Trzy dębickie szkoły stanowią czołówkę najlepszych szkół na Podkarpaciu, a są to: Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 11 oraz Szkoła Podstawowa nr 5. W pierwszej dziesiątce najlepszych szkół podstawowych Podkarpacia znalazły się także SP nr 2 w Dębicy i SP nr 12 w Dębicy.
Te i inne sukcesy dębickich szkół podał Ireneusz Kozak – dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy podczas uroczystego podsumowania roku szkolnego.
Mariusz Szewczyk – pełniący funkcję burmistrza Dębicy pogratulował wszystkim uczniom i nauczycielom znakomitych osiągnięć dydaktycznych.
- Gdy jestem w Rzeszowie wszyscy mówią mi: masz najlepszą oświatę w województwie –chwalił dębickich nauczycieli burmistrz Szewczyk i wspólnie z sekretarz miasta Małgorzatą Dankowską wręczyli nagrody dla uczniów, pedagogów i dyrektorów szkół.
W poszczególnych szkołach zdobyto następujące tytuły:
Szkoła Podstawowa nr 2 – 4 laureatów - 1 finalistów
Szkoła Podstawowa nr 3 – 2 laureatów - 1 finalistów
Szkoła Podstawowa nr 5 – 7 laureatów - 5 finalistów
Szkoła Podstawowa nr 9 – 11 laureatów - 8 finalistów
Szkoła Podstawowa nr 10 – 1 laureat - 2 finalistów
Szkoła Podstawowa nr 11 – 9 laureatów - 6 finalistów
Szkoła Podstawowa nr 12 – 4 laureatów - 0 finalistów
Równie dobrze zaprezentowali się uczniowie miejskich gimnazjów, którzy uczestniczyli w dziesięciu Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych, zdobywając 27 tytułów laureata, co stanowi 10 % wszystkich laureatów, z kolei 48 tytułów finalisty należy do uczniów naszych gimnazjów, co stanowi 8 % ogólnej liczby finalistów. I również warto w tym momencie przedstawić ciekawy ranking opracowany przez kuratorium oświaty, według którego na szóstym miejscu w województwie sklasyfikowane zostało MG 3, na dziewiątym MG 2 i dziesiątym MG1.
A tak przedstawiają się wyniki w poszczególnych gimnazjach:
Miejskie Gimnazjum nr 1 – 7 laureatów - 11 finalistów
Miejskie Gimnazjum nr 2 – 8 laureatów - 10 finalistów
Miejskie Gimnazjum nr 3 – 10 laureatów - 19 finalistów
Miejskie Gimnazjum nr 4 – 2 laureatów - 8 finalistów
Uczniowie naszych szkół z pozytywnym wynikiem biorą także udział w innych ważnych konkursach na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim, jak również międzynarodowym. Wypada przedstawić kilka spektakularnych przykładów, którymi pochwalili się dyrektorzy szkół przesyłając stosowną informację do Miejskiego Zarządu Oświaty:
- Oscar Kocoł - Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego "Nazywam się Galileusz zorganizowanego przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie; Członek Europejskiej Grupy Badawczej działającej przy Europejskim Towarzystwie Fizycznym i Grupy Twórczej Quark działającej przy Pałacu Młodzieży w Katowicach; Jeden z laureatów konkursu "Droga na Harvard", wybrany spośród 1000 kandydatów przez kapitułę ”Harvard Club of Poland”.
- Damian Łączak uczeń III klasy Miejskiego Gimnazjum nr 4 został laureatem (zajął III miejsce na 200 finalistów) w Ogólnopolskim Konkursie Informatycznym POLLOGIA organizowanym przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Ucznia przygotował nauczyciel informatyli – pan Jacek Nowak
- Drużyna MG3 w składzie : Katarzyna Pisarz, Agnieszka Cząba i Małgorzata Bagieńska zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Międzygimnazjalnym Turnieju Wiedzy Ekonomicznej w Pińczowie. Drużynę przygotowała pani Danuta Czernecka.
