W 2011 roku władze miasta Dębicy zwróciły się do Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie o ekspertyzę historyczną w sprawie żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, należących do oddziału leśnego Jana Stefki ps. „Mściciel” tj.: Józefa Grębosza ps. „Pszczółka”, Franciszka Nostera ps. „Bukiet” i Józefa Kozłowskiego ps. „Mruk”, zamordowanych na dębickim rynku w czasie publicznej egzekucji 10 lipca 1946 r.
Opinia IPN oraz wnioski: Komitetu Społecznego poparcia idei upamiętnienia na dębickim rynku „Żołnierzy Wyklętych”, organizacji kombatanckich, Klubów Radnych Miejskich „Prawo i Sprawiedliwość” i „Wspólnoty Ziemi Dębickiej” stały się punktem wyjścia do podjęcia kolejnych działań w kwestii upamiętnienia śmierci żołnierzy poprzez wybudowanie obelisku na dębickim rynku.
W styczniu i lutym 2013 roku odbyły się w Urzędzie Miejskim w Dębicy spotkania z zainteresowanymi środowiskami poświęcone idei upamiętnienia architektonicznego na dębickim Rynku „Żołnierzy Wyklętych” naszego regionu, w tym trzech należących do oddziału leśnego Jana Stefki ps. „Mściciel”.
W spotkaniach uczestniczyli Pan Mariusz Trojan Zastępca Burmistrza Miasta, radni miejscy oraz członkowie Społecznego Komitetu poparcia idei, a także przedstawiciele zainteresowanych środowisk z terenu Dębicy, w tym bardzo licznie organizacje kombatanckie. Zgromadzeni wspólnie zastanawiali się nad stworzeniem miejsca pamięci i formą architektonicznego upamiętnienia straconych żołnierzy. Architekt i urbanista Pani Anna Leska oraz artysta plastyk Pan Franciszek Szczerbiński przedstawili koncepcję obelisku, na podstawie której Pani Anna Leska wykonała projekt architektoniczny wraz z kosztorysem.
Planowany termin odsłonięcia i poświęcenia obelisku zaplanowany został na dzień 10 lipca 2013 r., tj. w 67. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.