15 lutego br. w Urzędzie Miejskim w Dębicy odbyło się szkolenie dla przedsiębiorców i pracodawców indywidualnych z terenu miasta Dębicy i powiatu dębickiego na temat „Bezpieczeństwo pracy zależy od ciebie”.
Prowadzący, pan Wojciech Dyląg, specjalista, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie zaprezentował praktyczne i teoretyczne aspekty stosowania przepisów z zakresu prawa pracy, zwracając jednocześnie uwagę słuchaczy na zmiany regulacji prawnych, które obowiązują od 2013 r.
Podczas spotkania przedsiębiorcy zapoznali się z prawnymi instrumentami wpływającymi na wyższy komfort pracy i życia osobistego zarówno pracowników, jak i pracodawców. Prowadzący podkreślał bowiem, że przestrzeganie przepisów prawa pracy pozwala zapewnić właściwe relacje w środowisku pracy, poczucie satysfakcji w pracy oraz powoduje wzrost zaangażowania w wykonywane obowiązki. Uczestnicy szkolenia usłyszeli także o najczęstszych nieprawidłowościach z zakresu prawa pracy popełnianych przez pracodawców.
Znaczna część seminarium poświęcona została tematyce „Bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach administracyjno – biurowych”. Przedsiębiorcy dowiedzieli się, że tworzenie bezpiecznych warunków pracy oraz motywowanie ludzi do bezpiecznego postępowania to nie tylko wywiązywanie się z obowiązku nałożonego przez prawo na pracodawcę, ale także inwestycja, która się opłaca. A pracodawcy przedsiębiorcy, którzy świadomie inwestują w bhp w swojej firmie, nie tylko zapobiegają wypadkom i chorobom spowodowanym pracą, ale również budują pozytywny wizerunek swojej firmy, stanowiący zasadniczy element jej sukcesów.
Szkolenie spotkało się ze sporym odzewem ze strony lokalnych przedsiębiorców oraz pracodawców indywidualnych, którzy przybyli w licznym gronie 66 osób i z dużym zainteresowaniem chłonęli przekazywaną wiedzę. Pracownik państwowej inspekcji pracy bowiem w bardzo profesjonalny i merytoryczny sposób przedstawił zagadnienia przewidziane w programie spotkania, bogato ilustrując je licznymi przykładami zaczerpniętymi z codziennej praktyki. Po zakończeniu wykładu służył pomocą i udzielał porad prawnych oraz rozdawał nieodpłatne materiały dotyczące poruszanej tematyki.
Zadowoleni przedsiębiorcy z widocznym zaciekawieniem pytali o kolejne szkolenia z zakresu interesujących ich zagadnień.