Rozpoczyna się rekrutacja młodzieży chętnej do uczestniczenia w zajęciach nowych świetlicy socjoterapeutycznych. Dwie placówki na osiedlu Fredry oraz Sienkiewicza rozpoczną swoje funkcjonowanie w listopadzie, ale już teraz rozpoczyna się do nich nabór.
Program pod nazwą „Nie ulicy – Tak świetlicy” został przygotowany w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i jest oparty na pozytywnych doświadczeniach z funkcjonowania świetlicy na osiedlu Matejki „Zgrana Paka”.. Ta ostatnia jest, co prawda skierowana przede wszystkim do młodszych dębiczan, ale jej doświadczenia pozwoliły na rozszerzenie oferty także na starszą młodzież. Świetlice będą przeznaczone dla młodzieży w wieku od 15 do 19 roku życia. Prawdopodobnie jednak będą mogły uczestniczyć w zajęciach także młodsze dzieci. MOPS nie chce odmawiać przyjęcia. Tym bardziej, że ich założeniem – podobnie jak „Zgranej Paki” – jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu jej uczestników. Projekt uzyskał wysoką ocenę i został wsparty europejskimi pieniędzmi.
Przy naborze do obu świetlic Beata Kwiatek, która jest kierownikiem projektu, chce skorzystać z doświadczenia i obserwacji pedagogów szkolnych oraz dzielnicowych. Uzyskała już od nich deklarację współpracy, na spotkaniach, które zostały zorganizowane w MOPS-ie w ostatnim czasie. – Skierowaliśmy zaproszenie do współudziału w naborze do wszystkich pedagogów ze szkół gimnazjalnych oraz szkół ponadpodstawowych. Odzew był bardzo pozytywny a frekwencja wysoka. To samo w przypadku dzielnicowych. Bardzo liczymy na ich współpracę i pomoc, szczególnie przy naborze młodzieży do świetlicy – mówi Beata Kwiatek. – To naturalne, że pedagodzy szkolni doskonale wiedzą, kto z uczniów wymaga pomocy. Podobną wiedzą dysponują dzielnicowi. W naborze będziemy się ponadto kierować sugestiami naszych pracowników socjalnych.
Nowe placówki bardziej będą przypominać kluby młodzieżowe. Program przewiduje bowiem bardzo różnorodne zajęcia i organizacji wolnego czasu. Przede wszystkim zajęcia sportowe: siłownia, steper, stoły bilardowe i ping-pongowe, piłkarzyki. W każdej świetlicy zostaną przygotowane również pracownie komputerowe. Zajęcia z informatyki będzie prowadził wykwalifikowany specjalista w tej dziedzinie. Młodzież będzie miała szanse spróbować swoich sił w pracowniach: malarskiej, grafiki, tkackiej, szycia. W świetlicach będą sztalugi, przybory do malowania i rysowania, maszyny do szycia, krosna, maszyny tkackie itp. Także tutaj młodzież uzyska pomoc instruktorów.
- W ciągu 2 lat 120 osobowa grupa młodzieży przez 8 godzin dziennie i przez 5 dni w tygodniu będzie miała zajęcia i wypełniony czas. Młodzi ludzie będą robili coś pożytecznego i na pewno nie będą mieli czasu na działania pozaprawne. Projekt ma nazwę „Nie ulicy – Tak świetlicy” i sądzę, że ta nazwa bardzo dobrze oddaje charakter tej inicjatywy – komentuje Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. (aj)
Na zdjęciach spotkanie w dębickim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Uczestniczyli w nim pedagodzy szkolni, dzielnicowi oraz pracownicy socjalni |
Fot. Andrzej Janiec |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|