Od 15 listopada br. nastąpiły zmiany w przepisach dotyczących punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych, nakładające na sprzedawców obowiązek umieszczenia w punkcie handlowym widocznej i czytelnej informacji o zakazie sprzedaży papierosów osobom poniżej 18 roku życia. Kara grzywny za brak informacji wynosi do dwóch tysięcy złotych, zaś za sprzedaż papierosów nieletnim do pięciu tysięcy złotych.
Dębicka Straż Miejska jest partnerem akcji „Stop 18”. – W ramach programu 8 i 9 listopada br. strażnicy dostarczyli do punktów sprzedających wyroby tytoniowe około 70 ulotek, naklejek oraz informacji o zakazie sprzedaży niepełnoletnim– mówi Sylwester Bieszczad, komendant Straży Miejskiej. – Ulotki informują o skutkach prawnych nieprzestrzegania ustawy o ochronie zdrowia, przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz o zmianach w ustawie, które wchodzą w życie 15 listopada br. Zmiany te dotyczą m.in. obowiązku umieszczania w punkcie sprzedaży widocznej i czytelnej informacji.
Według Daniela Kucharskiego, Krajowego Koordynatora Programu „Stop 18”, nowe i obowiązkowe oznakowanie nie rozwiąże problemu sprzedaży papierosów dzieciom, ale jest krokiem w dobrym kierunku. – Szczególnie, że oznakowanie ułatwia asertywne odmawianie sprzedaży w przypadku, gdy o papierosy prosi osoba niepełnoletnia – twierdzi Kucharski. – Według najnowszych badań programu „Stop 18” w Polsce aż 63 procent sprzedawców jest gotowych sprzedać papierosy osobie niepełnoletniej. Chęć zysku jest aż tak wysoka. Grozi im za to grzywna do pięciu tysięcy złotych. Nie warto się narażać. Bezpieczniej dla sprzedawców jest poprosić o dokument tożsamości ze zdjęciem i datą urodzenia.
Komendant Straży Miejskiej w Dębicy przypomina także o zakazach palenia wyrobów tytoniowych na terenie zakładów opieki zdrowotnej, placówkach oświatowych, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, uczelniach, zakładach pracy, obiektach kultury i wypoczynku publicznego. Zakaz palenia obowiązuje także w lokalach gastronomiczno – rozrywkowych, w środkach pasażerskiego transportu publicznego, pomieszczeniach obsługi podróżnych, przystankach komunikacji publicznej, pomieszczeniach sportowych, ogólnodostępnych pomieszczeniach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz w innych miejscach użytku publicznego.
Właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię w domach pomocy społecznej, hotelach, w obiektach służących obsłudze podróżnych, na terenie uczelni, w pomieszczeniach zakładu pracy i lokalach gastronomiczno – rozrywkowych.