<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.02.2020 r.  
 


20.10.2014 - Dzień Edukacji Narodowej
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Na Kraszewskiego dzień powszedni
02-03-2009

Świetlica środowiskowa przy ulicy Kraszewskiego przeżyła swój wielki dzień, gdy Prezydent RP Lech Kaczyński otworzył oficjalnie jej działalność. I choć wizyta wywarła ogromne wrażenie na wszystkich podopiecznych i pracownikach świetlicy, to obecnie placówka pracuje normalnie. Po wizycie zostały nie tylko wspomnienia, ale także zdjęcia w ściennej gazetce.

Świetlica pracuje od 11 do 19, przez 5 dni w tygodniu. Zapisanych jest do niej 40 młodych ludzi, regularnie przychodzi przeszło 20 dziewcząt i chłopców w wieku od 15 do 19 lat. Opiekuje się nimi 2 stałych pracowników i kilku instruktorów uczących ich: informatyki, rysunku i malarstwa, teatru i tańca. Pracę instruktorów wzmacniają jeszcze socjoterapeuta, doradca zawodowy i psychoterapeuta.

Budynek przy ulicy Kraszewskiego, gdzie obecnie mieści się świetlica był jeszcze niedawno siedzibą filii biblioteki miejskiej. Teraz są tutaj: kuchnia, sala sportowa, sala komputerowa, sala manualna oraz szereg pomieszczeń pomocniczych. Wszystko sprawia bardzo dobre wrażenie: przestronne, odnowione i czyste. Nic zatem dziwnego, że młodzież z osiedla Fredry chętnie spędza tutaj czas.

Tym bardziej, że zajęcia odbywają się nie tylko w budynku świetlicy, ale również organizowane są różnego rodzaju wycieczki: na basen, do kina itp.

Skoro w świetlicy jest stół bilardowy zatem od czasu do czasu przychodzi Michał Kędzior, który prowadzi naukę gry. Kiedyś nawet przyprowadził swojego kolegę z Chorzowa Bartłomieja Czaplę. Młody mistrz wpisał się do księgi pamiątkowej świetlicy a potem razem Michałem Kędziorem urządzili młodzieży pokaz gry na najwyższym poziomie. Było na co popatrzeć, wspominają chłopcy i dziewczęta.

Codziennie młodzież uczęszczająca do świetlicy dostaje jeden ciepły posiłek i ma możliwość (piękna kuchnia) przygotować sobie coś do zjedzenia. Przede wszystkim jednak korzystają z sali komputerowej z dostępem do internetu. 6 komputerów jest bez przerwy oblężonych, chętni ustawiają się w kolejce.

Młodzież ze świetlicy przy Kraszewskiego odwiedzają ich młodsi koledzy ze świetlicy na Matejki. Oglądają wspólnie filmy, grają na komputerach, rozgrywają mecze w tenisa stołowego i bilarda.

W księdze pamiątkowej świetlicy najważniejszy wpis pochodzi od Prezydenta RP. Dołączony jest do niego kawałek wstęgi przecinanej przez Lecha Kaczyńskiego w czasie otwarcia placówki. (aj)


Fot. Andrzej Janiec 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej