<< powrót na stronę główną dziś jest: 21.12.2024 r.  
 


12.11.2008 - Obchody Święta Narodowego
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Święto miasta – Dni Dębicy za nami
05-06-2013

Pomimo kapryśnej aury tegoroczne Dni Dębicy przyciągnęły tysiące mieszkańców miasta na Rynek, gdzie przygotowano dla nich mnóstwo atrakcji, koncerty, konkursy i zabawy dla najmłodszych. Największą widownią cieszyła się niedzielna gwiazda imprezy grupa Pectus, a także grający przed nimi zespół The Liverpool. Tu pogoda dopisała, dzień wcześniej wszystko tonęło w strugach deszczu.

Nikt z organizatorów tegorocznych Dni Dębicy nie przewidywał, że pogoda sprawi tak niemiłego psikusa w pierwszym dniu święta miasta. I to akurat na Dzień Dziecka, gdy przygotowano bardzo bogaty program występów, prezentacji, konkursów i zabaw. Z konieczności zatem program został przystosowany do warunków pogodowych.

Dwa przedszkola miejskie nie ulękły się pogody i zaprezentowały swoje występy z VIII Przeglądu Dorobku Artystycznego Dębickich Przedszkoli, który odbył się w połowie maja w Domu Kultury „Śnieżka” MOK. Przedszkole Miejskie nr 7 pokazało układy taneczne do muzyki J. Straussa i tango La Cumparsita Gerardo Natosa Rodriguesa. Układy zostały przygotowane przez Małgorzatę Czuchrę i Jolantę Krok.

Dzieci 5-cio letnie z Przedszkola Miejskiego nr 1 pokazały swój program „Holandia”, przygotowany przez Martę Toczek i Jadwigę Występek. Był on częścią projektu Anny Szczepanik, dyrektora przedszkola, współpracy międzynarodowej pod hasłem „Mały Europejczyk, to ja i ty”.

Na scenie w Rynku zaprezentowali się również laureaci I Konkursu Piosenki Dziecięcej „Witajcie w naszej bajce”, który odbył się 22 maja w DK „Śnieżka”. W kategorii klas I – III byli to: Sara Chwastek, Norbert Jedliński, Małgorzata Dunajska i Julia Markiewicz. Starsze klasy szkół podstawowych reprezentowali: Anna Prucnal, Zuzanna Grecka, Monika Sarama i Aleksandra Występek. Wszyscy młodzi laureaci zaśpiewali dębickiej publiczności prócz swoich piosenek konkursowych wspólnie piosenkę z filmu „Akademia Pana Kleksa” „Witajcie w naszej bajce”. Zespół „Ara Dance” z Akademii Rozwoju Artystycznego, prowadzonej przez Zuzannę Blezień, debiutował na Dniach Dębicy i pokazał układ taneczny przygotowany przez Barbarę Bocheńską.

Cały blok artystycznych prezentacji najmłodszych i konkursy dla młodych widzów prowadziła Agnieszka Jackowska-Drożdż. Po niej resztę pierwszego dnia Dni Dębicy 2013 prowadzili: Weronika Pieńkowska i Dawid Pikor. Najpierw jednak oddali głos swoim młodszym kolegom Aleksandrze Augustynowicz i Szymonowi Dymińskiemu, którzy w programie zatytułowanym „Dębicki Mix Talentów”, przedstawili młodych, bardzo zdolnych i już zdobywających nagrody w konfrontacjach z rówieśnikami z kraju dębiczan.