- Konrad Najder uczeń MG 3 zajął II miejsce w finale IX Rzeszowskiego Konkursu Matematycznego dla Gimnazjalistów. Opiekunem ucznia była pani Anna Kołodziej.
- W Ogólnopolskim Konkursie „Alfik Humanistyczny” laureatami zostali uczniowie SP nr 2: Filip Musiał, Olga Jedynak, Marek Piękoś i Martłomiej Wacko
- W tym samym konkursie laureatem została także uczennica SP nr 3 Aleksandra Otulska. Opiekun Pani Ewa Szczepanik.
- Uczeń SP nr 5 Jakub Brzezowski został laureatem zajmując II miejsce w Ogólnopolskim konkursie o II wojnie światowej. Ucznia przygotowała pani Elżbieta Baryłecka.
- W Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Alfik Matematyczny” laureatem został uczeń SP nr 9 Dominik Kurdziel. Opiekunem ucznia była pani Maria Wawrzkiewicz.
- Joanna Stanek uczennica SP 9 zajęła I miejsce w województwie w Ogólnopolskim Konkursie j. Niemieckiego „Der, die, das”. Ucznia przygotowała pani Bernadetta Cyran.
- Bazyli Kicia uczeń SP nr 11 zdobył II lokatę w kraju w Ogólnopolskim Konkursie j. niemieckiego SPRACHDOKTOR 2010. Opiekun pani Lidia Lula.
- W tym samym konkursie również uczniowie SP nr 11 Maciej Pudło i Kamil Hezner zajęli III miejsce w kraju. Uczniów przygotowała Pani Lidia Lula.
Osiągnięcia edukacyjne to także sukcesy sportowe naszych uczniów i ich opiekunów nauczycieli wychowania fizycznego. I chociaż Podkarpacki Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie nie dokonał jeszcze podsumowania współzawodnictwa sportowego uczniów szkół podstawowych i gimnazjów za roku szk. 2009/2010, a uczyni to tradycyjnie w miesiącu wrześniu, myślę, że warto wymienić kilka spektakularnych wyników naszych młodych sportowców, które zapewnią, mam nadzieję, wysokie lokaty dębickim szkołom w klasyfikacji wojewódzkiej.
I tak na uwagę zasługują:
- 1 miejsce Damiana Lewtaka ucznia MG 1 w finale wojewódzkim w szachach. Opiekun pan Ryszard Konieczny
- również podopieczna pana Ryszarda Koniecznego uczennica MG1 została Finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Siedlcach w zapasach
- Norbert Podlasek uczeń MG nr 2 zajął I miejsce w finale wojewódzkim w rzucie dyskiem. Ucznia trenowała Pani Alicja Stawarz
- Również drużyna pani Alicji Stawarz z MG nr 2 w składzie Monika Śliwa, Magdalena Gromala, Joanna Socha, Karolina Szmytka zdobyła II miejsce w łyżwiarstwie szybkim w finale wojewódzkim
- Natomiast I miejsce w tej dyscyplinie zajęła drużyna MG nr 3 w składzie Aleksandra Bocheńska, Justyna Olchawa, Karolina Dzięgiel i Luiza Rogowska. Trener drużyny pan Jacek Stogiera.
- Również drużyna chłopców z MG 3 trenowana przez Pana Jacka Stogierę zdobyła I miejsce w łyżwiarstwie szybkim. Zwycięscy łyżwiarze to: Oskar Jarosz, Jakub Kania, Mateusz Wolański i Bartosz Draguła.
- Drużyna piłki siatkowej dziewcząt z MG nr4 w składzie : Marlena Cygan Natalia, Moskal, Ewa Koziczkowska, Eweliana Podkowińska, Klaudia Pacocha, Natalia Malinowska, Dominika Przebięda, Jagoda Wojciechowska i Aleksandra Kazała zajęła VI miejsce w województwie. Opiekun pani Alicja Marszałek.
- Uczeń SP 5 Michał Krawiec, trenowany przez pana Gabriela Czaplę zdobył I miejsce w finale wojewódzkim w pływaniu.
- Uczennica tej samej szkoły Justyna Berlik zajęła I miejsce w jeździe szybkiej na lodzie. Opiekunem łyżwiarki była pani Dorota Myszczuk.
- Drużyna pana Tomasza Marszałka ze SP nr 9 zdobyła II miejsce w województwie w trójboju lekkoatletycznym. Do sukcesu przyczyniły się uczennice: Weronika Kantor, Katarzyna Kądzielowa, Izabela Matłok, Dominika Mastej, Karolina Barnaś i Sylwia Kamińska.
- Również najmłodsi uczniowie, uczniowie klas I-III sięgają po laury w finałach wojewódzkich, m.in. dzieci ze SP nr 9 przygotowywane przez panią Grażynę Pondo i pana Witolda Brniaka zdobyły IV miejsce w finale wojewódzkim turnieju „Baw się z nami” również zaliczanego do klasyfikacji szkół i gimnazjów.
Ta dobra tradycja udziału w turniejach i konkursach zaczyna się już znacznie wcześniej, bo na etapie przedszkola, gdzie dzieci pod okiem wspaniałych pedagogów stawiają pierwsze kroki na drodze do sukcesów.
Kilka przykładów osiągnięć dębickich przedszkoli:
- Grupa średniaków z PM nr 4 zdobyła I miejsce w kategorii prac zbiorowych w konkursie plastycznym „Mały Ekolog” realizowanym przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie
- Również z tego przedszkola w kategorii prac indywidualnych I miejsce na X Festiwalu Sztuki Małego Dziecka „Kształty” zajęli Szymon Wesołowski i Maciek Tokarczyk. Dziećmi opiekowały się panie Marzena Cieślak i Małgorzata Lesiak.
- Przedszkole Miejskie nr 1 otrzymało tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury” potwierdzony certyfikatem nadanym w I Ogólnopolskiej edycji programu organizowanego pod patronatem honorowym Ministerstwa Ochrony Środowiska,
- PM nr1 realizowało autorski pilotażowy projekt współpracy międzynarodowej w edukacji małego dziecka pod hasłem: „ Mały europejczyk to ja i Ty”.
Podsumowując rok szkolny 2009/2010 należy zwrócić szczególną uwagę na wyniki sprawdzianów i egzaminów, jakie osiągnęli uczniowie klas programowo najwyższych, tj. klas szóstych w szkołach podstawowych i klas trzecich gimnazjalnych. 435 uczniów klas szóstych przystąpiło do sprawdzianu wiadomości z zakresu szkoły podstawowej. Średni wynik, jaki osiągnęli uczniowie dębickich szkół wynosi 27,3 na 40 możliwych do uzyskania. To wynik najlepszy w powiecie, lepszy o 2,2 od średniej wojewódzkiej i o 2,8 punktu od średniej krajowej. Najlepsze rezultaty biorąc pod uwagę skalę tzw. standardowej dziewiątki uzyskali w tym roku uczniowie szkoły podstawowej nr 8 i nr 12 osiągając wynik w dziewiątej staninie czyli najwyższy, natomiast szkoły nr 2, 3 i 11 uzyskały rezultat w ósmej staninie, czyli bardzo wysoki.
Równie dobre są rezultaty egzaminu gimnazjalnego, do którego przystąpiło w tym roku 550 uczniów klas trzecich. Średnia z części matematyczno-przyrodniczej naszych szkół wynosi 27 pkt. i jest lepsza o 2,5 pkt. od średniej powiatowej oraz o 2,6 od średniej wojewódzkiej. Natomiast w części humanistycznej egzaminu nasi gimnazjaliści uzyskali średni wynik 35,1 pkt. Jest on o 2,9 pkt. wyższy od średniej powiatowej oraz o 3,8 pkt. wyższy od średniej wojewódzkiej. Najlepsze średnie w mieście osiągnęły MG1 oraz MG3.