Czas, kiedy funkcjonariusze straży miejskiej poprzestawali na pouczeniach albo upomnieniach o konieczności sprzątania po czworonogach, minął. Kto nie sprząta po swoim psie popełnia wykroczenie. Zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsc dostępnych publicznie - dróg, ulic, ogrodów, trawników lub zieleńców podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany. Mówi o tym kodeks wykroczeń.
To jednak przepis ogólny. Obowiązki właścicieli psów szczegółowo opisują lokalne regulaminy utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Uchwalają je rady gmin przy udziale państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Dębicy reguluje to Uchwała Nr XXIX/332/12 Rady Miejskiej z 20 grudnia 2012 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Dębica.
Postanowienia te nie dotyczą osób niewidomych korzystających z psów przewodników.
Społeczność sąsiedzka ma prawo zawiadomić straż miejską i policję. Przyłapani na gorącym uczynku właściciele psów po ukaraniu grzywną zapewne dwa razy się zastanowią, zanim pozostawią na trawniku czy chodniku cuchnące dowody łamania prawa.
W najbliższym czasie przy Al. Jana Pawła II zostaną ustawione 2 specjalne pojemniki na psie odchody. Ale należy tu nadmienić że w związku z tym że psie nieczystości nie są tzw. odpadami niebezpiecznymi nie ma obowiązku wyrzucania odchodów do wyznaczonych pojemników, można je wrzucać do komunalnych urządzeń do zbierania odpadów. Osoby wyprowadzające zwierzęta domowe na tereny przeznaczone do wspólnego użytku zobowiązane są do posiadania woreczka do zbierania odchodów zwierzęcych.
Mandat za niewywiązanie się z obowiązku dostanie ta osoba, pod której opieką znajduje się zwierzę.
Podstawa prawna
Art. 145 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz.U. nr 12, poz. 114).
Art. 4 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 391).
Uchwała Nr XXIX/332/12 Rady Miejskiej w Dębicy z dnia 20 grudnia 2012 roku