Uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci
03-05-2014
30 kwietnia na Górze Śmierci w Pustkowie odbyły się coroczne uroczystości patriotyczno – religijne upamiętniające tysiące więźniów różnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w Obozie Pracy Przymusowej w Pustkowie. W uroczystości, która odbyła się w ramach obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej uczestniczył reprezentując Miasto Dębica zastępca burmistrza Mariusz Trojan.
W upamiętnieniu kilkunastu tysięcy ofiar, które straciły życie w obozie w Pustkowie w latach 1940-1944 wzięli udział najważniejsi goście - byli więźniowie pustkowskiego obozu pracy. Obok nich w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych kół wojewódzkich i terenowych Związków Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, reprezentanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, delegacja Związku Inwalidów Wojennych, przedstawiciele samorządów z Podkarpacia, posłowie oraz mieszkańcy Pustkowa. Uroczystości na Górze Śmierci rozpoczęły się odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Historię Obozu Pracy Przymusowej w Pustkowie-Osiedlu przybliżył dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy Jacek Dymitrowski. Po mszy św. młodzież z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie Osiedlu zaprezentowała wzruszającą część artystyczną, po której nastąpił Apel Pamięci. Apel Pamięci któremu asystowała 21 Brygada Strzelców Podhalańskich zakończony został salwą honorową, po której delegacje samorządów i innych organizacji złożyły kwiaty i wieńce pod Pomnikiem.
Organizatorami uroczystości była Gmina Dębica, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Miasto Dębica, Starostwo Dębickie, Starostwo Ropczycko - Sędziszowskie, Miasto Ropczyce oraz Gmina Ostrów.
W niemieckim obozie pracy który funkcjonował w Pustkowie przez przeszło 4 lata - od 1940-1944 r. - przetrzymywani byli Żydzi z Dębicy, Sędziszowa, Mielca, jeńcy radzieccy oraz Polacy. Więźniowie przebywający w obozie mieli za zadanie budowę instalacji związanych z wyrzutniami rakiet V1 i V2. Szacuje się, że w obozie straciło życie ponad 15 tysięcy osób. Część z nich została zamordowana, innych zabiły choroby i głód.
Dla upamiętnienia ofiar, które straciły życie w pustkowskim obozie w 1964 roku wzniesiono na Górze Śmierci pomnik.
|