<< powrót na stronę główną dziś jest: 24.07.2024 r.  
 


16.03.2009 - Sportowo i charytatywnie
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Uczestnicy Konwentu Europy Miast dla rodziny
31-05-2009

W Dębicy odbył się 29 i 30 maja br. II Konwent Europy Miast, w którym uczestniczyli przedstawiciele z czeskiego miasta Pribram, Velke’go Mederu na Słowacji, Drohobycza na Ukrainie, Dunaujvaros z Węgier i Puurs w Belgii. Delegaci po dwudniowych obradach podpisali deklarację dotyczącą promocji rodziny, w której zapowiedzieli skierowanie wniosku do Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie likwidacji podatku Vat na artykuły dziecięce.

W pierwszym dniu Konwentu uczestnicy spotkania obejrzeli film podsumowujący dotychczasowe działania podjęte w ramach programu Europy Miast. – Głównym założeniem programu jest poprawa standardów życia w miastach partnerskich poprzez współpracę i wspólne inicjatywy – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. – I takie działania zostały już podjęte. Także poprzez wymianę osób. Dębicka młodzież miała już okazję uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i sportowych w naszych miastach partnerskich, w Dębicy odbyło się spotkanie młodzieży, podczas którego młodzi ludzie z kilku państw wymienili się doświadczeniami.

Podczas prezentacji kroniki Europy Miast burmistrz przypomniał pierwsze kroki podjęte do realizacji programu. – Kiedy jechaliśmy do Puurs, by przedstawić projekt władzom naszego belgijskiego miasta partnerskiego nie wiedzieliśmy, czy dadzą się przekonać do naszego pomysłu – mówi Paweł Wolicki. – Byli bardzo zadowoleni z propozycji, ale musieli dokładnie się z nią zapoznać. Zanim nasi partnerzy podjęli decyzje minęło kilka miesięcy. Kiedy otrzymaliśmy informację, że chcą uczestniczyć w programie wiedzieliśmy, że warto go realizować wspólnie. Potem kolejne miasta podjęły współpracę z nami. W słuszności działań przekonywali nas także członkowie Parlamentu Europejskiego.

Podczas konwentu zaprezentowało się czeskie miasto Pribram, którego władze już zapowiedziały przystąpienie do programu „Europa Miast”. Prezentacji dokonały także miasta partnerskie Dębicy, słowacki Velky Meder, ukraiński Drohobycz i węgierski Dunauvajros. Hiszpańskie Muro zaprezentował Paweł Kudroń z fundacji Educare et Servire, zaś belgijskie Puurs Alfried Peleman z Towarzystwa Przyjaźni Belgijsko – Polskiej. Następnie przedstawiciele wszystkich miast przedstawili pomoc samorządów rodzinom.

- We wszystkich miastach podejmowane są działania wspierające rodziny wielodzietne – mówi burmistrz Wolicki. – Pomoc kierowana jest także do osób starszych. W różnych miastach jest ta pomoc realizowana w różnym stopniu, jednak wszyscy uczestnicy Konwentu byli zgodni, że należy podjąć wspólne działania. Dlatego w drugim dniu spotkania zaproponowaliśmy podpisanie deklaracji o podjęciu konkretnych działań.

Treść podjętej deklaracji: „My uczestnicy II Konwentu Samorządów Programu „Europa Miast” deklarujemy wolę dalszego krzewienia idei współpracy pomiędzy miastami całej Europy w celu wymiany doświadczeń oraz ubogacenia kulturowego i ekonomicznego naszych lokalnych społeczeństw.

Niech naszą misją stanie się: „Stałe ponoszenie jakości życia społeczeństwa lokalnego”.

Za podstawę funkcjonowania i przyszłości każdego społeczeństwa zarówno lokalnego jak też ponadnarodowego czy międzynarodowego uznajemy rodzinę. Rozwój każdej społeczności związany jest i będzie z rozwojem rodziny a troska o rodzinę to troska o przyszłość Europy. Stawiamy rodzinę i jej dobro ponad wszelkie wartości ekonomiczne i materialne. Niech dobrobyt rodziny będzie podstawą dobrobytu Europy przyszłości.

Wnioskujemy do Parlamentu Unii Europejskiej i Rady Europy
o podejmowanie działań kierunkowych na promocję rodziny zarówno tej już funkcjonującej jak też promocję rodzin, które mają powstać w przyszłości.

Niech pierwszym znaczącym sygnałem troski o rodzinę w Europie będzie wniosek uczestników II Konwentu Europy Miast w Dębicy o możliwość likwidacji podatku VAT na artykuły dziecięce, takie uregulowanie będzie ogromną pomocą dla wszystkich rodzin w Europie.”

Pod deklaracją podpisali się wszyscy przedstawiciele miast partnerskich.

Podczas Konwentu wręczono także tytuły „Ambasadora Europy Miast”. W podziękowaniu za wszystkie podejmowane inicjatywy na rzecz naszego miasta i programu „Europa Miast”, inspirowane potrzebą serca i przyjaźni dla dębiczan tytuł ten otrzymali Danuta i Alfried Peleman oraz Antoni Kamiński. Wyróżnieni tym tytułem zaangażowani są społecznie w pomoc współpracy międzynarodowej.

- Jestem bardzo wzruszony tym tytułem, jest mi bardzo miło, że zauważono wkład mój i małżonki w poszerzaniu współpracy między naszymi miastami – mówił Alfried Peleman. - Nasze Towarzystwo Przyjaźni Belgijsko – Polskiej to wiele osób i ta nagroda jest również dla nich oraz wielu osób w Dębicy, z Towarzystwa Belgijsko – Polskiego kierowanego przez Zbigniewa Godzisza.

Wzruszenia nie krył także Antoni Kamiński. – Porwała mnie idea Miasta Otwartego i programu Europy Miast prezentowana przez burmistrza Pawła Wolickiego – mówił Antoni Kamiński. – Nasza Fundacja Educare et Serviere i Europejska Szkoła Nowych Technologii od lat współpracuje z przedstawicielami hiszpańskiego Muro. Podjęliśmy działania do zacieśnienia współpracy między samorządami, bo uznaliśmy, że warto promować tam nasze miasto. Ambasadorami naszej kultury są tam młodzi dębiczanie, którzy wyjeżdżają tam na praktyki.

II Konwentowi Europy Miast towarzyszył także I Festiwal Kultur Europy Miast, w którym uczestniczyły zespoły z Rumunii, Ukrainy, Węgier i Dębicy.  

 

 

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej