Interesującą inicjatywę podjęły wspólnie Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury oraz koło miejskie Polskiego Związku Niewidomych. W każdy czwartek do końca czerwca spotykają się członkowie koła, ludzie młodzi i starsi, którzy są mają problemy ze swoim wzrokiem.
- Rzeźba jest właściwie jedyną sztuką plastyczną, którą mogą uprawiać ludzie niewidzący. Ich niepełnosprawność nie przeszkadza im wykonywać rzeźby i potem je „oglądać” korzystając z dotyku – mówi Ryszard Kucab, szef dębickiej Galerii MOK. – W Stalowej Woli powstała już galeria rzeźby dla niewidzących.
Przypomnijmy, że w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli dla osób niewidzących i słabo widzących przygotowano unikalną w skali kraju „Galerię przez Dotyk”. Składają się na nią rzeźby z granitu zaprojektowane i wykonane z myślą o percepcji dotykowej. Niepełnosprawni wzrokowo mogą zwiedzać Galerię, dotykając rzeźb oraz podpisów w brajlu umieszczonych na aluminiowych tabliczkach bądź korzystać z mówionych opisów przygotowanych dla nich na indywidualnych odtwarzaczach mp3. Po wycieczce dotykowej goście muzeum uczestniczą w warsztatach artystycznych.
Dębiccy członkowie koła powiatowego PZN już w ubiegłym roku mieli warsztaty wikliniarskie. Tak im się te zajęcia spodobały, że w tym roku postanowili spróbować rzeźby.
- Nam najbardziej zależy na tym, aby niewidomi wyszli z domów, aby nie chowali się przed światem – mówi Maria Kabaj, przewodnicząca koła miejskiego PZN w Dębicy. – Takie zajęcia są bardzo cenne w tym zakresie. Uczestniczy w nich około 10 osób, raz więcej, innym razem mniej. Jednak widzę, że te 2 godziny w Galerii bardzo dużo im dają.
Dzięki osobistym kontaktom i pomocy ludzi dobrej woli członkowie koła mogą rzeźbić w glinie. Mają obietnicę pomocy w wypaleniu rzeźb w dębickiej cegielni. Z ubiegłorocznych zajęć pozostało im trochę wikliny, którą łączą z glina w fantazyjne rzeźby.
Ryszard Kucab uczy uczestników zajęć różnych technik pracy w glinie. Każde spotkanie ma swoja tematykę np. w ostatni czwartek były to motywy dębickie. Po zakończeniu zajęć R. Kucab planuje prezentację prac na specjalnej wystawie podsumowującej dwa miesiące pracy artystycznej. (aj)