W piątek 11 lutego w Domu Dziennego Pobytu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Chorego. Brało w nim udział kilkudziesięciu uczestników zajęć w placówce przy ulicy Mościckiego oraz jego Filii nr 1 przy ulicy Rzeszowskiej, nazywanej popularnie Domem Seniora.
Wraz z nimi byli przedstawiciele władzy samorządowej: Mariusz Trojan, zastępca burmistrza miasta, Tadeusz Ciecieręga, przewodniczący komisji rodziny Rady Miejskiej oraz kierownictwa MOPS: Małgorzata Kędzior, dyrektor i jej zastępca Marzena Socha.
Spotkanie rozpoczęła Halina Cholewa, kierownik DDP, przedstawiając historię Światowego Dnia Chorego, święta stosunkowo młodego, lecz jakże ważnego dla ludzi dotkniętych chorobami i bólem. – Głównym przesłaniem Jana Pawła II było zwrócenie szczególnej uwagi na ludzi chorych. Zapewnienie im lepszej opieki oraz dowartościowanie ich w sferze duchowej i materialnej – powiedziała.
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenzo Angeliniego. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie. Święto jest obchodzone corocznie 11 lutego, kiedy to kościół powszechny wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Ogólnoświatowe obchody tego odbywają się co roku w innym sanktuarium maryjnym na świecie. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej Światowy Dzień Chorego jest obchodzony od kilku lat. Zawsze z udziałem przedstawicieli władz samorządowych miasta.
Mariusz Trojan mówił o uszlachetniającym cierpieniu, którego najpełniej doświadczaliśmy na przykładzie Papieża Jana Pawła II. Zresztą każdy człowiek w różnych okresach swojego życia zmaga się z dolegliwościami zdrowotnymi i związanym z tym cierpieniem i bólem.
Małgorzata Kędzior życząc wszystkim zebranym, jak najlepszego zdrowia podkreśliła zaangażowanie władz samorządowych w tworzenie i funkcjonowanie placówek pomocowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej m.in. Domu Dziennego Pobytu, Środowiskowego Domu Samopomocy i Domu Seniora.
W czasie spotkania uczestnicy zajęć w placówkach MOPS czytali swoje ulubione wiersze oraz śpiewali piosenki. Wszyscy bawili się doskonale, zapominając na ten czas o samotności i chorobach. (aj)