W 92 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę dębiczanie uczestniczyli w oficjalnych obchodach święta na Rynku, a także na gali w Domu Kultury „Mors”, gdzie wręczono medale „Zasłużony dla Miasta Dębicy” oraz „Dębickie Berło”. Uroczystości zakończył recital Janusza Radka.
Uroczystości w Rynku rozpoczął koncert pieśni patriotycznych „Warto się czasem zasłuchać w pieśni granie" w wykonaniu dębickiej młodzieży Miejskiego Gimnazjum nr 4 i Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II. Okolicznościową inscenizację przejęcia zwierzchnictwa nad wojskiem przez Józefa Piłsudskiego przygotowała młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły Następnie przybyłych na Rynek powitał Jan Borek, przewodniczący Rady Miejskiej, zaś Mariusz Szewczyk, pełniący funkcję burmistrza Dębicy, wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym nawiązał do najnowszej historii Polski.
- Nie zmarnujmy dokonań naszych przodków ginących za wolną Ojczyznę, nie zmarnujmy także cierpienia i ofiarności ludzi będących dziś wśród nas, którzy przed 30 laty tworzyli „Solidarność” na Ziemi Dębickiej – mówił burmistrz Mariusz Szewczyk. - To zryw „Solidarności” zjednoczył ponownie Polaków do walki o wolność, którą dzisiaj możemy się w pełni cieszyć. Ze względu ma nich musimy uszanować demokracje. Budujmy w zgodzie przyszłość naszego kraju i miasta - Dębicy, bo tu żyjemy i tu kolejne pokolenia będą chciały mieszkać w wolnej, niepodległej Polsce.
Z wiązanką okolicznościowych melodii wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Stanisława Świerka, która poprowadziła uczestników uroczystości na Plac Solidarności i Plac Mikołajkowów, gdzie delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II, Krzyżem Solidarności i tablicami pamiątkowymi dębiczan zamordowanych w Katyniu. W kościele Św. Jadwigi odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, po której na Placu Gryfitów delegacje kombatantów, parlamentarzystów, władz województwa, powiatu, miasta, okolicznych gmin, przedstawiciele służb mundurowych, oświaty, organizacji pozarządowych i partii politycznych złożyły wieńce przed figurą Matki Boskiej Niepokalanej.
W Domu Kultury „Mors” odbyła się uroczysta gala połączona z wręczeniem odznaczeń. Tytułem i medalem „Zasłużony dla Miasta Dębicy” radni miejscy wyróżnili dr Mariana Morawczyńskiego, ks. prałata Józefa Wątrobę, Stefana Bieszczada, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dębickiej oraz Hufiec ZHP im. Dębickich Szarych Szeregów. Podczas uroczystości wręczono także odznaczenie Janowi Michalikowi, przyznane w ubiegłym roku. „Berłem Dębickim” nagrodzono Edwarda Brzostowskiego. Tytuł „Honorowy Obywatel Dębicy” przyznano prof. Janowi Łopuskiemu. Laureat z powodu choroby nie mógł przyjechać do Dębicy. Uroczystość była okazją także do wręczenia odznaczeń harcerskich.
Podczas gali dębiczanie mogli także obejrzeć dwa koncerty. W pierwszym - „Znów wędrujemy ciepłym krajem” wystąpili: orkiestra kameralna, soliści i recytatorzy pod dyr. Leopolda Stawarza oraz Małgorzata Szebla, Barbara i Maciej Kucera, Olimpia Karbownik, Alina Jukna i Robert Kuźniar. Uroczystości zakończył recital „Koncert na głos i ręce” w wykonaniu Janusza Radka.