Interesujące spotkanie na temat sytuacji sprzyjających uzależnieniom dzieci i młodzieży od alkoholu i środków odurzających zorganizował Zespół Szkól Ekonomicznych w Dębicy przy współudziale Urzędu Miejskiego i Biblioteki Pedagogicznej. Konferencję zorganizowali: Teresa Nurkowicz, Barbara Podlasek i członkowie szkolnego zespołu promocji zdrowia w Zespole Szkół Ekonomicznych.
Najwięcej uwagi w czasie konferencji poświęcono problemowi stosowania tak zwanych dopalaczy, które stanowią swoiste novum wśród substancji psychoaktywnych stosowanych przez młodzież. Poza tym ich stosunkowo łatwa dostępność sprawia, że są one bardzo groźne.
W dyskusji występowali: Janusz Bieniasz, kierownik szpitalnego oddziału ratunkowego w Dębicy, Jacek Skrobol, kierownik ośrodka leczenia uzależnień i współuzależnień w Tarnowie, Alicja Świętoń-Górniak, Katarzyna Gurak, mł. asp. Kamil Bachoń, Roman Rogowski, naczelnik wydziału spraw obywatelskich UM w Dębicy i jedna z organizatorek konferencji Teresa Nurkowicz, pedagog z Zespołu Szkól Ekonomicznych.
Prelegenci w przystępny sposób zdefiniowali, czym są dopalacze, ukazali skalę problemu ich stosowania, przybliżyli regulacje prawne związane ze zjawiskiem dopalaczy, jak również scharakteryzowali inne źródła uzależnień wśród dzieci i młodzieży.
W konferencji uczestniczyło wielu młodych uczestników. Prócz wiedzy zdobytej podczas spotkania wszyscy otrzymali materiały umożliwiające przeprowadzenie pogadanek na temat dopalaczy w swoich własnych środowiskach.
O miłą atmosferę podczas konferencji zadbali uczniowie klas gastronomicznych, serwujący pączki wszystkim zaproszonym gościom, a szczególną sympatię uczestników zdobył szkolny kabaret K.A.C.(Kabaret Amatorskich Cudaków), który przedstawił problem uzależnień w małych społecznościach wiejskich. (aj)