Zaczęła Marysia Socha, która zdążyła już przyzwyczaić miłośników swojego talentu do sukcesów krajowych. Ostatnio jednak zdobyła wyróżnienie na międzynarodowym festiwalu piosenki pt. „Droga do gwiazd” w Sankt Petersburgu i w nagrodę została zaproszona do udziału w festiwalu w Estonii. Po niej wystąpiła Klaudia Majdasz, studentka II roku pedagogiki i I roku muzyki na Uniwersytecie Rzeszowskim, wolontariuszka i laureatka licznych konkursów wokalnych. Ola Otulska, uczennica Miejskiego Gimnazjum nr 1 bardzo pięknie maluje o czym mogli się przekonać dębiczanie, gdyż jej prace zostały pokazane na scenie muszli koncertowej. Natalia Królikowska śpiewa od najmłodszych lat. Najpierw ćwiczyła w Vocal Studio, obecnie jest podopieczną Agnieszki Augustynowicz w Miejskim Ośrodku Kultury. Ostatnio zdobyła I miejsce w powiatowym konkursie kolęd i pastorałek. Aleksandra Ożóg jest absolwentką szkoły muzycznej w klasach skrzypiec i fortepianu. Laury i uznanie publiczności zdobywa jednak, jako wokalistka. Ostatnim jej sukcesem jest bardzo pochlebna ocena podczas konkursu „Śpiewać każdy może”, ocenianego przez krakowskie jury związane z Piwnicą pod Baranami. Komisja artystyczna doceniła wykonanie za „brylantowo - czysty głos, jego przepiękną  barwę, prawdę, szczerość oraz niezwykły talent”. Na koniec zaprezentowali się uczniowie Szkoły Muzycznej „Yamaha” prowadzonej przez Sylwię i Artura Wygoników. Zagrali i zaśpiewali: Laura Wiktor, Malwina Koziara, Piotr Rogulski i Kacper Wygonik. Najmłodsi dębiczanie, którzy mimo ulewnego deszczu przyszli jednak ze swoimi rodzicami na Rynek mogli pobawić się w „Bajkowym Świecie Smerfów”: pośpiewać z nimi piosenki, wziąć udział w konkursach.

Drobne upominki w podziękowaniu za występ wręczała dzieciom Elżbieta Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, który wraz z Urzędem Miejskim był organizatorem Dni Dębicy. Upominki dla dzieci oraz nagrody w konkursach zostały ufundowane przez firmy: Mateo, Carrefour Dębica i Firmę Oponiarską Dębica S.A.

 

Popołudniowy blok artystyczny rozpoczęła grupa Megitza, dając zebranej publiczności potężną dawkę pozytywnej energii. Muzyka łącząca stylistyki góralską i cygańską z jazzowym brzmieniem, porwała przybyłych widzów. Megitza to Małgorzata Babiarz, polska wokalistka, kompozytorka i kontrabasistka, współpracująca z muzykami z różnych stron świata. W aktualnym składzie znaleźli się dwaj dębiczanie Jakub Mietła i Dominik Mietła, absolwenci dębickiej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego, w której Dominik jest aktualnie nauczycielem gry na trąbce. Grupa była tegorocznym finalistą programu Must Be The Music. Ciepło przyjęci artyści odwdzięczyli się bisem, ale nim do niego doszło nastąpiło oficjalne otwarcie Dni Dębicy przez władze miasta.

Mieszkańców przywitali burmistrz Paweł Wolicki wraz z zastępcą Mariuszem Trojanem, przewodniczącym rady miejskiej Stanisławem Leskim, dyrektor MOK Elżbietą Kęsik, w towarzystwie kierownika Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Dębicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. dr hab. Andrzeja Szromnika. Życzyli wszystkim dobrej pogody i miłej zabawy, zachęcali także do podjęcia nauki w dębickim ośrodku, od dekady kształcącym nie tylko mieszkańców regionu. Burmistrz poinformował, że dla każdego dębiczanina, który podejmie studia w Dębicy miasto funduje stypendium.

Kolejne występy artystyczne przebiegały również w strugach deszczu. Pierwszym był koncert laureatów 4. edycji przeglądu wokalnego Dębica Open Festival, który poprzedziło podsumowanie i wręczenie nagród. Organizatorami festiwalu są Towarzystwo Przyjaźni i Współpracy Polsko-Belgijskiej Dębica-Puurs “Serce Za Serce”, Szkoła Śpiewu Vocal Studio, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy i Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuki Wokalnej Natural Voice Perfection.

Po recitalu laureatów na scenie pojawiła się grupa Muffin, z Katarzyną Godzisz-Antonik, dyrektorem artystycznym Dębica Open Festival i szefową Vocal Studio. Zespół rozgrzewał publiczność oryginalnymi aranżacjami znanych szlagierów muzycznych i zachęcał do wspólnej zabawy, na przekór kaprysom pogody.

Zwieńczeniem pierwszego dnia święta miasta był koncert Kwartetu Rampa, grupy wokalnej obracającej się w różnych gatunkach muzycznych, od ponad dwudziestu lat koncertującej na estradach w całej Polsce, stale goszczącej na festiwalach muzycznych i filmowych. Kwartet tworzą: Joanna Pałucka, Anna Ścigalska, Stefan Każuro i Grzegorz Kucias. Współpracują z najlepszymi polskimi kompozytorami i aranżerami - Krzesimirem Dębskim, Piotrem Rubikiem, Włodzimierzem Korczem, Wiesławem Pieregorólką, Jerzym Satanowskim, Aleksandrem Maliszewskim, Jerzym Derflem i Juliuszem Lorancem. Dębicka publiczność mimo niesprzyjającej aury bawiła się świetnie przy polskich hitach sprzed lat, m.in. z repertuaru Wojciecha Młynarskiego.

