Uznanie publiczności oraz wiele serdeczności ze strony lokalnych władz spotkały Miejski Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy w czasie ich pobytu w Belgii. Niemal dwie godziny trwała oficjalna i całkiem nieoficjalna ceremonia pożegnania zespołu w Bonheiden. – Już zaczynali się denerwować nasi kierowcy. Wszystko jednak było tak sympatyczne, że trudno nam było przerwać te serdeczności – wspomina Zdzisław Worek, kierownik zespołu Igloopolanie.
Głównym punktem pobytu Miejskiego Zespołu Pieśni i Tańca Igloopolanie w Belgii była 30. rocznica powstania Towarzystwa Przyjaźni Belgijsko-Polskiej „Serce dla Polski” w Puurs. Razem z Igloopolanami w galowym koncercie z tej okazji występowała także kapela Dębiczanie oraz zespół Gryfici, który działa przy Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Belgijskiej „Serce za serce”. Z dębickimi ekipami występował również belgijski zespół folklorystyczny V.V.K.B De Karekiet. Żywiołowe tańce polskie w wykonaniu Igloopolan bardzo podobały się licznie zgromadzonej w domu kultury w Puurs (około 500 osób) publiczności belgijskiej.
Kolejne dni Igloopolanie spędzili zwiedzając Antwerpię, Brukselę (także nocą), Bornem i Mehelen. Wszystko po drodze na 36. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Bonheiden. Igloopolanie w swojej historii trzeci raz występowali na tym festiwalu.
Zespoły występujące na festiwalu reprezentowały wszystkie strony świata. Były to, bowiem zespoły z: Chin, Tajwanu, Ghany, Paragwaju, Polski oraz oczywiście gospodarzy tj. Belgii, zespół De Krekels. O tym jak silne były to ekipy niech świadczy fakt, że zespół z Chin z miejscowości Bonnen jest wizytówką tamtejszej rozgłośni radia i telewizji. Natomiast
Tym bardziej warto podkreślić, że wszystkie występy Igloopolan cieszyły się nie tylko wielkim zainteresowaniem publiczności, lecz także były przyjmowane niezwykle ciepło. Codzienne amfiteatr (około 1 tysiąca miejsc) wypełniali szczelnie Belgowie, w sobotę i niedzielę trudno było znaleźć wolne miejsce. Miejski Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy występował kilkakrotnie z 20-30 minutowymi koncertami. Prezentował również swoje umiejętności dla pensjonariuszy domu pomocy społecznej w Bonheiden.
Szeroko opisywany w prasie belgijskiej festiwal został okraszony zdjęciami występujących na scenie Igloopolan. Inne publikacje były również bardzo przyjazne dla dębickiego zespołu.
Należy dodać, iż ten niezwykle udany wyjazd Igloopolan do Belgii mógł dojść do skutku dzięki znaczącej pomocy sponsorów: Urzędu Miejskiego w Dębicy, TC Dębica S.A. oraz firmy Arkus-Romet z Podgrodzia. (aj)