<< powrót na stronę główną dziś jest: 21.12.2024 r.  
 


02.06.2008 - Nie musisz zwyciężać – walcz
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

VIII Międzypokoleniowe Spotkanie Dębickich Nauczycieli
28-05-2011

- Wdzięczność jest pamięcią serca – tymi słowami Elżbieta Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy powitała wszystkich zebranych w Domu Kultury „Śnieżka” na VIII Międzypokoleniowych Spotkaniach Dębickich Nauczycieli. – Z wdzięczności wyrosły te nasze spotkania. Z potrzeby wyrażenia naszej miłości do nauczycieli i wychowawców za poświęcone nam lata pracy, za przekazaną nam wiedzę

Zbigniew Drzymała, dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 oraz Elżbieta Kęsik, jeszcze jako nauczycielka w tej placówce, byli przed laty inicjatorami tego spotkania. Jak oboje wspominają, nie zdawali sobie jednak wtedy sprawy, że ten pomysł znajdzie tak wielkie zainteresowanie wśród emerytowanych nauczycieli. Po latach wytężonej pracy w szkole brakuje im potem kontaktu ze swoimi współpracownikami, przyjaciółmi i młodzieżą. Chcieliby, przynamniej od czasu do czasu, spotkać się ze starymi znajomymi, powspominać, zobaczyć, co obecnie dzieje się w szkołach, jak pracuje się z dziećmi i młodzieżą.

Spotkania zawsze miały miejsce w Domu Kultury „Śnieżka” MOK przy ulicy Bojanowskiego. W tegorocznym wzięli udział emerytowani nauczyciele dębickich szkół wszystkich szczebli oraz przedszkoli, przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych. Byli także zaproszeni goście. ks. prałat Ryszard Piasecki, proboszcz parafii pw. Św. Jadwigi, Stefan Bieszczad, przewodniczący rady miejskiego w Dębicy, Paweł Wolicki, burmistrz miasta, Mariusz Trojan, zastępca burmistrza Dębicy, Ryszard Pękala, przewodniczący komisji oświaty rady miejskiej i dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, Adam Marucha, przewodniczący komisji kultury rady miejskiej oraz Ireneusz Kozak, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty. Organizatorem spotkań jest Miejskie Gimnazjum nr 1 przy ulicy Cmentarnej, najstarsza placówka oświatowa w mieście przy współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta oraz Starosty Powiatu Dębickiego.

Tegoroczne Międzypokoleniowe Spotkania Dębickich Nauczycieli odbyły się po raz pierwszy w maju. Towarzyszyły im dwie znamienne daty: beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Dzień Matki. Z obiema tymi datami związana jest miłość do ludzi. Stąd hasło całego spotkania, które jest cytatem z Jana Pawła II: „Miłość mi wszystko wyjaśniła”

- Dla wielu z nas tutaj obecnych, tych tylko nieco młodszych, byliście nauczycielami i wychowawcami – powiedział Zbigniew Drzymała, dyrektor MG nr 1 do zgromadzonych na sali emerytowanych nauczycieli. – Ofiarowaliście nam nie tylko wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim swój czas. Talent, zdrowie, niejednokrotnie swoją przyjaźń, dobre i otwarte serce. Odcisnęliście swoje piętno na nas, uczniach i wychowankach. Pięknie i szczerze dziękujemy wam za to.

Słowa Zbigniewa Drzymały nie były tylko uprzejmością pod adresem zgromadzonych licznie na sali emerytowanych nauczycieli. Dębica od wielu bowiem lat jest w czołówce miast osiągających bardzo dobre wyniki w nauczaniu. Uczniowie miejskich szkól zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach przedmiotowych w skali wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Doskonale również prezentują się w dziedzinie kultury i sportu. Nie ulega wątpliwości, że jest to zasługa dębickich pedagogów, wychowawców i nauczycieli. Tych, którzy uczą w miejskich placówkach oświatowych obecnie, ale także tych, którzy uczyli w nich przed laty.

Zbigniew Drzymała zaprezentował zebranym sylwetkę ks. prof. Alojzego Franciszka Nosala, którego 100. rocznica urodzin minęła w ubiegłym roku. Ten kapłan i naukowiec ma swoją tablicę pamiątkową wmurowaną w budynek Miejskiego Gimnazjum nr 1 przy ulicy Cmentarnej. Był on bowiem absolwentem tej szkoły we wczesnych latach XX wieku, skończył również gimnazjum w Dębicy – obecnie I Liceum Ogólnokształcące im Króla Władysława Jagiełły. I choć jeszcze przed II wojną światową już jako kapłan i absolwent wydziału teologii krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjechał na wiele z Polski nigdy nie zapomniał o swoim mieście rodzinnym i placówkach oświatowych, które ukształtowały jego charakter i umysł.

Przez wszystkie lata Międzypokoleniowych Spotkań Dębickich Nauczycieli część artystyczną przygotowywała młodzieżowa grupa teatralno-wokalna „Feniks” działająca przy Miejskim Gimnazjum nr 1, z którą od 11 lat pracują Elżbieta Kęsik oraz Małgorzata Krasoń. Na VIII spotkaniu młodzież z „Feniksa” zaprezentowała program słowno-muzycznym oparty na tekstach Jana Pawła II pt. „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Występowały również zespoły Szkoły Tańca i Ruchu „Soul-Dance” – Piruet i Piruecik, prowadzone przez Edytę Mędrek-Śliwę. Swoje umiejętności pokazali również uczestnicy teatru „W garderobie”, którzy ćwiczą w DK „Śnieżka” MOK pod okiem Roberta Kuźniara. Młodzieżowi aktorzy odegrali scenki ze „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry. Miłą niespodzianką było pojawienie się na scenie „Śnieżki” seniorów: Haliny Grzywaczewskiej, emerytowanej nauczycielki śpiewu w Szkole Podstawowej nr 1 oraz Bohdana Kopaczyńskiego. W towarzystwie młodzieży z „Feniksa” zaśpiewali piosenki dedykowane wszystkim matkom z okazji ich święta. Należy dodać, że część artystyczną prowadziła Weronika Pieńkowska, 17-letnia uczennica I LO w Dębicy.

Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Jana Pawła II, obecnie błogosławionego, który w 1991 roku we Włocławku zwracając się do katechetów, nauczycieli i uczniów powiedział: „Młody człowiek jest wrażliwy naprawdę, sprawiedliwość, piękno i inne wartości duchowe. Młody człowiek pragnie odnaleźć samego siebie, dlatego szuka, czasem burzliwie szuka, prawdziwych wartości i ceni tych ludzi, którzy nauczają i według nich żyją. Któż z nas nie miał w życiu i nie wspomina z wdzięcznością takiego człowieka: kapłana, nauczyciela, profesora lub przyjaciela, który umiał odsłonić nam nowy świat wartości i wzbudzić dla niego trwały entuzjazm, czy nawet nadać cały kierunek życiu?”

VIII Międzypokoleniowe Spotkanie Dębickich Nauczycieli zakończyło bardzo prywatne już spotkanie towarzyskie. I na pewno w pamięci wszystkich obecnych zostanie ono zapisane, jako miły ślad wdzięczności i pamięci ich następców i wychowanków. (aj)


Fot. Andrzej Janiec



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej