Jeszcze przez 50 dni dębiczanie mają szansę obejrzeć wystawę poświęconą Tadeuszowi Kantorowi. Można ją zobaczyć w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ulicy Akademickiej.
Wystawa towarzyszy innej wystawie „kantorowskiej” w Muzeum Regionalnym. W ten sposób dębiczanie mają niepowtarzalną okazję zapoznać się z twórczością i życiem tego wielkiego artysty mającego rodzinne korzenie nie tylko w Wielopolu, lecz także w Dębicy.
Na wystawie noszącej tytuł „Teatr Tadeusza Kantora” w MiPBP można obejrzeć ksiązki artysty m.in. monumentalne 3 tomowe wydawnictwo jego pism. Pierwszy tom nosi tytuł „Teksty o latach 1934-1974”, drugi – „Teatr śmierci – teksty z lat 1975-1990” i trzeci „Teksty z lat 1985-1990”. SA także inne jego książki oraz książki o Tadeuszu Kantorze: wspomnienia jego aktorów z Teatru Cricot 2, bardzo interesujący wywiad-rzeka Krzysztofa Miklaszewskiego z mistrzem Pt. „Spotkania z Tadeuszem Kantorem”.
Sporo jest ponadto opracowań dotyczących przedstawień teatralnych m.in. „Wielopole, Wielopole”, „Powrót Odysa”, „Nadobnisie i Koczkodany”, „Balladyna”, „Nigdy tu już nie wrócę” czy „Umarła klasa”.
Wystawę uzupełniają filmy Andrzeja Sapiji, który zapisywał na taśmie nie tylko przedstawienia teatralne, lecz również próby, rozmowy, pracę T. Kantora: „Próby tylko próby”, „Kantor”, „Wielopole, Wielopole”, „Powrót Odysa”, „Gdzie są te niegdysiejsze śniegi”, „Manekiny”, „Umarła klasa”.
Tadeusz Kantor był także malarzem i teczki z jego rysunkami również można obejrzeć w bibliotece w Dębicy. (aj)
Foto. Andrzej Janiec |
|