Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, który gościł 30 czerwca br. w Dębicy, złożył deklarację udzielenia dokapitalizowania i pożyczki na restrukturyzację Wytwórni Urządzeń Chłodniczych PZL – Dębica S.A.
- Zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. podjął decyzję o pomocy dla WUCh – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes ARP S.A. – Pomoc publiczna na restrukturyzację w formie pożyczki to 5 mln 530 tysięcy złotych, zaś dokapitalizowanie wyniesie 4 mln 970 tysięcy złotych. Pieniądze te przeznaczone będą na restrukturyzację finansową, czyli spłatę zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które wynoszą 9 mln 400 tysięcy oraz na restrukturyzację techniczno – technologiczną. (Nakłady inwestycyjne wynoszą 1 milion 100 tysięcy).
Pomoc ma uchronić zakład przed likwidacją, utrzymać zatrudnienie oraz zapewnić funkcjonowanie firmom współpracującym z Wytwórnią. W Dębicy i jej okolicy bezrobocie wynosi obecnie 12,3 procent. Efektem ekonomicznym pomocy ma być odbudowanie zdolności do rentownego funkcjonowania spółki bez dalszej pomocy. Spłata zaległych zobowiązań oraz przeprowadzenie inwestycji w spółce gwarantowałoby jej dalszy rozwój.
- Pomoc taka da nam szansę na działania zgodnie z założeniami planu restrukturyzacji – mówi Lesław Wereszczyński, prezes WUCh PZL – Dębica S.A. – Realizacja zapewni zdolność do konkurowania na rynku i znalezienie partnera strategicznego. Prowadzona przez nas działalność jest dość specyficzna, w Polsce nie mam firmy, która produkuje ten asortyment w całości, tak jak my. Konkurujemy głównie z firmami zagranicznymi. Zastanawialiśmy się już nad wyborem partnera strategicznego. Od kilku lat współpracujemy z firmą ze Śląska, z którą wykonujemy klimatyzację do kopalni. Nasze urządzenia działają 1000 – 1200 metrów pod ziemią. Uważam, że na taki asortyment mielibyśmy zbyt na Ukrainie i w Chinach.
Mariusz Szewczyk, pełniący funkcję burmistrza Dębicy, który przed laty pracował w WUCh, podkreślił, że najważniejsze jest, że pomoc dla zakładu pozwoli utrzymać miejsca pracy i odzyskać konkurencyjność firmie, która kiedyś stanowiła o rozwoju miasta. Po restrukturyzacji zakładu mogą powstać nowe miejsca pracy, a kolejną korzyścią będzie podatek płacony do budżetu miasta.
- Od dawna posłowie z regionu czynili starania o pomoc dla firm z regionu, by ratować miejsca pracy i wspomagać te dobrze prosperujące - mówi Renata Butryn, poseł RP. – Cieszymy się, że Agencja Rozwoju Przemysłu i prezes Dąbrowski są tak pozytywnie nastawieni do Podkarpacia.
„PZL – Dębica” S.A. działa na rynku od 1938 r. W 1995 roku firma została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Od 2006 roku 100 procent akcji posiadają osoby fizyczne, to jest 1256 osób, w większości pracownicy spółki. Spółka obecnie zatrudnia 230 osób. Spółka jest znanym w kraju i świecie producentem asortymentu wyrobów chłodniczych. Przychody spółki za 2009 r. wyniosły około 15,2 mln złotych, zysk netto 547 tysięcy złotych. Zobowiązania krótkoterminowe spółki wynoszą 18 milionów 776 tysięcy złotych.