 

Niedzielna pogoda była dużo łaskawsza dla Dębicy. Drugi dzień świętowania, zainaugurowały XIV Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych. Przed dębicką publicznością zaprezentowało się ponad stu dwudziestu wykonawców, muzyków i śpiewaków z różnych zakątków naszego kraju. Prezentacje oceniała komisja artystyczna w skład której weszli: Andrzej Radzik, Zenon Piękoś i Stanisław Wiktor. Triumfowali Podegrodzcy Chłopcy z Podegrodzia i Trzcinicoki z Trzcinicy, wśród solistów zwyciężyła Zofia Kordecka z zespołu Porębianie z Brzeska. Protokół jury można znaleźć na stronie: www.dksniezka.mokdebica.pl

Po krótkiej przerwie na scenie ponownie rozbrzmiała muzyka i śpiew, tym razem czterooktawowy, którego posiadaczką jest Malwina Kusior, utalentowana aktorka i wokalistka. Mimo młodego wieku osiągnęła wiele sukcesów scenicznych, ma na koncie Złotą Płytę, stale współpracuje z Teatrem Muzycznym Roma. Do Dębicy przyjechała z repertuarem z debiutanckiego autorskiego albumu „Przeznaczenie”.

Kolejnym punktem niedzielnego programu były prezentacje taneczne uczniów stowarzyszenia „Złota Para”, święcących triumfy na ogólnopolskich przeglądach.

Po mistrzowskich pokazach zagrała Miejska Orkiestra Dęta wraz z solistami, pod batutą Stanisława Świerka oraz reprezentacje uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy. Można było posłuchać gry tria akordeonistów, kwartetu smyczkowego Ludwika Saramy, chóru szkoły muzycznej I stopnia prowadzonego przez Alicję Stasiowską-Piwowar i chóru PSM II stopnia Ewy Markiewicz, zespołu instrumentów dętych Andrzeja Korusa oraz młodzieżowego zespołu Jazz Sen Sue.

Dębicka publiczność miała szansę wysłuchać również Kingi Kutrzuby, która swój poważny sukces zawdzięcza programowi „Śpiewaj i walcz” emitowanemu w TVP1. Jest także uczestniczką innych telewizyjnych projektów muzycznych oraz laureatką festiwali, m.in. „Polonia Semper Fidelis”. Współpracowała z kilkoma zespołami muzycznymi. Śpiewa gospel, ale najbliższa jej sercu jest muzyka rockowa. Obecnie zaangażowana w kilka przedsięwzięć muzycznych z krakowskim zespołem Street of Life oraz z Markiem Piekarczykiem.

Doskonale został przyjęty przez dębicka publiczność zespół „The Liverpool”, grający covery Beatlesów i innych zespołów lat 60-ych i 70-ych. Ich program artystyczny składający się ze znanych piosenek oraz sympatyczna postawa zespołu, który z ogromnym humorem traktował swój występ bardzo spodobała się widowni. Do jednego z ostatnich swoich utworów zaprosili na scenę kilkanaście młodych dębiczanek i śpiewali z nimi w chórze.

Najwięcej jednak emocji wzbudził występ gwiazdy wieczoru zespołu Pectus. Powstał on w 2005 roku w Rzeszowie. Wskutek licznych roszad personalnych od października 2011 roku w grupie grają i śpiewają czterej bracia Szczepanikowie: Tomasz, Mateusz, Marek oraz Maciej, Ich nowy album nosi zatem nie bez kozery tytuł „Siła braci”. Melodię hitu „Barcelona” pokochała już cała Polska. Pectus to zespół, który na skrzydłach chwytliwych melodii niesie pozytywne przesłanie, które można streścić: z pomocą najbliższych możemy zmieniać świat wokół siebie na lepsze. Koncert zespołu Pectus odbył się przy szczelnie wypełnionej płycie dębickiego Rynku i przy wielkim aplauzie, szczególnie młodzieżowych słuchaczy płci żeńskiej.

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej