Podstawowa nr 5   – 2 laureatów   -  2  finalistów      

Szkoła Podstawowa nr 9   – 7 laureatów   -  8 finalistów

Szkoła Podstawowa nr 11  – 4  laureatów  - 6 finalistów

Szkoła Podstawowa nr 12  – 1 laureat        - 2 finalistów

 

            Równie dobrze zaprezentowali się uczniowie miejskich gimnazjów, którzy uczestniczyli w dziesięciu Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych, zdobywając 29 tytułów laureata, co stanowi 10 procent wszystkich laureatów, z kolei 58 tytułów finalisty należy do uczniów naszych gimnazjów, co stanowi 9 procent ogólnej liczby finalistów. I również warto w tym momencie przedstawić ciekawy ranking opracowany przez kuratorium oświaty, według którego na czwartym miejscu w województwie sklasyfikowane zostało Miejskie Gimnazjum nr 1, a niedaleko za nim na miejscu siódmym Miejskie Gimnazjum nr 2.

Wyniki w poszczególnych gimnazjach:

 

Miejskie Gimnazjum nr 1  – 12 laureatów  - 27 finalistów

Miejskie Gimnazjum nr 2  – 10 laureatów  - 13 finalistów

Miejskie Gimnazjum nr 3    4 laureatów  -  12 finalistów

Miejskie Gimnazjum nr 4    3 laureatów  -    6 finalistów

 

Uczniowie naszych szkół z pozytywnym wynikiem brali także udział w innych ważnych konkursach na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim, jak również międzynarodowym.

Sukcesy dębickich uczniów:

- uczeń klasy VI SP nr 9 Dawid Tomasiewicz zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „MAT”

- Dominik Kurdziel, uczeń SP nr 9 zdobył I miejsce w województwie i IV w kraju w Matematycznych Mistrzostwach Polski dzieci i Młodzieży „Kwadratura koła”

- uczeń klasy VI SP nr 8 Patryk Ruciński uzyskał tytuł laureata w XIX Ogólnopolskim Konkursie na opowiadanie o tematyce olimpijskiej

- Uczeń SP nr 3 Jan Krasnoid uzyskał wynik bardzo dobry w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny”

- W Ogólnopolskim konkursie historycznym „ALBUS 2009” uczniowie klasy V,  SP nr 5 : Jakub Brzezowski, Justyna Berlik i Aleksandra Kurczyk zdobyli I miejsce

- Uczniowie SP nr 2: Piotr Cebula,  Mateusz Kamiński,  Bartłomiej Wacko,  Joanna Socha i  Marek Piękoś wywalczyli tygodniowy wyjazd na obóz wakacyjny w Ogólnopolskim Konkursie „Alfik matematyczny”

- W kategorii gimnazjów: Katarzyna Pisarz uczennica MG nr 3 jest laureatką VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Teatrze organizowanego pod patronatem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

- Filip Szukała  uczeń MG nr 2 zdobył I miejsce w  X Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Ekonomicznej                                                                  

- Monika Kupiec uczennica Gimnazjum nr 2 została laureatką IX Powiatowego Etapu XV Ogólnopolskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”                                                   

- Małgorzata Stefan uczennica klasy II MG nr 1 zdobyła I miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie  Plastycznym  "Świat ekologicznej żywności”                     

- Jakub Tomasiewicz uczeń MG nr 1 zajął I miejsce w województwie i III miejsce w kraju Ogólnopolskim konkursie matematycznym  Mat 2009                

Sukcesy dębickich przedszkoli:

- III miejsce Bartłomieja Szewca z PM nr 8 w międzynarodowym Biennale Sztuki Dziecięcej SVISHTOW 2009 w Bułgarii

- Wyróżnienie dla Aleksandry Buszek z PM nr 1 w wojewódzkim konkursie „Zdolny przedszkolak i jego nauczyciel” – organizowanym przez  Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

- Przyjęcie przedszkola nr 1 do Krajowej sieci szkół promującej zdrowie –  we wrześniu 2008

- Wyróżnienie dla  Jagody Rug z PM nr 12 w III wojewódzkim konkursie plastycznym "Moja sportowa rodzinka"

- wyróżnienie dla Jakuba Bomby w  Międzynarodowym Biennale Sztuki Dziecięcej SVISHTOV 2009

 

485 uczniów klas szóstych przystąpiło do sprawdzianu wiadomości z zakresu szkoły podstawowej. Średni wynik, jaki osiągnęli uczniowie dębickich szkół wynosi 26,3 na 40 możliwych do uzyskania. To wynik lepszy o 3,3  od średniej wojewódzkiej i o 3,7 punkta od średniej krajowej. Najlepsze rezultaty biorąc pod uwagę skalę tzw. standardowej dziewiątki uzyskali w tym roku uczniowie szkoły podstawowej nr 11  i nr 12 uzyskując wynik w dziewiątej staninie czyli najwyższy, natomiast szkoły nr 2, 3 i 9 uzyskały rezultat w ósmej staninie czyli bardzo wysoki.

- Dębickie szkoły podstawowe utrzymują nadal pierwsze miejsce w powiecie – wylicza Ireneusz Kozak. - Równie dobre są rezultaty egzaminu gimnazjalnego, do którego przystąpiło w tym roku 563 uczniów klas trzecich. O ile słyszeliśmy ostatnio w mediach, że ogólnokrajowe wyniki testów w stosunku do ubiegłorocznych pozostawiają wiele do życzenia, a nawet skłaniają do zmian w systemie egzaminów, o tyle średnia z testów w dębickich gimnazjach jest całkiem niezła, wynosi 61,8 pkt. na 100 możliwych do uzyskania i jest lepsza o 1 punkt niż w roku poprzednim. Wynik ten jest o 3,1 pkt. wyższy od średniej  wojewódzkiej oraz o 4 pkt. wyższy od średniej krajowej. Najlepsze średnie w mieście osiągnęły MG1 oraz MG3.

Najlepsi uczniowie i ich opiekunowie zostali nagrodzeni dyplomami i talonami na książki przez Pawła Wolickiego, burmistrza Dębicy i jego zastępcę Mariusza Trojana.

      - Jestem bardzo zadowolony z wyników osiągniętych przez uczniów i nauczycieli w tym roku – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. – Dobrze wykształcone społeczeństwo to przyszłość miasta, ja jestem o tę przyszłość spokojny. Rada Miejska podjęła uchwały w sprawie przyznawania stypendiów dla najzdolniejszych uczniów, które będą przyznawane od września. Nagrodą, ale i zachętą do dalszej nauki są także nagrody, które postanowiłem przyznawać dla najlepszych uczniów. Są to komputery.

      Trafiły one do tych, którzy mogą pochwalić tytułem wielokrotnego laureata w konkursach przedmiotowych i wysoką średnią ocen w tym roku szkolnym . W tym roku otrzymali je: Katarzyna Pisarz – Miejskie Gimnazjum nr 3, Piotr Duźniak – Miejskie  Gimnazjum nr 2, Agnieszka Cieśla – Szkoła Podstawowa nr 11, Joachim Zborowski – Szkoła Podstawowa nr 9 i Ewa Wiktorek – Zespół Szkół nr 4.

     Podczas uroczystości występiły dzieci i młodzieży nagrodzone w konkursach artystycznych: Hanna Bek, uczennicy II klasy Szkoły Podstawowej nr 9, laureatka VIII Powiatowej Biesiady Literackiej we fragmencie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Aleksandra Łanucha i Ewelina Gleń uczennice Miejskiego Gimnazjum nr 2, laureatki II miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotyczno - Religijnej oraz zdobywczynie I miejsca w Powiatowym Przeglądzie Wokalistów i Zespołów „Śpiewam bo lubię”,  grupa z Przedszkola Miejskiego nr 11.

  
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej