Szef Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury wystawiał swoje prace już wielokrotnie. Chyba po raz pierwszy jednak jego sympatycy mają okazję obejrzeć jego różnorodne prace. Na ostatniej wystawie prezentuje bowiem swoje fotografie z Chin, miniatury malarskie, ilustracje książkowe oraz plakaty kulturalne ze swoich bogatych zbiorów.
Kilka dni wcześniej, przed wernisażem Ryszard Kucab zaprezentował w Galerii Sztuki MOK serię zdjęć z Chin pt. „Hutong”. Jest to nazwa „tradycyjnego chińskiego zespołu szczelnie połączonych ze sobą parterowych budynków”. Zazwyczaj nie posiadają one sieci wodociągowej i centralnego ogrzewania, a mieszkańcy korzystają z wspólnego wychodka. Obecnie hutongi są wyburzane i zastępowane nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi, centrami handlowymi, biurowcami, fabrykami.
Uzupełnieniem tej podchodzącej w przeszłość historii Chin są zdjęcia Ryszarda Kucaba z innych zakątków Państwa Środka prezentowane w pokazie multimedialnym.
W sali debiutów Ryszard Kucab pokazuje swoje malarskie miniatury oraz ilustracje do książek m.in. do tomików poezji Janusza Pyzińskiego.
I wreszcie czwarte oblicze Kucaba: kolekcjonera plakatów kulturalnych z najlepszego okresu polskiej szkoły plakaty tj. z lat 70-ych i 80-ych ubiegłego wieku. W tamtych czasach polski plakat święcił triumfy na całym świecie. Najwięksi artyści uczyli się od polskich plakacistów: Henryka Tomaszewskiego, Franciszka Starowieyskiego, Jerzego Czerniawskiego, Waldemara Świerzego, Mieczysława Górowskiego. Lecha Majewskiego, Józefa Szajny, Andrzeja Dudzińskiego, Andrzeja Krauzego, Jana Sawki. Plakaty większości z tych artystów do przedstawień teatralnych, filmów, kabaretów i innych wydarzeń kulturalnych można obejrzeć na wystawie. Są prawdziwymi dziełami sztuki.
Ryszard Kucab mówiąc o polskim plakacie ze smutkiem stwierdził, że jako wydarzenie artystyczne odszedł już do historii. – Niewiele teatrów może sobie pozwolić, ze względów finansowych, na zlecenie wykonania plakatu. Plakaty filmowe zamieniły się ogłoszenia z nazwiskami autorów i zdjęciami występujących aktorów. Tak wspaniałe plakaty możemy już tylko obejrzeć na wystawach. (aj)