Hamlet rozpoczął teatralne przedwiośnie
08-03-2011
Miejski Ośrodek Kultury zainaugurował Teatralne Przedwiośnie w Dębicy. W ubiegły piątek w Domu Kultury „Śnieżka” wystawiono trzy oryginalne inscenizacje „Hamleta” wg Williama Shakespear’a w wykonaniu Walnego Teatru. Dzień później odbyły się warsztaty teatralno-lalkarskie, adresowane do pedagogów i instruktorów.
Niecodzienna adaptacja przyciągnęła na każdy ze spektakli sporą liczbę widzów. Ich reakcje były bardzo entuzjastyczne, co pozwala mieć nadzieję, że teatr lalki i przedmiotu będzie częściej gościł w Dębicy. Część publiczności miała pierwszą okazję obejrzeć sztukę teatralną zrealizowaną w takiej konwencji. „Hamlet” w adaptacji Adama Walnego, który również wyreżyserował spektakl i stworzył scenografię, jest inscenizacją dość nietypową, wykorzystującą złożone techniki lalkarskie, pozwalające na interpretację dzieła Shakespeare’a w nieco odmienny sposób. Muzykę do spektaklu napisał Lars Kynde, za pracę z tekstem i światłami odpowiada Marek Zięba. Premiera odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego ANIMO 2010.
Następnego dnia odbyły się warsztaty zatytułowane „Istnienie w dłoni”, prowadzone przez Adama Walnego, adresowane do pedagogów i instruktorów teatralnych. Uczestnicy zajęć poznali podstawy teorii, nazewnictwa i komunikacji w teatrze przedmiotu, nie zabrakło także ćwiczeń praktycznych. Warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem i być może wkrótce zostaną powtórzone.
Kolejnym spektaklem, na który zaprasza MOK, będzie „Siedem obrazów Don Kichote” w adaptacji Janusza Pokrywki, twórcy rzeszowskiej Sceny Propozycji. Jest to sztuka oparta na utworze Miguela de Cervantesa opowiadająca współczesną w formie historię przygód Don Kichote - błędnego rycerza z Manchy. To opowieść o szaleństwie, wywołanym przez rycerskie księgi i jego konsekwencjach. Spektakl posiada, odgrywającą niebagatelną rolę, oprawę plastyczną, co jest niejako cechą charakterystyczną Sceny Propozycji.
Na scenie obok zawodowych, doświadczonych aktorów występują debiutanci - młodzież z MDK w Rzeszowie. Obsada: Ryszard Szetela, Józef Gmyrek, Joanna Dudek, Dorota Krempa, Jolanta Nord, Alicja Pietruszka, Joanna Sitarz, Patrycja Skoczylas, Paulina Stec, Liliana Żabińska, Maciej Gulak, Robert Nowak, Mateusz Surówka. Za choreografię odpowiada Bernadetta Wojtuń-Sikora, muzykę opracował Marcin Habaj. Adaptacja, scenografia i reżyseria - Janusz Pokrywka.
Spektakl zaplanowano na godz.19.00. Adresowany jest do dorosłego widza. Bilety w cenie 12 zł do nabycia w DK „Śnieżka”.
Osiem dni później, w niedzielę 27 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na scenie DK „Mors” wystąpią gwiazdy polskiej sceny: Emilia Krakowska, Barbara Wrzesińska i Ewa Kuklińska w kabaretowym spektaklu pt.„Old Spice Girls”. To sztuka o współczesnych polskich kobietach w krzywym zwierciadle satyry. Mądrych, ale robiących straszne głupstwa. Pięknych, ale potrafiących dopiec. Prowadzą wielkie firmy, ale nie potrafią same przejść przez ulicę. Są szlachetne, ale nie daj Bóg im podpaść...
Wyśmienita zabawa z nietuzinkowymi tekstami, napisanymi w większości przez Marię Czubaszek. W scenariuszu wykorzystano także fragmenty utworów Juliana Tuwima, Zbigniewa Korpolewskiego i Krzysztofa Jaroszyńskiego.
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w DK „Mors”.
|