W ramach kampanii Hear the World w Dębicy15 października odbędzie się akcja bezpłatnego testowania słuchu. Zdolność słyszenia stanowi tak integralną część naszego życia, że większość ludzi uważa ją za całkowicie naturalną. Statystyki są jednak bezwzględne. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co najmniej 250 mln osób ma problemy ze słuchem. Z kolei według Brytyjskiego Instytutu Badań nad Słuchem MRC, w 2015 roku utrata słuchu dotknie 700 mln osób, co równa się obecnej liczbie użytkowników Internetu.
W celu powszechnego uświadomienia wagi słyszenia, zapobiegania utracie słuchu oraz społecznych i emocjonalnych skutków utraty słuchu, firma Phonak rozpoczęła międzynarodową kampanię Hear the World. Ambasadorami kampanii na całym świecie zostali znani muzycy, m.in. Placido Domingo, Annie Lenox, Joss Stone, Amy Winehouse, Moby, Lindsay Lohan, Rod Stewart oraz Bryan Adams.
15 października br., w środę, bus zaopatrzony w sprzęt do testowania słuchu odwiedzi Dębicę. Na miejscu będzie można liczyć na bezpłatną konsultację z protetykami słuchu firmy Słuchmed. Organizatorzy kampanii zapraszają wszystkich chętnych na Rynek miasta, od godz. 9.00 do 14.00.
W Polsce problematyka wad słuchu oraz zmagań osób niedosłyszących wciąż należy do sfery tematów tabu. Osoby dotknięte niedosłuchem często wstydzą się przyznać do swej dolegliwości, a zmuszane do kłopotliwych próśb o powtórzenie wypowiedzi, unikają kontaktu z ludźmi. Profilaktyczne badania słuchu nie cieszą się dużą popularnością, m.in. z powodu skomplikowanej i nieraz kosztownej procedury lekarskiej. Specjaliści są zgodni – jedynym ratunkiem dla naszego zdrowia jest profilaktyka. Zwłaszcza, że jak potwierdzają badania naukowe, utrata słuchu jest najczęściej występującą dolegliwością, której można zapobiegać. Profilaktyka zaburzeń słuchu wiąże się przede wszystkim z eliminowaniem hałasu - mówi prof. dr hab. Andrzej Obrębowski, kierownik Katedry i Kliniki Foniatrii i Audiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Innymi przyczynami niedosłuchu, obok nadmiernej ekspozycji na hałas oraz infekcji wirusowych, jest stosowanie różnego rodzaju leków i urazy mechaniczne. Ubytek słuchu może mieć również podłoże genetyczne, a także być skutkiem długotrwałej pracy w hałasie. Istnieje błędne przekonanie, że niedosłuch to choroba ludzi starszych, podczas gdy dotyka ona ludzi w każdym wieku. Ubytek słuchu powoduje znaczny spadek jakości życia, a nawet prowadzi do całkowitej izolacji społecznej oraz depresji.