Pomóżmy Gabrysi
20-10-2014
W Urzędzie Miejskim w Dębicy odbyła się konferencja prasowa Fundacji DKMS dotycząca zaplanowanej na 26 października w Dębicy akcji poszukiwania dawcy szpiku kostnego dla 9-letniej Gabrysi chorej na białaczkę limfoblastyczną. W sobotę 25 października Dzień Dawcy Szpiku Kostnego odbędzie się w Pilźnie, natomiast w niedzielę 26 października akcja poszukiwania dawcy szpiku dla Gabrysi odbędzie się w godzinach 11.00-17.00 w DK Mors w Dębicy.
W konferencji prasowej w której uczestniczyli przedstawiciele DKMS Agnieszka Kwiatkowska, koordynator ds. rekrutacji dawców, Małgorzata Lipińska i Monika Feherpataky – koordynatorki akcji na miejscu wzięli udział także tata Gabrysi Tomasz Skowron, jak również dawca szpiku kostnego Piotr Szczerba oraz zastępca burmistrza Dębicy Jerzy Gągała i dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Elżbieta Kęsik.
Gabrysia zachorowała w 2012 roku. Początkowo leczenie przebiegało pomyślnie, niestety we wrześniu br. okazało się że choroba powróciła. Dziewczynka, która przebywa w tej chwili w szpitalu w Prokocimiu potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego.
- Proszę, pomóżcie. Rejestrujcie się jako dawcy. Może ktoś z was będzie mógł podarować naszemu dziecku życie – apelował ze łzami w oczach podczas konferencji prasowej Tomasz Skowron, tata Gabrysi.
Agnieszka Kwiatkowska z DKMS mówiła m.in. o zasadach rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego, poszukiwaniach bliźniaków genetycznych i wyjaśniała, że na podstawie pobranej próbki krwi są określane cechy zgodności antygenowej, a taka zgodność jest niezbędna do tego aby mogło dojść do przeszczepu. Koordynatorka DKMS podkreślała także wagę świadomego i odpowiedzialnego podjęcia decyzji o rejestracji w bazie i zostania potencjalnym dawcą. „Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek w wieku 18 - 55 lat, ważący minimum 50 kg. Zajmuje to tylko chwilę. Przeprowadzany jest krótki wywiad medyczny oraz ma miejsce pobranie 4 ml krwi” – mówi Agnieszka Kwiatkowska.
W spotkaniu uczestniczył także Piotr Szczerba, który 5 lat temu zarejestrował się w bazie dawców szpiku. „1,5 roku temu zadzwonił do mnie telefon z Fundacji, że jestem genetycznym bliźniakiem chorej kobiety. Padło pytanie czy chcę oddać szpik. Bez wahania odpowiedziałem, że tak. Moja siostrą genetyczną jest 31 letnia kobieta z Polski. To wielka radość móc w taki sposób komuś pomóc. Bardzo chcę, żeby podobną pomoc dostała Gabrysia” – mówi Piotr Szczerba i zachęca wszystkich do rejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego.
Rejestracja potencjalnych dawców podczas Dnia Dawcy Szpiku:
Pilzno: 25 października 2014 r.,
w godzinach 11 - 17, w Domu Kultury przy ul. Węgierskiej 30;
Dębica: 26 października 2014 r.
w godzinach 11 - 17,
w Domu Kultury Mors przy ul. Sportowej 28.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Rejestracja jest bezpłatna dla rejestrujących się. Jej koszt (250 zł) pokrywa DKMS Polska. Fundacja potrzebuje wsparcia finansowego, każdy, kto chce go udzielić, może wpłacić darowiznę na konto bankowe o numerze: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.
Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 579 000 (październik 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 500 (październik 2014) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.
|