Dębiczanie świętowali Dzień Niepodległości
13-11-2014
11 listopada to bardzo ważny dzień dla naszej ojczyzny, dlatego też i Dębica włączyła się w świętowanie obchodów Dnia Niepodległości.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 na płycie dębickiego rynku. Przed ceremoniałem wojskowym mogliśmy usłyszeć wiersz „Wolność” który zaprezentowała Dominika Migoń. Następnie Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie wykonał Mazura z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Na oficjalne rozpoczęcie złożyło się wystąpienie Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Stanisława Leskiego, który przywitał uczestników uroczystości, a także wystąpienie Burmistrza Miasta Dębica Pana Pawła Wolickiego oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy Pani Elżbiety Kęsik. Uroczystości towarzyszyły pieśni patriotyczne w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej, do których chętnie włączali się uczestnicy wydarzenia, śpiewając, jak również machając w rytm chorągiewkami.
Zgromadzeni Dębiczanie razem udali się na Plac Solidarności, następnie na Mszę Świętą w intencji ojczyzny do parafii św. Jadwigi. Po mszy odbyło się złożenie wieńców pod figurą Bogurodzicy.
O godzinie 18.00 w Domu Kultury „Mors” odbył się uroczysty koncert, który poprzedził ceremoniał wręczenia odznaczeń Zasłużony dla Miasta Dębicy, osobom które w szczególny sposób zasłużyli się naszemu miastu w różnych sferach jego życia. Odznaczenia otrzymali: pan Adolf Moździoch, pan Bogusław Pater, pan Maksymilian Stęga oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej na ręce Komendanta Powiatowego, starszego brygadiera Pana Wojciecha Buszka. Nagrodzeni otrzymali odznaczenia z rąk Burmistrza Miasta Dębicy oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej.
Podczas uroczystości wystąpiła także młoda dębiczanka Zuzanna Grecka – wokalistka ze Studia Piosenki działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy w piosence „Czy jest coś piękniejszego na tej ziemi” z repertuaru Haliny Kunickiej.
Podczas wieczornej gali odbył się również koncert zatytułowany Amor Patriae Nostra Lex, który powstał według scenariusza Historycznego Programu Edukacyjnego Stowarzyszenia Passionart.
Pod dyrekcją Janusza Wierzgacza wystąpił Krakowski Chór Męski przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Towarzyszył im Kwintet Dęty Blaszany Passionart oraz Marcin Wołkowski – bas i Oleg Sznicar - instrumenty klawiszowe. Za aranżacje odpowiadał Marek Pawełek, całość prowadziła Katarzyna Kucik.
Mieliśmy okazję usłyszeć pieśni znane z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana, a także tematy muzyczne z seriali Czarne Chmury i Janosik. Jak również teksty źródłowe zaczerpnięte z prac Radosława Sikory „Z dziejów husarii” oraz „Husaria pod Wiedniem 1683”.
Niespodzianką był także spontaniczny występ Pana Andrzeja Chojnowskiego, który chciał podzielić się własną twórczością o tematyce historycznej.
|