<< powrót na stronę główną dziś jest: 22.12.2024 r.  
 


20.01.2010 - Mieszkańcy podziękowali za inwestycje
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności / Położenie

Harcerze przekazali burmistrzowi Światło Pokoju
19-12-2014

19 grudnia dębiccy harcerze przekazali na ręce burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka oraz jego zastępcy Jarosława Śliwy Beltejemskie Światło Pokoju.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski 15 grudnia i przekazywane będzie do 24 grudnia przez harcerzy do poszczególnych województw.
Dębickim harcerzom Światło Pokoju przekazane zostało 17 grudnia z Rzeszowa. Dzień później harcerze zaczęli odwiedzać dębickie urzędy, instytucje i szkoły przekazując dalej Światło. Jednym z pierwszych odwiedzonych miejsc był Urząd Miejski w Dębicy gdzie Światło Pokoju zostało przekazane burmistrzowi Mariuszowi Szewczykowi i jego zastępcy Jarosławowi Śliwie przez dębickich harcerzy.

„Idea Betlejemskiego Światła Pokoju, która zagościła w Polsce na początku lat ‘90  i od tego czasu jest w naszym kraju pielęgnowana  sprawia,  że zastanawiamy się nad takimi wartościami jak godność, prawda i tolerancja i stajemy się bardziej wrażliwi na problemy innych ludzi” – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk. 

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez radio i telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, którzy roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła od 1991 r. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz w Polsce, raz na Słowacji. W pierwszej kolejności trafia do Krakowa i Częstochowy, a skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce.

"Przychodząc z Betlejemskim Światłem Pokoju, jak co roku chcemy przekazać, w raz z życzeniami, przesłanie. W tym roku są to słowa "Pokój jest w nas". I tego pokoju życzymy władzom samorządowym miasta u progu nowej kadencji oraz wszystkim mieszkańcom Dębicy - zawsze znajdujmy w sobie pokłady dobra i dzielmy się nim” - mówi Mateusz Cebula komendant  Hufca ZHP Dębica, zastępca komendanta chorągwi podkarpackiej ZHP.

Z Polski Światło harcerze przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

 

         

Dębica to nowoczesne miasto. Doskonale łączy w sobie czar miasta o 650 – letniej historii z przemysłowym charakterem. To miasto, w które oferuje bardzo dobre warunki do aktywnego wypoczynku, jak również niezwykłe wydarzenia kulturalne, jakich nie spotka się nigdzie indziej w Polsce. Tradycje muzyczne Dębicy wpłynęły mocno na życie najsłynniejszego obywatela naszego miasta, Krzysztofa Pendereckiego, kompozytora. Z Dębicy wywodzą się artyści scen muzycznych i teatralnych, pracownicy nauki i sportowcy, bowiem nasze miasto jest jednym z ważniejszych ośrodków sportowych w Polsce. Dębica to miasto otwarte na gości, inwestycje i nowe propozycje współpracy, na ludzi szukających nowych kontaktów handlowych, bądź szukających partnera w biznesie.

Dębica liczy ponad 48 tysięcy mieszkańców. Położona jest w południowo – wschodniej Polsce, w zachodniej części województwa podkarpackiego na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. Przez miasto przepływa rzeka Wisłoka. W okolicy jest wiele miejsc godnych polecenia do odpoczynku i rekreacji. Z tego malowniczo położonego miasta niedaleko jest do granic z Ukrainą i Słowacją. 


Dębica spełnia istotną rolę w krajowym i międzynarodowym systemie komunikacyjnym. Najważniejszym szlakiem drogowym przebiegającym przez miasto jest międzynarodowa droga E - 4 łącząca Niemcy z Ukrainą. Wkrótce przebiegać tędy będzie autostrada A4 Zachód – Wschód a w pobliżu miasta zlokalizowane zostaną dwa zjazdy. Miasto posiada także doskonałe połączenie kolejowe na trasie z Wrocławia do Przemyśla. Węzeł kolejowy pozwala na bezpośrednie połączenie z Krakowem, Warszawą, Szczecinem, Poznaniem, a także z Kijowem. Najbliższe lotnisko pasażerskie wykonujące połączenia międzynarodowe znajduje się 50 km od Dębicy, w Jasionce k/Rzeszowa, drugie, oddalone 120 kilometrów w Krakowie.


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej