Kolejny raz nie zawiódł swoich słuchaczy znany krytyk literacki Waldemar Smaszcz. Jego wykład o książce Kazimierza Wierzyńskiego: „Życie Chopina” był bardzo interesującą gawędą o muzyku Fryderyku Chopinie i pisarzu, poecie Kazimierzu Wierzyńskim.
Waldemar Smaszcz jest historykiem literatury, eseistą. Barwnym wykładowcą. W dębickiej bibliotece występował niejednokrotnie. Ostatnio z okazji 175 rocznicy pierwszego wydania Pana Tadeusza oraz twórczości Zbigniewa Herberta. Przy tym ostatnim bohaterze wykładu Waldemar Staszcz przypomniał wstydliwie pomijany epizod polskiej poezji tzw. socrealistycznej poezji.
Waldemar Staszcz urodził się w Gdańsku, studiował filologię polską w Toruniu. Współpracował z licznymi tytułami prasowymi. Autor kilkunastu książek oraz opracowań kilkudziesięciu tomów poetów polskich. Przyjaciel księdza Jana Twardowskiego. Jego rozmowy z księdzem-poetą pt. „Ludzie, których spotkałem” były prawdziwym bestsellerem na rynku księgarskim. Tłumacz rosyjsko języcznych poetów m.in. Siergieja Jesienina, Josifa Brodskiego, Walerego Brusowa, Stanisława Szewczenki. Krytyk jest wielokrotnym laureatem nagród za eseje, opracowania poetyckie itp. W 2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przyznał mu medal "Pro Ecclesia et Pontifice". Mieszka w Białymstoku.
Kazimierz Wierzyński (właściwe nazwisko Kazimierz Wirstlein) urodził się w Drohobyczu w 1894 roku. Od 1918 roku mieszkał w Warszawie, gdzie związał się z grupą poetycka Skamandrytów. Jako ciekawostkę mniej znaną z życia Wierzyńskiego trzeba dodać, że w latach 1926-1927 redagował największy polski dziennik sportowy – „Przegląd Sportowy”. W okresie międzywojnia był laureatem wielu nagród. W 1925 roku wyróżniono go nagrodą literacką Polskiego Towarzystwa Wydawców. Trzy lata później dzięki tomowi o tematyce sportowej Laur Olimpijski zwyciężył międzynarodowy konkurs literacki IX Olimpiady w Amsterdamie, co uczyniło z niego poetę znanego na całym świecie. Wybuch drugiej wojny światowej zmusił poetę do emigracji. Najpierw ewakuował się razem z zespołem redakcyjnym „Gazety Polskiej” do Lwowa. Następnie przez Francję, Portugalię i Brazylię trafił w 1941 roku do Stanów Zjednoczonych. Mimo, że okres emigracyjny obfitował w ważne publikacje Kazimierza Wierzyńskiego, to sam poeta bardzo źle znosił oddalenie od ojczyzny. Życie Chopina powstało w czasie, gdy Kazimierz Wierzyński mieszkał pod Nowym Jorkiem, w leśnej rezydencji polskiego dyrygenta Artura Rodzińskiego. Książka Kazimierza Wierzyńskiego o Fryderyku Chopinie jest jedną z bardziej znanych pozycji w dorobku emigracyjnego poety. Napisana została w 1949 roku i ukazała się w Wielkiej Brytanii z przedmową samego Artura Rubinsteina, który tę książkę bardzo cenił. Książka o życiu Chopina przyniosła zresztą Wierzyńskiemu międzynarodowy rozgłos i uznanie.
Wykład Waldemara Smaszcza związany był z minioną niedawno rocznicą 200 lecia urodzin Fryderyka Chopina. Blisko godzinnej, niezwykle interesującej prelekcji wysłuchali uczniowie dębickich szkól ponadgimnzjalnych. Na pewno z pożytkiem dla ich dalszej edukacji.(aj)