W magistracie uroczyście świętowali dębiccy weterani wojenni swój dzień. Spotkanie zorganizowano w 72.rocznicę wybuchu II wojny światowej. Organizatorem spotkania było koło miejskie w Dębicy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, którego Prezesem jest Helena Wątróbska. Dzień Weterana został ustanowiony przez Sejm RP w 1997 roku. Ustalono, że jest to święto obrońców Ojczyzny, w którym wspomina się również poległych na wszystkich polach bitew o wolną Polskę. Jego data nieprzypadkowo zbiega się z 1 września. II wojna światowa przyniosła wiele Polsce wiele ofiar.
W spotkaniu w magistracie uczestniczyło kilkudziesięciu weteranów i członków ich rodzin. Środowisko 5 psk AK w Dębicy reprezentowała Izabela Podhalańska. Dopisali również zaproszeni goście: Posłowie na Sejm RP Jan Warzecha i Kazimierz Moskal, Wicewojewoda podkarpacki Andrzej Reguła, starosta powiatu dębickiego Władysław Bielawa, zastępca burmistrza miasta Dębica Mariusz Trojan, wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Elżbieta Kęsik, dyrektor Muzeum Regionalnego Jacek Dymitrowski, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej Stanisław Świerk, komendant Straży Miejskiej w Dębicy Sylwester Bieszczad, członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec z Dębicy.
Okolicznościowe przemówienia oprócz gospodyni spotkania wygłosili zaproszeni goście. Złożono życzenia godnemu gronu kombatantów i wszystkim bohaterom walk o honor i niepodległość Ojczyzny najgłębsze wyrazy wdzięczności i uszanowania w Dniu Weterana.
Elżbieta Kęsik, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury otrzymała specjalne podziękowania za coroczną pomoc w uświetnianiu uroczystości kombatanckich oprawą muzyczną.
Obecny na spotkaniu w Dębicy przedstawiciel Zarządu Wojewódzkiego ZK RP i BWP w Rzeszowie wręczył Helenie Wątróbskiej specjalne podziękowanie za pracę na rzecz dębickich kombatantów. Troje członków koła miejskiego otrzymało listy gratulacyjne z okazji ukończenia 90 roku życia. Podopieczny Miejskiego Ośrodka Kultury Sylwester Duda zaśpiewał kilka pieśni i piosenek patriotycznych.
Burmistrz Paweł Wolicki w adresie okolicznościowym skierowanym do kombatantów podkreślił, że Dzień Weterana to jednak głównie czas, w którym wspominając historyczne wydarzenia, niewątpliwie wielkie dokonania narodu, myślami jesteśmy z konkretnymi ludźmi. Zarówno z tymi, którzy zapłacili najwyższą cenę, jak i z tymi, którzy są wśród nas i wypełnili z honorem swój obowiązek wobec Ojczyzny. Pragniemy dzisiaj wyrazić swój najwyższy dla Was szacunek i podziękowanie za wolną Ojczyznę. Dzisiejsza Polska– niepodległa i demokratyczna – jest owocem Waszego poświęcenia, Waszej ofiarności, Waszych cnót i Waszego patriotyzmu.