<< powrót na stronę główną dziś jest: 22.12.2024 r.  
 


15.07.2013 - IV edycja Jarmarków Twórczości Ludowej Rzemiosła i Rękodzieła oraz „Dembickiej Giełdy Staroci” w Dębicy 13 lipiec 2013r. – fotoreportaż
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet - wykonaj mammografię !
10-03-2014

Od końca lutego do 14 marca w Dębicy na Rynku stoi mammobus w którym można wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Z takiej możliwości będą mogły skorzystać także mieszkanki powiatu dębickiego w drugiej połowie marca. 17 marca mammobus stanie na Rynku w Żyrakowie, 17 i 18 marca w Pilźnie przy Ośrodku Zdrowia PILMEDIC, ul. Legionów 28, 18 marca przy Ośrodku Zdrowia, Mysłowskiego 7 w Brzostku i 19 marca w Jodłowej przy Starej Targowicy, przy punkcie wymiany opon.

Badania mammograficzne wykonywane będą w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Wiąże się on z możliwością wykonania badania bezpłatnego, na które nie jest wymagane skierowanie lekarskie, a każde zdjęcie analizowane jest przez dwóch lekarzy (tzw. podwójny odczyt).
Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, po 50 roku życia, można powiedzieć, że mammografia to najważniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać.
Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. W ramach Programu może się Pani przebadać co 2 lata, a więc w okresie wzmożonego ryzyka zachorowania, przysługuje Pani 10 badań.
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich –  dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej