<< powrót na stronę główną dziś jest: 26.12.2024 r.  
 


06.05.2013 - Obchody Święta 3 Maja
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Rozpoczynamy Dni Dębicy
26-05-2008

Koncert zespołu Feel rozpoczyna 26 maja br. cykl imprez przygotowanych w ramach Dni Dębicy. Na uczestników wspólnej zabawy, podczas święta miasta, od 30 maja do 8 czerwca br., czeka wiele atrakcji m.in. koncerty gwiazd „Golec uOrkiestra”, Andrzeja „Piaska” Piasecznego, grupy „Dżem”, „Brathanki”.

Koncert zespołu Feel to prezent dla młodzieży i studentów, bowiem w tym dniu w kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego odbywają się także Juwenalia. Koncert „Feel” rozpocznie się o godz. 20 na stadionie miejskim przy ul. Akademickiej (w dawnej jednostce wojskowej), jednak już od godz. 18 na mieszkańców czekać tam będzie wiele atrakcji. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Wielkim wydarzeniem kulturalnym będzie zorganizowana przez Muzeum Regionalne wystawa czasowa "Teatr Tadeusza Kantora - życie, rodzina, teatr artysty oraz jego związki z miastem i gminą Dębica". Otwarcie wystawy nastąpi 30 maja o godz. 17. W tym dniu wiele atrakcjo czeka na dzieci w ramach dnia "Dębica Dzieciom". Do Rynku o godz. 12 zawita barwny korowód dzieci z przedszkoli i szkół przebranych w postaci z bajek. Odegrane zostaną scenki pantonomiczne nawiązujące do jubileuszu 650 - lecia lokacji Dębicy. Zaprezentowani zostaną finaliści powiatowego konkursu tanecznego, animacją zabaw dla dzieci zajmie się Teatr Wagabunda, rozegrany zostanie bieg sztafetowy z ogniem olimpijskim.

W ramach "Folkowej Dębicy", 31 maja br. w Rynku od godz. 10 do 14 na estradzie zagości Zespół Pieśni i Tańca "Igloopolanie z gośćmi, grupa folklorystyczna z Puurs w Belgii, "Gryfici", Halicz" i "Rochy". W Rynku odbędzie się także pokaz akcji ratowniczej strażaków z Puurs i Dębicy, teatr uliczny "Kuglarze", Iluzjonista Don Carlos, koncert zespołu "Tercja Pikardyjska", Golec uOrkiestra" oraz widowisko "Światło i ogień" w wykonaniu Tancerzy Ognia. W hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 odbędzie się memoriał im. Kazimierza Lipienia Gala Mistrzów Wagi Lekkiej, zaś w Domu Kultury Firmy Oponiarskiej będzie można obejrzeć spektakl teatralny „Pinokio” w wykonaniu Teatru z Krakowa. 

 W programie „Dębicy Rodzinnej”, 1 czerwca br., o godz. 12 na Placu Solidarności odbędzie się uroczysta msza dziękczynna pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Oprawę mszy przygotowały Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyr. Stanisława Świerka i chóry dębickie pod dyrekcją Pawła Adamka. Następnie w Rynku odbędą się występy dziecięcej grupy teatralnej z Domu Kultury „Śnieżka”, plenerowy spektakl „Wesoła Ferajna Berniego”, prezentacja dębickich grup artystycznych, popisy szczudlarzy. Wieczorem zaprezentują się Orkiestra Dęta Gminy Dębica z mażoretkami, Orkiestra Dęta z Tarnobrzega z mażoretkami, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Wojsk Ochrony Pogranicza, Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej i grupa folklorystyczna z Puurs. 

Na sportowo przebiegać będą Dni Dębicy 2 czerwca. W szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich odbywać się będą turnieje w tenisie stołowym, szachach, siatkówce i bilardzie).  W Domu Kultury „Mors o godz. 12 odbędzie się spotkanie pokoleń sportowych, dębickiej młodzieży z kolarzami, pięściarzami, piłkarzami i zapaśnikami.  Na pływalni rozegrane zostaną I Otwarte Mistrzostwa Dębicy w Pływaniu, zaś na stadionie miejskim (KS „Wisłoka”) mecz piłkarski – studenci dębickich uczelni szkół kontra reprezentanci szkół średnich. Atrakcją będzie mecz gwiazd reprezentacji Polski i byłych piłkarzy dębickich drużyn oraz Bal Mistrzów Sportu połączony z wręczeniem odznaczeń dla sportowców „Zasłużony dla Miasta Dębica”.

Parada kawalerii, kampania honorowa Wojska Polskiego będą ozdobą dnia „Dębica i Historia”, 3 czerwca br. W tym dniu odsłonięte zostaną tablice płk. Kosiarskiego, ostatniego dowódcy 5 Pułku oraz Władysława Strumskiego „Brutusa”. Podsumowany zostanie także konkurs o Armii Krajowej oraz będzie można posłuchać dębickich zespołów ludowych.

Miłośnicy teatru będą zadowoleni z programu „Dębicy Teatralnej”, w ramach której 4 czerwca w Domu Kultury Firmy Oponiarskiej obejrzeć będzie można spektakl „Oskar i Pani Róża”, w reżyserii Anny Augustynowicz, dębiczanki, należącej do najlepszych reżyserów teatralnych w Polsce. Zaprezentowane będzie także przedstawienie „Motyl”, które oparte jest na mitach i opowieściach apokryficznych, w wykonaniu Teatru Lalki i Przedmiotu przy współudziale Dębickiej Młodzieżowej Akademii Sztuki Aktorsko – Wokalnej. Wieczorem w Rynku obejrzeć będzie można „Prometeusza” w wykonaniu grupy „Walny Teatr” i grupy „Avis”.

Dzień później, 5 czerwca, podczas „Dębicy Estradowej” w spektaklu teatralno – muzycznym „20 najśmieszniejszych piosenek Europy” zaprezentuje się znakomity aktor Mariusz Kilian, dębiczanin.

Podczas „Dębicy Kabaretowej”, 6 czerwca” wystąpią czołowe polskie kabarety „Otto”, „Łowcy Kropka B.”. „Słuchajcie” oraz dębicki „A-bzik”. Galę poprowadzi znany satyryk Artur Andrus.  

W tym dniu niezwykłą atrakcję przygotowało także Muzeum Regionalne w Dębicy, które podczas „Nocy Muzeów”, od godz. 23 do godz. 6 następnego dnia prezentować będzie wystawę poświęconą życiu i twórczości Tadeusza Kantora oraz dębicką księgę wójtowską z XVII wieku. Będą pokazy pirotechniczne i nocny piknik.

„Dębica Młodych” to czas prezentacji zespołów młodzieżowych z miasta i gminy Dębica. Po ich koncertach, 7 czerwca br., wystąpi Andrzej „Piasek” Piaseczny oraz grupa „Dżem”. W Miejskim Gimnazjum nr 2 odbędzie się festyn osiedlowy „Kopernikalia”.

 Pokazy najlepszych dziecięcych i młodzieżowych grup tanecznych, muzycznych i solistów z Dębicy rozpocznie 8 czerwca br. dzień „Dębica Tańczy”. Na scenie zaprezentują się artyści z Biesiady Sarmackiej, grupa „Brathanki” z dębiczaninem Adamem Prucnalem. Wieczorem odbędzie się wspólne oglądanie meczu Polska Niemcy oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Combo”. Świętowanie zakończy pokaz sztucznych ogni.

 

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej