Pod takim hasłem od 6 lat funkcjonuje przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dębicy magazyn rzeczy używanych. W tym samym budynku jest także wypożyczalnia strojów karnawałowych. Są one zlokalizowane na terenie byłej jednostki wojskowej przy ulicy Ratuszowej za Muzeum Regionalnym.
Kilka lat temu MOPS wraz ze stowarzyszeniem Ad Astram przygotował wniosek dotyczący zatrudniania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, długotrwale bezrobotnych, uzależnionych od alkoholu, walczących z nałogiem, opuszczających zakłady karne itp. Ludziom tym należy pomóc dając im pracę, wspierając ich w dążeniach do wyzwolenia się z nałogu, jednocześnie wzmacniając ich poczucie własnej wartości. Projekt pod nazwą „Szansa” zyskał bardzo wysoką ocenę i dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki tym pieniądzom można było uruchomić dwa warsztaty: naprawczo-stolarski i krawiecki. W pierwszym warsztacie zatrudnieni są mężczyźni, którzy zajmują się naprawieniem pozyskiwanych od mieszkańców sprzętów. Kobiety pracujące w warsztacie krawieckim szyją pościel dla ludzi potrzebujących i stroje karnawałowe dla dzieci. Kolejne edycje programu „Szansa” (w tym roku już szósta) realizowane są przy wydatnej pomocy środków finansowych Urzędu Miejskiego w Dębicy.
- Dzięki funkcjonowaniu warsztatów realizujemy dwa cele. Najkrócej rzecz ujmując pomagamy ludziom potrzebującym pomocy, tj. robimy to do czego jest powołany nasz ośrodek – mówi Małgorzata Kędzior, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy. - Jednym dajemy pracę i przywracamy im poczucie własnej wartości, drugim pomagamy materialnie, gdyż dostają od nas bezpłatnie sprzęt potrzebny w domu. Można nawet powiedzieć, że ludzie, którzy otrzymują od nas pomoc odwdzięczają się za nią pomagając innym również pomocy potrzebującym. Tworzy się taki łańcuszek dobrej woli: pracy i wzajemnej pomocy. Wszyscy mogą z tej „Szansy” skorzystać.
W magazynie rzeczy używanych znajduje się sprzęt przekazywany przez dębiczan. Są to meble, sprzęt AGD, obuwie, ubrania, zabawki. Technicznie wygląda to w ten sposób, że dębiczanin, który wymienia meble lub inny sprzęt, ubrania itp. Informuje o tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej umawiając się na konkretny termin przekazania rzeczy. Generalnie rzecz biorąc do magazynu powinien być przekazywany sprzęt nadający się do przekazania ludziom potrzebującym. Często jednak sprzęt trzeba naprawiać, dokonać drobnych remontów itp. Tym właśnie zajmują się mężczyźni pracujący w warsztacie naprawczo-stolarskim.
Na innych trochę zasadach funkcjonuje warsztat krawiecki. Jest w nim zatrudniony instruktor zawodu, który uczy panie uczestniczące w warsztatach szycia. W ramach szybko zdobywanych umiejętności panie szyją stroje karnawałowe dla dzieci i pościel dla podopiecznych MOPS. Stroje – bardzo fantazyjne i piękne – są wypożyczane przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i gimnazjów, szkołom na bale przebierańców nie tylko z Dębicy, lecz całego powiatu dębickiego.
Warsztaty krawieckie trwają pół roku. Kobiety zdobywają w tym czasie kwalifikacje, które pozwalają im zdobyć pracę lub otworzyć własną działalność gospodarczą.