W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dębicy rozpoczęła się realizacja drugiego etapu programu „ECHO-landia”. Środki na jego realizację pozyskano w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Program trwać będzie do końca tego roku.
Od kilku lat MOPS organizuje terapię zajęciową dla dzieci autystycznych. Pomocą terapeutyczną objętych jest kilkoro dzieci. Utworzono również grupę wsparcia dla rodzin borykających się z problemem autyzmu u swoich dzieci. Spotkania tej grupy odbywają się regularnie. Pierwsza edycja programu „ECHO-landia” miała na celu zintegrowanie dzieci autystycznych ze środowiskiem lokalnym. W tym celu ich rodzice i terapeuci odbyli dwukrotnie spotkania w Jałowcach i Chotowej. Zrealizowano także inne działania jak: zajęcia z muzykoterapii w Domu Seniora, spotkania z psychologiem, wyjścia na basen w Dębicy, zajęcia z ruchu rozwijającego metodą Weroniki Sherborne. Dzięki programowi zakupiono ponadto książki edukacyjne, które nadal służą pracownikom MOPS i rodzinom dzieci autystycznych.
Celem „ECHO-landii II” kontynuowanie jego pierwszej części, choć bardziej urozmaicone zostaną działania wobec dzieci i rodzin dzieci autystycznych. Jednym z działań zaproponowanych w projekcie jest hipoterapia, kolejnym – hydroterapia i jeszcze jednym dogoterapia. Zabawy ze zwierzętami takimi jak konie i psy jest – co wielokrotnie zostało doświadczalnie stwierdzone – bardzo pozytywne w stosunku do dzieci autystycznych. Tworzą się stałe więzi, pełne ciepła i radości. Dzieci autystyczne poprzez kontakty ze zwierzętami ulepszają swoją komunikację ze światem zewnętrznym. Spada waga ich ciała, poprawiają świadomość własnego ciała, poprawiają postawę, zwiększają koncentrację, zmniejszają agresję wobec świata zewnętrznego. Hydroterapia natomiast redukuje lęk dziecka, rozładowuje jego napięcia emocjonalne, pobudza rozwój uczuciowy i społeczny. W trakcie terapii dziecko przebywa w ciepłej wodzie, przyjemnym dla niego otoczeniu, bawi się zabawkami itp.
Oczywiście przy realizacji projektu nie zabraknie wsparcia ze strony trenera kontaktów interpersonalnych. Przeprowadzi on zajęcia indywidualne mające na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Wsparcia rodzinom udzieli również specjalista do spraw społecznych. Przekaże on informacje na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego, poradnictwa psychologicznego.
Pierwsza część programu „ECHO-landia” pozwoliła zintegrować wokół dotychczasowych działań MOPS z dziećmi autystycznymi ich większą grupę oraz ich rodziców. – Realizacja tego programu pokazała nam, że w Dębicy są duże potrzeby w zakresie pomocy dzieciom autystycznym i ich rodzinom. Stąd druga część programu i zapewniam, że nie ostatnia – mówi Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy.