Kozacy Rosji, światowej sławy grupa tancerzy, śpiewaków i muzyków wystąpiła w Domu Kultury „Mors”, wieńcząc tegoroczne październikowe spotkania ze sztuką. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy podbili serca dębickiej publiczności, która po występie dziękowała artystom owacjami na stojąco.
Występ to akrobatyczne popisy, widowiskowe układy choreograficzne i świetne aranżacje, nieco patosu, melancholii, trochę humoru, a wszystko to w mistrzowskim wykonaniu. Dębiczanie, którzy obejrzeli spektakl zgodni są w odczuciach z recenzjami widowiska Kozaków, określające ich show jednym z najlepszych na świecie.
Kozacy Rosji powstali w 1990 roku na ziemi lipieckiej u źródła Donu, ojczystego regionu Kozaków. Zespół liczy 50 członków, tancerzy, muzyków i śpiewaków. Dyrektorem artystycznym grupy jest Leonid Milovanov, nagrodzony niedawno za działalność artystyczną przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Kozackie show gościło w najróżniejszych zakątkach świata. Koncertowali w Kanadzie, Korei, Japonii i krajach bałkańskich, gościli w wielu krajach Europy: Niemczech, Belgii, Grecji, na Cyprze i na Wyspach Brytyjskich. Polskę odwiedzili pierwszy raz w 2008 r., w tym roku w ramach trasy po naszym kraju zawitali do Dębicy oraz Krosna, które włączyło się w organizację 12. Dni Sztuki.
Tegoroczne Dni Sztuki rozpoczęto sentymentalnym koncertem zatytułowanym „Wspomnij mnie”, gdzie można było usłyszeć znane piosenki w nowych aranżacjach, przeplatane poezją. Tydzień później na scenie Domu Kultury „Śnieżka” wystawiono pięć spektakli stworzonych przez uczniów dębickich placówek oświatowych i kulturalnych oraz premierowe przedstawienie „Moralność Pani Dulskiej” w wykonaniu reaktywowanego dębickiego Teatru Kurtyna. Teatr pod taką nazwą działał przed laty w Domu Kultury „Śnieżka”. Dzień później, na tej samej scenie w absurdalną sztukę pt. „Epopeja” wciągnęli widownię artyści z Kompani Teatralnej Mamro. Kozackie show widowiskowo zakończyło dwunaste już Dni Sztuki.
Organizatorami byli: Agencja Artystyczna Aplauz, Stowarzyszenie „Czyń dobro mimo wszystko” z Krosna, we współpracy ze Starostwem Powiatowym i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy, Starostwem Powiatu Krośnieńskiego i Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.