Dwie placówki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy: Dom Dziennego Pobytu oraz Środowiskowy Dom Samopomocy przy ulicy Mościckiego wystawiały swoje prace w IV Powiatowym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocnym. Impreza, która odbyła się w niedzielę palmową zgromadziła 20 uczestników. Razem z konkursem odbył się wielkanocny kiermasz. Zwiedzający wystawę mogli zatem zakupić interesujące prace, które na pewno uświetnią ich Wielkanocny stół.
Do pierwszego konkursu zgłosiły się jedynie koła gospodyń wiejskich i takie było pierwotne założenie tej imprezy. Jednak już w drugim wzięli udział także inni uczestnicy. Formuła konkursu się rozrosła, z czego zadowoleni są jego organizatorzy. Przystąpili do niego nie tylko indywidualni wystawcy, ale także placówki opieki społecznej. Nie tylko z powiatu dębickiego, lecz również ropoczycko-sędziszowskiego.
W konkursie można było podziwiać pięknie wykonane wielkanocne jaja, baranki, zajączki, bociany, wozy drabiniaste. Panie z kół gospodyń wiejskich na swoich stołach prezentowały wszelkiego rodzaju świąteczne smakołyki: wypieki, wędliny itp. Nie brakowało mniejszych i większych palm.
Komisja konkursowa (Anna Mazur, Sylwia Murdza, Grażyna Jałowiec i Stanisław Przetacznik) miała bardzo trudne zadanie, gdyż wszystkie prace zasługiwały na nagrody i wyróżnienia. Ostatecznie przyznano równorzędne 4 pierwsze nagrody oraz 7 wyróżnień.
Pierwsze nagrody otrzymali: Stowarzyszenie „Zasowianki” z Zasowa, Koło Gospodyń z Brzostku, Koło Gospodyń Wiejskich z Nagawczyny, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dębicy.
Wśród wyróżnionych znaleźli się: Dom Dziennego Pobytu z Dębicy, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Bobrowej Woli, Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Pawła II z Brzostku, Koło Gospodyń Wiejskich z Żyrakowa, Barbara Bielatowicz z Żyrakowa, Karolina Mróz z Żyrakowa, Bernadetta Mardeusz z Dębicy i Halina Komórek z Gliniaka w powiecie ropczycko-sędziszowskim.
Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest bardzo zadowolona z wyróżnienia dla jej placówki. – Oczywiście bardzo się cieszymy z wyróżnienia. Trzeba także pamiętać, że trudno nam rywalizować z kołami gospodyń wiejskich i ich wspaniałymi przysmakami kulinarnymi. To nie zmienia jednak faktu, że wyróżnienie bardzo ucieszyło podopiecznych, którzy musieli włożyć wiele pracy w przygotowanie pisanek, stroików, kurczaczków itp. Wszystkie wymagały wiele pracy i wysiłku i zostały przygotowane przez osoby niepełnosprawne. Taki konkurs ma dla nas walory terapeutyczne i sam w nim udział jest dla naszych podopiecznych ważnym wydarzeniem. (aj)