Z okazji Dnia Animatora, Twórcy i Pracownika Kultury nagrodzono dziesięć zespołów za całokształt dokonań artystycznych i wkład w rozwój kulturalny naszego miasta oraz promocję Dębicy. Specjalne wyróżnienie na wniosek Komisji Kultury przyznano także Andrzejowi Grabowskiemu, poecie i pisarzowi, organizatorowi Galicyjskiej Jesieni Literackiej. W koncercie galowym, który odbył się 1 października zaprezentowało się 27 poetów oraz zespół Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki.
Burmistrz Paweł Wolicki wraz z zastępcą Mariuszem Trojanem i Janem Borkiem, przewodniczącym Rady Miejskiej wręczyli wyróżnienie dębickim animatorom oraz Andrzejowi Grabowskiemu podczas uroczystości w Domu Kultury Firmy Oponiarskiej. – To Dębica ukształtowała mnie i tutaj, na tej scenie zaczynałem swoją pisarską przygodę – mówi Grabowski.
Od lat Grabowskiemu udaje się namawiać poetów, także z Czech, Ukrainy i dalekiego Wietnamu, do spotkań z czytelnikami. W br. w kilku spotkaniach z mieszkańcami powiatu dębickiego spotkali się m.in. Andrzej Gnarowski, Lech Konopiński, Marek Wawrzkiewicz, Kazimierz Ivose a także dębiczanie Roman Misiewicz, Ewa Korczyńska i Janusz Pyziński
Na wniosek Komisji Kultury za całokształt twórczości doceniono Dębickie Towarzystwo Muzyczno – Śpiewacze. Wyróżnienie przyznano za umożliwianie dębiczanom oglądania i wysłuchania najbardziej znanych scenicznych dzieł muzycznych polskich i zagranicznych kompozytorów oraz zaangażowanie do wspólnych występów scenicznych tak dużej liczby osób, co jest ewenementem w skali kraju. Dobrą tradycją stały się także Koncerty Cecyliańskie oraz występy chórów parafialnych organizowane przez członków Towarzystwa.
Dzięki działalności Teatru Poezji dębiczanie mają okazję zapoznać się z mistrzowską interpretacją dzieł literatury oraz magią żywego słowa. Teatr pozwala także rozwijać pasje aktorskie dębiczan.
Występy członków Klubu Tańca „Szane” są niezapomnianym widowiskiem artystycznym i estetycznym. Działalność Klubu pozwala rozwijać pasje taneczne dębickiej młodzieży.
Zespół Śpiewaczy „Senior” został wyróżniony za kultywowanie od lat z wielką pasją muzyki folklorystycznej naszego regionu i pozwala członkom realizować swoje pasje wokalne.
Teatr Dziecięcy „Mini Winda” swoimi występami nie tylko bawi swoją widownię, ale również pobudza wyobraźnie odbiorców i przekazuje treści edukacyjne. Występy pozwalają także rozwijać pasję aktorską młodych artystów.
Barwne występy artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” od ponad 30 lat są znakomitym widowiskiem artystycznym i estetycznym. Zespół kultywuje polską tradycję oraz pozwala kolejnemu pokoleniu dębiczan rozwijać swoje pasje taneczne i muzyczne.
Działalność Szkoły Tańca i Ruchu „Soul Dance” pozwala rozwijać pasje taneczne dębickiej młodzieży, zaś w pełni profesjonalne występy są niezapomnianym widowiskiem artystycznym i estetycznym.
Kapela Ludowa „Morsy” od ponad 30 lat z wielką pasją kultywuje muzykę oraz obrzędy folklorystyczne naszego regionu, zaś członkowie Kapeli angażują się również w działalność charytatywną.
Młodzieżowa Grupa Aktorsko – Wokalna „Feniks” doceniona została za całokształt działalności za uatrakcyjnianie swoimi występami uroczystości patriotycznych i okolicznościowych. Praca w Grupie pozwala młodzieży na rozwijanie swoich pasji muzycznych i aktorskich, zaś swoimi występami „Feniks” przybliża widzom polską tradycję i przekazuje wartości moralne.
Miejska Orkiestra Dęta uświetnia swoimi występami większość uroczystości patriotycznych i religijnych. Koncerty dostarczają zawsze znakomitych wrażeń artystycznych i estetycznych, co często nagradzane jest podczas konkursów i przeglądów, w których orkiestra uczestniczy z powodzeniem w całej Polsce. W tym roku orkiestra obchodzi jubileusz 50 lat działalności.