<< powrót na stronę główną dziś jest: 21.12.2024 r.  
 


18.05.2009 - W niedzielę byli razem
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Historia dębickiej straży w muzeum
12-11-2007

W Muzeum Regionalnym, od piątku, można oglądać wystawę „Bogu na chwałę ludziom na ratunek… z historii dębickiej straży pożarnej”. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy, ochotniczych straży z powiatu dębickiego a także zbiorów prywatnych.

Na wystawie można obejrzeć, jak na przestrzeni lat zmieniało się umundurowanie galowe strażaków, kombinezony specjalistyczne do ratownictwa chemicznego i akcji w wysokich temperaturach, sztandary, hełmy, sprzęt ratowniczy, zdjęcia prezentujące zarówno historię straży, jak również dokumentujące akcje ratownicze. Do najcenniejszych zbiorów prezentowanych na wystawie należą hełmy strażackie skórzane sprzed ponad stu lat, sztandar z początków lat dwudziestych XX wieku. Przed budynkiem stoi także jeden z pierwszych współczesnych wozów gaśniczych, Star 25 sprzed 50 – lat, wypożyczony z OSP w Krownicach.

- Dębica kilkakrotnie była doszczętnie spalona, dlatego działanie sprawnej formacji gaśniczej było bardzo ważne dla miasta – mówi Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy. – Ochotnicza straż działała jeszcze za czasów austrowęgierskich. Początki zawodowej straży w Dębicy to rok 1953. Na wystawie poza ubiorami, pompami, hełmami, sztandarami, warto zwrócić uwagę na kolekcję zdjęć z 1969 roku, prezentującą akcję ratowniczą podczas pożaru Fabryki Farb i Lakierów. 


W wernisażu wystawy uczestniczyli m.in. mł. bryg. Janusz Nesteruk, dowódca JRG nr 1 i bryg. Zbigniew Lasko, zastępca komendanta powiatowego w Dębicy, którzy wraz z Jackiem Dymitrowskim, dyrektorem muzeum, przedstawili historię dębickiej straży


Uczestnicy wernisażu wystawy o dębickiej straży pożarnej


Przed budynkiem Muzeum Regionalnego prezentowane są pompy ręczne z czasów austrowęgierskich i Star 25



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej