15 lipca w Galerii Sztuki MOK zostanie otwarta wystawa światowej sławy fotografika i fotografa Ryszarda Horowitza, prekursora komputerowego przetwarzania fotografii, współzałożyciela amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA, zdobywcy niezliczonych nagród i wyróżnień. Jego prace są publikowane i wstawiane na całym globie. Ekspozycję zatytułowaną „Fotokompozycje” będzie można oglądać do 28 sierpnia.
Ryszard Horowitz urodził się 5 maja 1939 w Krakowie. W czasie drugiej wojny światowej wraz z rodziną pochodzenia żydowskiego był więziony w obozach koncentracyjnych. Jest jednym z najmłodszych ocalałych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Udało mu się przeżyć dzięki temu, że jego nazwisko zostało wpisane na listę Oskara Schindlera. Po wojnie Horowitz uczył się w liceum plastycznym, a potem studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był związany z Piwnicą pod Baranami. W 1959 r. wyjechał do Nowego Jorku i został stypendystą w Pratt Institute - na kierunku projektowanie i grafika reklamowa. Jako wybitny student został przedstawiony Richardovi Avedonowi. W jego pracowni poznał Aleksieja Brodovitcha, który miał największy wpływ na pokolenie fotografików tzw. „szkoły nowojorskiej”. Wykłady Brodovitcha nauczyły Horowitza, że dobrą sztukę zabija banał. Mistrz ciągle powtarzał swoim uczniom: "Nie róbcie fotografii, zadziwcie mnie". Ta myśl ukierunkowała młodego adepta fotografii.
Po skończeniu szkoły Horowitz rozpoczął pracę w Grey Advertising na stanowisku dyrektora artystycznego. W 1967r. założył własną agencję fotograficzną, która funkcjonuje do dziś. W 1969 powstały jego pierwsze prace, będące wynikiem eksperymentów z szerokokątnym obiektywem i fałszywą perspektywą. W latach 80. powstają prace przy użyciu komputerowego przetwarzania obrazów. W 1983 r. został Amerykańskim Fotografikiem Roku a w roku 1991 artysta otrzymał nagrodę APA American Advertising Photographers za zdjęcie Birds II. Zostało ono uhonorowane mianem Zdjęcia Roku w kategorii efektów Specjalnych. Wielkie uznanie przyniósł mu także słynny portret Jerzego Kosińskiego przekształcającego się w ptaka. Parę lat temu firma Tiffany zleciła Horowitzowi sfotografowanie swoich najcenniejszych brylantów, wartych kilka milionów każdy, co jest niemałym wyróżnieniem, powierzanym najwybitniejszym artystom. 15 czerwca 2008 otrzymał z rak Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Krzysztofa Kasprzyka nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Strona internetowa artysty:http://ryszardhorowitz.com/